Wiadomości z Mikołowa

Mikołowska drogówka eliminuje z ruchu plagę nietrzeźwych kierowców

  • Dodano: 2020-08-05 14:30

Policjanci mikołowskiej drogówki regularnie podejmują działania wymierzone przeciwko nietrzeźwym kierującym.

Mimo powszechnej wiedzy o skutkach prawnych, a nader wszystko - konsekwencjach życiowych, wciąż nie brakuje tych, których trzeźwość w trakcie jazdy pozostawia wiele do życzenia. Od początku wakacji w powiecie mikołowskim ujawniono łącznie 32 osoby, które nie bacząc na promile w organizmie postanowiły złapać za kierownicę pojazdu. Wśród nich są także rowerzyści.

Od 1 lipca br. na drogach powiatu mikołowskiego zatrzymano 32 osoby, które będąc pod alkoholu podjęły decyzję, że wsiądą za kierownicę, zarówno samochodu (20 osób) jak i roweru (12 osób). Policjanci wielokrotnie podkreślają, że ta grupa osób stwarza wyjątkowo realne  warunki do wystąpienia tragedii na drodze. Nie odstraszają ich ani poważne skutki prawne, wysokie grzywny ani nawet fakt, że przez ich lekkomyślność i brak rozsądku ktoś może stracić życie. Mikołowscy mundurowi badania trzeźwości wykonują codziennie i niemalże każdego dnia trafiają na pijanych kierujących.

  • 1 sierpnia, godzina 02:20, Wyry, ulica Ładna: policjanci drogówki zatrzymali 22-letniego wyrzanina, który kierował samochodem marki bmw. Badanie alkomatem wykazało 1,42 promila alkoholu. Ponadto, mężczyzna posiadał przy sobie marihuanę.
  • 4 sierpnia, godzina 23:20, Orzesze, ulica Szkolna: policjanci orzeskiej patrolówki zatrzymali do kontroli 37-letniego kierującego samochodem marki peugeot. Wynik urządzenia do pomiaru stanu trzeźwości wykazał w organizmie orzeszanina 1,85 promila alkoholu.
  • 5 sierpnia, godzina 00:10: Orzesze, ulica Rynek: policjanci drogówki zatrzymali 35-letniego mieszkańca Czerwionki-Leszczyny. Kierujący samochodem marki fiat miał w organizmie 1,54 promila alkoholu.

Cała wskazana wyżej trójka stanie przed sądem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również