Wiadomości z Mikołowa

Od jutra do 2 listopada cmentarze będą zamknięte!

  • Dodano: 2020-10-30 15:45, aktualizacja: 2020-10-30 20:20

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy od jutra do poniedziałku. To oznacza, że w dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie będzie można odwiedzić grobów swoich bliskich.

Trwa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef rządu przedstawił informację ws. funkcjonowania cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych. 

- Cmentarze będą zamknięte w sobotę, niedzielę, czyli Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny - poinformował Mateusz Morawiecki. - Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę się powstrzymać od wyjazdu - dodał.

Szef rządu zaapelował, by powstrzymać od wyjazdów poza miasta. Decyzja o zamknięciu cmentarzy ma być unormowana w rozporządzeniu. 

W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni, zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu; szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu" - podkreślił premier.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Muller dodał w swoim wpisie na Twitterze, że "wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy".

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej tłumaczył, że rząd nie chce doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć. Dodał, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry.

- To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - mówił Morawiecki. 

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Polak

    Dajcie piechuli na spacery po rynku

  • jorguś

    POLIERAM, Ludzie nie łaźcie na cmentarze! Zamiast tego idźcie na msze do kościołów pomodlić się za zmarłych, a pieniądze na znicze i stroiki wrzućcie na tacę lub do kościelnej skarbonki. W kościelnym budynku gdzie będziecie oddychać tym samym powietrzem KORONAWIRUSA NIE MA, ale na cmentarzu szaleje...

  • wesoły hanysek

    najwiekszym i najbardziej popularnym cmentarzyskiem na swiecie jest oswiecim...tam zarazków ponoc nie ma...pomimo ocieplenia klimatu czy kiedys wielkich mrozów ba budziny drewniane stoja do dzis....nie ma tam zarazków ani pozostałego "smogu"....pielgrzymki zjezdzaja sie z cołkiego swiata stoi to juz 80 lat nawet kornik go nie ruszy....to ci zagadka??? coz tam za drewno uzyto??? temat tabu???nikt nie chce tego tamatu ruszyc poderzewam nawet prezydent zrunowanej po 45r. warszawy trzaskowski....odbudowanej dzieki slazakom stolycy i "gorolom"tzn."uchodzcy"skierowani na "ziemie odzyskane".....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.