Trwają zapisy chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Uczestnicy 28 marca będą mieli do pokonania nocą 30 lub 40-kilometrową trasę prowadzącą przez Mikołów i okoliczne miejscowości.
Mikołów: Ekstremalna Droga Krzyżowa
Droga Krzyżowa ma pomóc w duchowym przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych, ale także pozwolić wiernym na "spotkanie się" z Bogiem i odkrycie swojej tożsamości. 4 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbędzie się wyjątkowa, Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ekstremalna, bo trzeba pokonać kilkudziesięciokilometrową trasę w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników.
- Czym jest EDK? To 40 km nocą, samotnie lub w skupieniu. Samotna nocna trasa to jednak tylko narzędzie. Najważniejsze jest doświadczenie duchowe. Wyjście ze strefy komfortu, gotowość do rozmowy z Bogiem, do zmiany życia. Wiadomo, jak jest, ale nie wiadomo, jak może być. EDK to wyjście ze znanego świata w kierunku Innego, Nowego Życia - piszą organizatorzy wydarzenia.
W tym roku mieszkańcy Mikołowa będą mogli wybrać jedną z trzech tras:
- 42-kilometrową trasę czerwoną Miłosierdzia Krzyża,
- 31-kilometrową trasę białą Aniołów Stróżów,
- albo 38-kilometrową trasę zieloną św. Jerzego.
Wszystkie trasy zainaugurowane zostaną mszą świętą o godzinie 19:00 w kaplicy, przy kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Borowej Wsi.
Trasa Czerwona Miłosierdzia Krzyża
- Start i koniec trasy: Kościół św. Mikołaja Biskupa, Mikołów – Borowa Wieś
- Data: piątek, 28 marca 2025 r.
- Msza św. rozpoczynająca: godz. 19:00
Trasa liczy 42 km i prowadzi przez zróżnicowane tereny, takie jak Makoszowy, Przyszowice, Knurów, Dębieńsko, Ornontowice, Chudów, Paniówki, aż do Mikołowa. Uczestnicy pokonają 459 m przewyższeń, mierząc się z trudnymi warunkami atmosferycznymi i terenowymi.
Trasa: Większość drogi to płaskie tereny, ale wyzwaniem będą odcinki błotniste, kamieniste, oraz leśne. Uczestnicy napotkają również przejścia przez tory kolejowe.
Utrudnienia:
- błoto w lasach,
- kamieniste drogi,
- przejście przez tory kolejowe – należy przejść 40 m wzdłuż torów, zachowując szczególną ostrożność i idąc lewą stroną (po prawej znajduje się dziura w wiadukcie).

Trasa Biała Aniołów Stróżów
- Start i koniec trasy: Kościół św. Mikołaja, Mikołów – Borowa Wieś
- Data: piątek, 28 marca 2025 r.
- Msza św. rozpoczynająca: godz. 19:00
Trasa liczy 31 km i prowadzi przez Mikołów, Rudę Śląską, Katowice i z powrotem do Mikołowa. Uczestnicy zmierzą się z 546 m przewyższeń w zróżnicowanym terenie, w tym w lasach, gdzie błoto i kamienie mogą utrudniać marsz.
Trasa: Większość drogi prowadzi przez tereny leśne, gdzie występuje duża ilość błota, kamieni i kałuż, których nie zawsze uda się uniknąć.
Utrudnienia:
- wąskie przejście po XI stacji – zakaz wjazdu dla pojazdów, ale możliwe do przejścia pieszo,
- przejście przez główną ulicę – w dwóch miejscach konieczność korzystania z sygnalizacji świetlnej,
- trasa wymaga solidnych butów terenowych (trapery) i latarki.

Trasa Zielona św. Jerzego
- Start i koniec trasy: Kościół św. Mikołaja, Mikołów – Borowa Wieś
- Data: piątek, 28 marca 2025 r.
- Msza św. rozpoczynająca: godz. 19:00
Trasa liczy 38 km i prowadzi przez zróżnicowany teren – od leśnych ścieżek, przez szosy i chodniki, aż po malownicze okolice Mikołowa, Rudę Śląską i Katowice. Uczestnicy pokonają 576 m przewyższeń, mierząc się z wyzwaniem fizycznym i duchowym.
Trasa: Prowadzi przez wschodnie tereny Mikołowa, Halembę, Katowice, Śmiłowice, Bujaków, Chudów, kończąc w Mikołowie.
Wskazówki do trasy:
- Udając się do 1 stacji przy stawie "Korytnik" należy skręcić w prawo w dość mało widoczną ścieżkę leśną. Jest to na wysokości niebieskiego dużego kanistra z lewej strony przy stawie.
- Między stacją IX a X, po przejściu rzeki należy skręcić w lewo i zaraz potem iść delikatnym łukiem w prawo tak jak przebiega wytyczony szlak. Wznosząc się lekko w górę, zobaczymy z lewej strony porąbane sągi drewna, mijając stos drzewa, skręcamy w lewo i znajdujemy się już na trasie widocznej na mapie.
- Między stacją XII a XIII w początkowym odcinku żółtego szlaku jest znak informujący o zakazie wjazdu. Zakaz ten dotyczy wyłącznie aut - informacja potwierdzona przez tubylców.
- Należy zachować szczególną ostrożność przy przejściu dla pieszych w trzech miejscach (między I a II stacją przecinając ulicę 1 Maja, między stacją VII a VIII przecinając ulicę Gliwicką oraz przed ostatnią stacją przecinając ulicę Gliwicką). Podczas marszu przez główną jezdnię (DK 44) jest dostępny chodnik lub droga dla pieszych. Nie ma potrzeby iść poboczem lub drogą.

Ekstremalna Droga Krzyżowa: Co wziąć ze sobą?
Osoby, które zdecydują się uczestniczyć w EDK powinny zabrać ze sobą latarkę lub lampkę typu czołówka, telefon komórkowy z wgraną aplikacją EDK lub śladem trasy, powerbank, wygodne obuwie trekingowe, jedzenie i napoje oraz elementy odblaskowe podnoszące bezpieczeństwo uczestnika.
Aby sprawdzić dokładny przebieg trasy oraz zapisać się, wystarczy wejść na oficjalną stronę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Co warto wiedzieć o inicjatywie?
- W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.
- Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Warto zadbać o to, by być dobrze widocznym. Nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach. Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.
- Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-osobowe.
Bezpieczeństwo na trasie
- W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, dlatego warto mieć kijki do wędrówki (np. do nordic walking).
- Organizatorzy wydarzenia stworzyli specjalną aplikację z wgraną trasą. Można ją pobrać za darmo na Androida oraz iOS.
- Ruszając na trasę EDK, należy przygotować sobie prowiant, który najlepiej spakować do jednego plecaka (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczny prowiant, czekoladę, batony, chałwę).
- Ubiór powinien być dostosowany do trasy, którą przebiega EDK - trzeba pamiętać o wygodnych i ciepłych ubraniach, które zapobiegną wychłodzeniu organizmu, wygodnych, wodoodpornych butach, sięgających za kostkę. Ponadto warto ze sobą mieć naładowany telefon, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe, materiały opatrunkowe.