Wiadomości z Mikołowa

Projekt domu ze ślepym kosztorysem - sprawdź co to jest?

  • Dodano: 2022-09-13 14:00, aktualizacja: 2022-09-16 10:04

W trakcie budowy domu na każdym kroku musimy wykazywać się znajomością różnych etapów i procesów budowlanych. Aby ustalić z fachowcami to, jaki będzie ich zakres obowiązków i koszt ich pracy, należy wiedzieć, jakie prace będą musieli wykonać. Ślepy kosztorys pozwala nie tylko na zapoznanie się z zakresem prac budowlanych, ale również ilością potrzebnych materiałów czy roboczogodzin. Dodatkowo ślepy kosztorys ułatwia stworzenie kosztorysu inwestorskiego.

​Ślepy kosztorys w projekcie domu 

Dokumenty niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy zawarte są w projektach domów. Projekt dom obejmuje: projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny oraz projekt zagospodarowania działki. Gotowe projekty domów, jakie oferowane obecnie na rynku , czasami dodatkowo zawierają tak zwany ślepy kosztorys. 

Potocznie określenia ślepy kosztorys używa się jako równoznacznego z przedmiarem. Takie użycie nie jest jednak prawidłowe. Przedmiar zawiera ogólny wykaz prac, które wykonuje się w trakcie budowy domu, natomiast ślepy kosztorys jest o wiele bardziej szczegółowy. Wypisane są w nim wszystkie procesy budowlane zgodnie z kolejnością ich wykonania, ponadto uwzględnia on miejsce, rodzaj oraz liczbę powtórzeń prac i czynności budowlanych, oraz potrzebnych materiałów budowlanych. Dla przykładu możemy się z niego dowiedzieć, że powinno się przeprowadzić dwukrotne malowanie ścian o łącznej powierzchni 200 m2.

To, co wyróżnia ślepy kosztorys od wszystkich innych kosztorysów to brak zawartych w nim cen. Konkretne ceny zawiera kosztorys inwestorski, który tworzony jest na podstawie kosztorysu ślepego.

​Co kryje się pod poszczególnymi rodzajami kosztorysów?

Wszystkie kosztorysy są bardzo pomocne w trackie budowy, dzięki nim nawet laik jest w stanie zapanować nad przebiegiem poszczególnych jej etapów oraz przede wszystkim poznać koszt budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wyróżniamy 4 podstawowe typy kosztorysów:

  • kosztorys inwestorski, stworzony w celu oszacowania kosztów budowy na podstawie cen materiałów i poszczególnych prac budowlanych w danym rejonie, uwzględniając wykorzystywane technologię oraz sposób, w jaki mają być wykonywane prace, 
  • kosztorys ofertowy, który sporządza wykonawca, dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jaką kwotę przewiduje wykonawca za wykonanie danej usługi lub realizację całej budowy, 
  • ślepy kosztorys, zawierający szczegółowe zestawienie materiałów budowlanych i prac potrzebnych do realizacji projektu, nie zawiera cen, 
  • kosztorys powykonawczy, może być sporządzony po każdym etapie budowy lub gdy jedna firma realizuje cały projekt po jego zakończeniu, pozwala na dokładne określenie ostatecznego kosztu wybudowania nieruchomości.

​Dlaczego warto zwrócić uwagę na ślepy kosztorys, wybierając projekty domów?

W trakcie oglądania projektów, możemy zorientować się, jak będzie wyglądał stworzony na ich podstawie budynek. Wybrany przez nas projekt w dalszym etapie możemy również zobaczyć wkomponowany w teren, na którym będzie realizowany. Jednak to dopiero ślepy kosztorys umożliwia ocenę jak długo będzie trwała budowa i jakie fundusze będą potrzebne do realizacji poszczególnych etapów.

Dzięki kosztorysom ofertowym opracowanym przez firmy budowlane, czy instalacyjne na podstawie kosztorysy ślepego możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dodatkowo umożliwi nam to określenie dokładnego harmonogramu prac budowlanych i zaplanowanie w czasie prac poszczególnych ekip. Pozwoli nam on również na wcześniejszy zakup materiałów potrzebnych do wykonania realizacji budowy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.