Wiadomości z Mikołowa

Premier obiecuje miliony dla samorządów. Do Mikołowa ma trafić ponad 15 mln zł

 • Dodano: 2023-08-03 09:45

W środę, 2 sierpnia do Rudy Śląskiej przybył premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej premier ogłosił, ze jeszcze w tym roku do samorządów trafi łącznie dodatkowe 14 mld zł, z czego ponad 15 mln otrzyma Mikołów.

Problemy samorządowców

Samorządowcy od dłuższego czasu alarmowali, że mają bardzo duży problem z finansami bieżącymi miast. Kilka dni temu prezydent Rudy Śląskiej za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że chce odroczyć płatność składek ZUS za pracowników urzędu. Powodem decyzji mają być ograniczone wpływy do budżetu miasta i wciąż rosnące wydatki.

– Planując budżet na 2023 rok, oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę z tego faktu, a podczas samej sesji budżetowej podkreślałem, że jeśli chodzi o finanse, ten rok będzie wyjątkowo trudny. Brak wspomnianych dochodów spotęgowany jest ciągłym wzrostem wydatków związanych m.in. z inflacją, rosnącymi kosztami utrzymania oraz z podwyższeniem pensji minimalnej, co stanowi istotny problem dla bieżącej działalności miasta. Dlatego, aby mogło ono normalnie funkcjonować, a wszystkie zadania na rzecz mieszkańców były cały czas realizowane, zawnioskowaliśmy o odroczenie płatności składek ZUS oraz poprosiliśmy również o to jednostki miejskie. Powinno to pozwolić zachować płynność finansową do czasu uzupełnienia utraconych dochodów, o czym cały czas zapewnia rząd – informował w mediach społecznościowych prezydent Rudy Sląskiej, Michał Pierończyk.

W 2023 roku do budżetu miasta ma wpłynąć zaledwie 170,5 mln zł, czyli o 36,8 mln zł mniej niż w roku poprzednim. Według wyliczeń realny ubytek w udziale PIT w latach 2019-2021 dla miasta wyniósł ponad 216 mln zł, natomiast rządowa rekompensata to zaledwie 58,9 mln zł.

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Rudzie Śląskiej

Na bolączki samorządowców postanowił odpowiedzieć sam premier Mateusz Morawiecki. 2 sierpnia na Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja prasowa premiera, podczas której ogłosił, że jeszcze w tym roku do samorządów trafi łącznie dodatkowe 14 mld zł. Ma to być uzupełnienie subwencji ogólnej. Gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać te środki na wydatki bieżące lub dalsze inwestycje dla swoich mieszkańców.

– Przedstawiliśmy wcześniej panu prezydentowi, można powiedzieć na jego ręce, przez jego ręce, wszystkim samorządowcom w Polsce, w jaki sposób chcemy dodatkowo wesprzeć samorządy, zwłaszcza w działalności bieżącej, na wydatki bieżące. Z jednej strony w samorządach, to wszyscy samorządowcy świetnie wiedzą, mamy inwestycje i tych inwestycji w drogi, szpitale, szkoły, remizy, żłobki, różnego rodzaju urządzenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest bardzo wiele, ale dla samorządowców bardzo ważne są także wydatki bieżące i dlatego po ostatnich zmianach dokonaliśmy teraz w ustawie budżetowej nowych uzgodnień i w przypadku Rudy Śląskiej to, jak mówiłem wcześniej panu prezydentowi, około 50 mln zł dodatkowych środków na dzialalność bieżącą – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Rudzie Śląskiej.

Do gmin i powiatów w województwie śląskim ma trafić ponad 47 milionów złotych. Dofinansowanie otrzymają m.in.:

 • Będzin - 17 242 978 zł,
 • Czeladź - 9 270 394 zł,
 • Cieszyn - 7 833 314 zł,
 • Knurów - 20 000 000 zł,
 • Mikołów - 15 150 059 zł,
 • Pszczyna - 20 465 513 zł,
 • Chorzów - 40 000 000 zł,
 • Gliwice 45 000 000 zł,
 • Katowice - 80 000 000 zł,
 • Ruda Śląska - 49 592 410 zł,
 • Sosnowiec - 51 986 076 zł,
 • Świętochłowice - 30 000 000 zł,
 • Zabrze - 50 000 000 zł,
 • Żory - 35 000 000 zł.

– Omawialiśmy dzisiaj szczegółowo to wszystko, co dotyczy rozwoju miast takich pięknych jak Ruda Śląska. Polska składa się z jednej Warszawy i z dziesiątek, setek miast takich jak Ruda Śląska, średniej wielkości, jeszcze mniejszych i całkiem małych i ten sposób rozwoju Polski do niedawna, kilka lat temu, polegał na tym, że większość środków była przesuwana, inwestowanych w wielkich miastach. Zostawmy to, nie chcę wchodzić w szczegóły, dlaczego tak było, ale jeśli ktoś uczciwie spojrzy na finanse publiczne i samorządu, to zobaczy ogromne przesunięcie środków, redystrybucję jak mówią ekonomiści właśnie w kierunku miast takich jak Ruda Śląska – mówił dalej.

Jak przekonuje Mateusz Morawiecki, rząd dąży do zrównoważonego rozwoju całego kraju. 

- Będziemy robili wszystko, żeby przyciągać nowych przedsiębiorców, nowe biznesy, żeby tworzyć miejsca pracy, żeby pracownicy, mieszkańcy zarabiali coraz bardziej godnie. To jest sedno naszej polityki - zrównoważony rozwój, wyrównywanie szans, sprawiedliwy i solidarny rozwój – podkreślił szef rządu.

Komentarze (3)    dodaj »

 • rudy

  pieniedzy nie ma i nie bedzie:) system emerytalny przeciazony wiek 70 lat to tyczy sie wszystkich przecie jest równosc:)

 • jorg

  piechula chyba pieniędzy od pisu nie weżmie bo pis to be :)

 • emeryt

  falstart kampanii Pinokia i spółki c.d. ........

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również