Wiadomości z Mikołowa

Osobom z niepełnosprawnością będzie łatwiej poruszać się po placówkach oświatowych

  • Dodano: 2023-06-02 06:45, aktualizacja: 2023-06-02 07:16

Według Systemu Informacji Oświatowej ponad 30 proc. szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych w Polsce jest niedostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością. Przez to osoby z niepełnosprawnością ruchową muszą mierzyć się codziennie z problemem: jak dotrzeć do sali lekcyjnej i uczestniczyć w zajęciach w sposób pełnowartościowy.

Powiat Mikołowski, wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, od 1 maja 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. realizował przedsięwzięcie grantowe pn. „Dostępna oświata w Powiecie Mikołowskim w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty”, realizowanego w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość tego przedsięwzięcia wyniosła prawie 100 tys. zł.

„Dostępna oświata w powiecie” z myślą o osobach niepełnosprawnością

W rezultacie szkoły i placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Mikołowski, otrzymały domofony, pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz naklejki w alfabecie Braille’a dla osób niedowidzących. Dodatkowo w I LO im. Karola Miarki w Mikołowie została zmodernizowana łazienka dla osób z niepełnosprawnościami oraz zostały zakupione 3 krzesła ewakuacyjne.

Celem grantu była poprawa dostępności do usług edukacyjnych w naszych szkołach i placówkach oświatowych dla osób ze szczególnymi potrzebami poprzez działania skierowane na poprawę dostępności architektonicznej oraz komunikacyjno-informacyjnej. Cieszymy się, że nasze placówki edukacyjne, zwłaszcza I Liceum Ogólnokształcące w Mikołowie, mogły skorzystać ze wsparcia i doposażyć się w zakresie dostępności – mówi Magdalena Locke, koordynator projektu „Dostępna Oświata” z Wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji.

To był pierwszy projekt realizowany w ramach dostępności, dofinansowany ze środków zewnętrznych. Potrzeb jest bardzo dużo zarówno w szkołach jak i innych podmiotach publicznych. Monitorujemy pojawiające się możliwości finansowania tych potrzeb z myślą o nowych projektach.” – mówi Joanna Krzyżowska, koordynator ds. dostępności w Starostwie Powiatowym w Mikołowie.

dostępna oświata w powiecie mikołowskim

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również