Wiadomości z Mikołowa

Przekraczając dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym możesz stracić prawo jazdy

  • Dodano: 2019-08-20 11:30

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przypominają, że piraci drogowi mogą pożegnać się z dokumentem prawa jazdy. Ograniczenia prędkości pojawiające się na naszych drogach służyć mają poprawie bezpieczeństwa, więc ich respektowanie stanowi ważny czynnik wpływający na częstotliwość występowania zdarzeń drogowych.

Przekroczenie ustalonego limitu o więcej niż 50 km/h może mieć przykre konsekwencje formalne. Na terenie powiatu mikołowskiego w tym roku policjanci zatrzymali już 20 takich dokumentów.

Przypominamy, iż obowiązujące limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

  • na autostradzie – 140 km/h,
  • na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
  • na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
  • na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
  • na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Ponadto, przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie stanowią, że w godzinach od 5.00 do 23.00 w obszarze zabudowanym, kierowcy mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej. W godzinach od 23.00 do 5.00 dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h, oczywiście o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej.

Jakie są konsekwencje przekroczenia prędkości na drodze?

Co do zasady - mandat ( 50 do 500 zł), w zależności od tego jak bardzo przekroczył prędkość oraz punkty karne ( za przekroczenie prędkości kierowca może dostać maksymalnie 10 punktów karnych. Każdy kierowca może zebrać maksymalnie 24 punkty karne, młody kierowca - maks. 20 pkt.)

Jednak o wiele poważniejszym zdaje się być odebranie kierowcy prawa jazdy. Wiele osób wykorzystuje samochód nie tylko jako środek transportu, ale i główne źródło dochodu. Zgodnie z art. 102 ustawy o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Starosta wydaje taką decyzję na okres 3 miesięcy oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został wcześniej zatrzymany przez kontrolującego pojazd. Na kierowcę nałożony zostaje wówczas również mandat karny w wysokości 500 zł a także 10 punktów karnych. Prawo jazdy zatrzymuje oczywiście policjant - decyzję w tym przedmiocie wyda starosta, a decyzji zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Jeśli taka osoba będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Mikołowscy policjanci podkreślają jednak, że mandaty, punkty karne i zatrzymane prawo jazdy zdają się być drobnymi konsekwencjami w obliczu negatywnych skutków codziennej brawury kierowców, gdzie podczas wypadków można stracić ludzkie życie! Kierowco zwolnij, szkoda życia!


Źródło: Redakcja / KPP Mikołów

Komentarze (1)    dodaj »

  • dereń

    na polskich drogach nie da sie jeździć bez ostrzegaczy jak Yanosik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również