Wiadomości z Mikołowa

Nowoczesny ambulans trafi do stacji pogotowia w Mikołowie!

  • Dodano: 2021-12-21 12:00

Wczoraj w Katowicach przekazano siedem nowoczesnych ambulansów, które zasilą flotę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Jeden z nich trafi do Mikołowa. 

We wczorajszym uroczystym przekazaniu karetek wzięli udział marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, członek Zarządu Województwa Izabela Domogała i radni Sejmiku Województwa: Julia Kloc-Kondracka, Alina Nowak, Maria Materla, Zbigniew Przedpełski, Jarosław Szczęsny, Dariusz Iskanin i Rafał Kandziora.

- Cieszę się, że w trudnym czasie tak potrzebny sprzęt trafia do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. To dowód na dobrą współpracę strony samorządowej i rządowej. Chcemy, żeby sprzęt wykorzystywany do ratowania zdrowia i życia mieszkańców był najlepszej jakości, by te karetki trafiły do stacji pogotowia w całym regionie, poprawiały komfort pracy medyków oraz służyły potrzebującym – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

WPR w Katowicach wzbogaciło się o kolejnych siedem ambulansów

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wzbogaciło się o kolejnych siedem, żółtych ambulansów. Ich wartość to ponad 4,5 mln zł. Zakup sfinansowało Ministerstwo Zdrowia ze środków pochodzących z Unii Europejskiej (3,5 mln zł) oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe (1 mln zł).

Nowe ambulanse trafią do stacji pogotowia w:

  • Zabrzu (2 karetki),
  • Radzionkowie,
  • Katowicach,
  • Pszczynie,
  • Chorzowie
  • i Mikołowie.

- Na przykładzie tych nowoczesnych ambulansów, który trafią do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, widać jak dobrze są wykorzystywane środki unijne w regionie. Ten sprzęt poprawi komfort pracy ratowników medycznych, a co najważniejsze będzie służył najbardziej potrzebującym pacjentom. Inwestycje w zdrowie to priorytet władz regionu – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Ambulanse zostały zakupione z pełnym wyposażeniem medycznym i posiadają: kardiomonitor, respirator, pompę infuzyjną, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, krzesełko kardiologiczne, drukarkę, system do transportu małych dzieci, nosze, deskę ortopedyczną, nosze podbierakowe itp. Respirator posiada funkcję ciśnienia szczytowego, opcje ustawienia dodatniego ciśnienia końcowo wydechowego i jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu.

- Kolejnych siedem wysokiej klasy ambulansów trafi na drogi w regionie. Koszt jednego ambulansu to 0,5 mln zł, są w pełni wyposażone i niezbędne medykom. Na kilkaset wyjazdów do pacjentów dziennie, duża część to wyjazdy związane z COVID-19. Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie służył mieszkańcom, ale oby tych wyjazdów było jak najmniej – mówiła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 130 ambulansów

Warto przypomnieć, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 130 ambulansów w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5-6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia do 2028 roku wszystkie karetki mają mieć kolor żółty.

- Dziękuję za to wsparcie zarządowi i radnym Sejmiku. Cały czas modernizujemy i ulepszamy flotę ambulansów, którymi dysponuje Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Tym razem nowe karetki trafią do sześciu miast, a każda z nich jest wyposażona w nowoczesny sprzęt ratujący życie – podsumował Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również