Pod koniec roku jubileuszowego Poczta Polska zdecydowała się wyemitować specjalny znaczek. To forma uczczenia 800-lecia nadania praw miejskich miastu Mikołów.
9 grudnia 2022 roku w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczysta prezentacja najnowszego znaczka pocztowego emisji „Mikołów. To wydawnictwo filatelistyczne wpisuje się w obchody 800-lecia istnienia jednego z najstarszych miast Śląska. Wydarzenie objął patronatem wojewoda Jarosław Wieczorek.
Na znaczku możemy zobaczyć neorenesansowy ratusz w Mikołowie, położony przy zachodniej pierzei Rynku. W grafice koperty FDC autor emisji Adam Kultys zaprezentował fragment wnętrza bazyliki św. Wojciecha, w której znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej Jana Bochenka z 1868 roku, XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej oraz zabytkowe organy pochodzące z 1862 roku, wykonane przez Johanna Matthiasa Vinzenza Haasa. Grafika datownika to historyczny herb Mikołowa, który swoją symboliką nawiązuje do dawnych pieczęci miejskich z XV-XVIII w. Każda z nich posiada rysunek hełmu rycerskiego z opuszczoną przyłbicą i pękiem piór – wyjaśnia Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Specjalny znaczek pocztowy na 800-lecie Mikołowa
W prezentacji znaczka wzięli m.in. Adam Gawęda – Poseł na Sejm RP, Dorota Tobiszowska – Senator RP, Jan Chrząszcz – Wicewojewoda Śląski, Wiceprezesi Poczty Polskiej Wiesław Włodek i Robert Dołęga. Wśród licznych gości wydarzenia znaleźli się także radni wojewódzcy, powiatowi (Powiatu Mikołowskiego), radnych miejskich miast i gmin Powiatu Mikołowskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Przez osiem wieków Mikołów uczestniczył w dziejowych przemianach, które ukształtowały obec-ny wizerunek Górnego Śląska. Miasto stało się istotnym ośrodkiem kultu religijnego – w 2008 roku Ojciec Święty Benedykt XVI wyniósł kościół św. Wojciecha do godności bazyliki mniejszej. W Miko-łowie powstała również pierwsza polska drukarnia na Śląsku, w której Karol Miarka drukował „Katolika”. Budząca świadomość narodową działalność wydawnicza mikołowskich drukarzy i ich aktywność społeczna miały duży wpływ na rozwój polskich stowarzyszeń oraz wyniki wyborów na Śląsku – w 1922 r. Mikołów wraz z częścią Górnego Śląska znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej – wyjaśniła Izabela Kloc, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
O emisję znaczka wnioskowała europosłanka Izabela Kloc. Znaczek został wypuszczony we współpracy z Urzędem Miasta w Mikołowie, użyczający materiałów użytych w grafice znaczka i datownika, zdjęcia użyte w grafice koperty FDC autorstwa Adama Kultysa.
O znaczku:
Autor projektu: Adam Kultys
Liczba znaczków: 1
Wartość: 3,90 zł
Nakład: 144 000 szt.
Technika druku: offset
Format znaczka: 43 x 31,25 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 12 znaczków
Data wprowadzenia do obiegu: 9 grudnia 2022 r.