Wiadomości z Mikołowa

Przedszkole nr 8 zostanie zlikwidowane. Mikołowscy radni podjęli ostateczną decyzję

  • Dodano: 2022-05-05 09:00

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Mikołowa przegłosowano uchwałę w sprawie ostatecznej likwidacji Przedszkola nr 8 w Mikołowie. Powód? Sytuacja demograficzna w mieście, ale nie tylko.

Przedszkole nr 8 im. Czerwonego Kapturka przy ul. Waryńskiego zostanie ostatecznie zlikwidowane – taką decyzję podjęli podczas kwietniowej Rady Miasta mikołowscy radni. Sprawa możliwego zamknięcia placówki pojawiła się już w styczniu, gdy Rada Miejska Mikołowa przegłosowała uchwałę nr 8 w sprawie zamiaru likwidacji przedszkola. Dlaczego jednak podjęto taką decyzję?

Główną przyczyną zmiany liczby działających w mieście przedszkoli jest sytuacja demograficzna w Mikołowie. Dodatkowy argument to wielkość pomieszczeń Przedszkola nr 8 mieszczącego się w budynku mieszkalnym i z tych względów podlegającego licznym ograniczeniom uniemożliwiającym należyty rozwój związany ze zmieniającymi się przepisami oraz oczekiwaniami rodziców, jak czytamy w uzasadnieniu przyjętej w kwietniu uchwały.

Rodzice i opiekunowie prawni dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 8 w Mikołowie zostali powiadomieni o zamiarze likwidacji przedszkola w dniach 7-15 lutego 2022 roku, a w dniu 25 stycznia 2022 roku zwrócono się do Związku Nauczycielstwa Polskiego, który wydał pozytywną opinię w sprawie w dniu 22 lutego 2022 roku – pojawia się w uzasadnieniu uchwały.

Przedszkole nr 8 w Mikołowie do likwidacji z końcem sierpnia

Śląski Kurator Oświaty zaopiniował pozytywnie projekt likwidacji Przedszkola nr 8. Samo zamknięcie placówki nie ograniczy jednak dostępu dzieci do korzystania z edukacji w zakresie wychowania przedszkolnego, gdyż planuje się utworzenie czterech oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie. W razie potrzeby miasto zapewni dowóz dzieci zgodnie z postanowieniami art. 39 ustawy Prawo oświatowe.

Co ważne, zatrudnieni w Przedszkolu nr 8 grupa ośmiu nauczycieli, w tym dyrektor placówki znajdzie zatrudnienie w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie.

Warunki nauki, wychowania i opieki dzieci likwidowanego Przedszkola nr 8 zostaną znacząco poprawione. Powierzchnia sal w likwidowanym przedszkolu wynosi łącznie 126 mkw. W budynku, w którym znajduje się siedziba Szkoły Podstawowej nr 10 w Mikołowie, istnieje możliwość stworzenia dzieciom bazy dydaktycznej oraz psychologiczno-pedagogicznej poprzez utworzenie sali doświadczania świata i innych niezbędnych gabinetów i pracowni. Powierzchnia sal przeznaczonych dla oddziałów przedszkolnych wynosi łącznie 191 mkw. Ponadto zlokalizowanie oddziałów przedszkolnych w szkole to większa elastyczność w zatrudnianiu oraz pewność i dostępność specjalistów dla dzieci przedszkolnych, którzy będą dyspozycyjni dla wszystkich uczniów szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych – informują projektodawcy przyjętej uchwały.

Dodatkowo, w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 10 – przy ulicy Krakowskiej 30 w Mikołowie utworzony zostanie kompleks opiekuńczo-edukacyjny będący wsparciem młodych rodziców, zapewniający opiekę dla dzieci od wieku żłobkowego do ukończenia szkoły podstawowej. Sama likwidacja Przedszkola nr 8 nie spowoduje zmniejszenia liczby miejsc przedszkolnych na terenie Mikołowa.

Oficjalnie, Przedszkole nr 8 ulegnie likwidacji 31 sierpnia 2022 roku. Jednak podczas głosowania nad uchwałą Rada Miasta nie było całkowicie zgodna. Przeciwko tej decyzji opowiedziało się pięciu radnych - Stanisława Hajduk-Bies, Anna Chrapek-Budacz, Grażyna Ostafin, Adam Zawiszowski i Krzysztof Żur.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również