Wiadomości z Mikołowa

Mikołowska Policja oddaje hołd bohaterowi pacyfikacji KWK "Wujek"

  • Dodano: 2022-12-13 08:45, aktualizacja: 2022-12-13 09:05

W sobotę 10 grudnia w kościele ewangelickim św. Jana w Mikołowie, z okazji rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek", odprawiona została msza święta w intencji jednego z poległych wtedy górników.

W nabożeństwie wziął udział szef mikołowskich policjantów podinspektor Dariusz Klimczak, który wraz z innymi uczestnikami, na miejscowym cmentarzu oddał hołd 29-letniemu wówczas mikołowianinowi Joachimowi Gnidzie.

Mikołowska Policja oddaje hołd bohaterowi pacyfikacji KWK "Wujek"

10 grudnia rano w kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie odprawiona została msza święta w intencji śp. Joachima Gnidy, który 41 lat temu stał się jedną z dziewięciu ofiar pacyfikacji kopalni 'Wujek". W nabożeństwie uczestniczyła rodzina zmarłego mikołowianina, członkowie NSZZ Solidarność KWK "Wujek" wraz z pocztem sztandarowym, a także przedstawiciele lokalnego magistratu, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach Robert Ciupa oraz reprezentujący miejscowy garnizon Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie. Po mszy, na miejscowym cmentarzu, delegacja oddała hołd zmarłemu górnikowi.

Joachim Gnida zmarł 2 stycznia 1982 roku w wieku 29 lat w skutek obrażeń odniesionych podczas pacyfikacji kopalni „WUJEK” w grudniu 1981 roku. W sierpniu 1990 roku został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, zaś 7 grudnia 1992 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Wałęsę. W 2015 roku pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

joachim gnida

Komentarze (1)    dodaj »

  • bolek

    gdyby tyn 29 latek co strajkowoł za komuny wiedzioł by co bydzie w roku 2022 to by tyn kamiyn odciepnył......jego dzieci jezeli spłodził musza wynajmowac mieszkanie lub wziasc kredyt na,ok 30 lat.....a kopalnie i tak zamkna......mono wujek zostanie tak jak jedno muzeum co upamietnia nacje ciemiezona......ps.garsta ludzi na focie......

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również