Wiadomości z Mikołowa

Przygotuj swój rower - juz wiosna!

  • Dodano: 2018-04-11 11:45

Ciepłe dni sprawiły, że na naszych drogach pojawiło się więcej rowerzystów. Aby podróż była bezpieczna mikołowscy policjanci przypominają o kilku ważnych zasadach.

Warto pamiętać, że rower powinien być odpowiednio wyposażony: z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, z tyłu - w jedno światło barwy czerwonej, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zasad bezpiecznej jazdy na rowerze powinien przestrzegać każdy cyklista:

  • używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru, w czasie jazdy warto mieć na głowie kask,
  • dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz, w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
  • przestrzegaj przepisów drogowych, przed skrzyżowaniem, wyjazdami z bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu, nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu, zawsze sygnalizuj zamiar skrętu, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, jadąc, zawsze trzymaj kierownicę, w czasie jazdy zawsze zachowuj szczególną ostrożność, nie ryzykuj i nie zachowuj się brawurowo na drodze.

Pamiętaj także o właściwym zabezpieczeniu roweru. W pierwszej kolejności znajdź numer ramy i zapisz go lub zrób zdjęcie, co może okazać się niezbędne w trakcie identyfikacji roweru w przypadku ewentualnej kradzieży. Bardzo ważnym elementem jest używanie odpowiednich zabezpieczeń w czasie, kiedy pozostawiamy rower przy sklepie, na klatce schodowej lub w innym ogólnodostępnym miejscu. Dodatkowe wyposażenie roweru tj. liczniki, pompki, lampki, saszetki zawsze zabieraj ze sobą. Takie przedmioty szybko można zdemontować podczas postoju roweru.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników dróg o rozsądek, wyobraźnię i odpowiedzialność na drodze, a do kierujących pojazdami o zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów, ponieważ oni w zderzeniu z naszym samochodem nie mają najmniejszych szans.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również