I to nie tylko dzięki rozkwitającej naturze. Magistrat postawił sobie za cel wiosenny lifting niemal całego miasta.
Uruchomione fontanny, kwiaty na rynku. To tylko początek estetycznych przeobrażeń w mieście. Miejscy urzędnicy postanowili tej wiosny postawić na uzupełnienie kluczowych dla Mikołowa miejsc o miłą dla oka zieleń.
W miastach roślinność pełni szereg różnych funkcji: rekreacyjną, estetyczną, promocyjną. Co jednak najważniejsze dla mieszkańców, oczyszcza i nawilża powietrze, poprawia jego cyrkulację, a także pomaga walczyć z hałasem. Zieleń wpływa na jakość życia mieszkańców i jest świetnym narzędziem do uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej.
W Mikołowie powołane zostało specjalne stanowisko Ogrodniczki Miejskiej. Osoba powołana do pełnienia tej funkcji zajmuje się estetyką miejskich zieleńców i skwerów, projektuje również nowe i zajmie się ich rozwojem. Od sierpnia ubiegłego roku Ogrodniczką jest Monika Zielińska.
Pochodzę z Mikołowa i od najmłodszych lat miałam możliwość obserwowania naszej miejskiej zieleni
oraz zmian, jakie w tej przestrzeni zachodziły. Ukończyłam studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zostałam architektem krajobrazu i wróciłam do Mikołowa z głową pełną „zielonych” pomysłów. W ubiegłym roku Burmistrz powierzył mi pełnienie funkcji Ogrodniczki Miejskiej, co daje mi dużo satysfakcji – mówi Monika Zielińska.
Pierwszą z widocznych zmian w estetyce miasta są przeobrażenia w parku przy tzw. Białym Domku (ul. Miarki).
Dwa lata temu odrestaurowano w nim zabytkową fontannę. Natomiast w grudniu ubiegłego roku stanęła tu biała drewniana altana. Wiosną pojawią się nowe nasadzenia, w tym bylin i kwitnących krzewów oraz nowe białe ławki i donice. Zagospodarowany zostanie także sąsiedni zieleniec miejski przy ul. Więcka (dawna ul. Rajcy). Teren ten jest obecnie ogrodzony i niedostępny dla mieszkańców. Większość mikołowian mija go nie zauważając urody rosnących tu leciwych drzew o sporych rozmiarach. Skwer ten również zostanie przyozdobiony nowymi nasadzeniami i oświetlony – informuje Tomasz Rogula, rzecznik prasowy UM Mikołów.
Jesienią w pobliżu utworzonego Pasażu Jesionowego, stworzonego poprzez nasadzenia nowych drzew posadzono również setki tulipanów i krokusów, które już za chwilę będą cieszyć oczy zmierzających w stronę targowiska mikołowian. Dodatkowe nasadzenia roślin zostały zaplanowane w okolicach ul. Miarki. Mają być one spójne kompozycyjne z istniejącą roślinnością.
Ponadto, wymiany doczekają się świerki w betonowych donicach na płycie Rynku oraz jałowce na ul. Krakowskiej.
Obecne rośliny rosną tam już na tyle długo, że ich bryły korzeniowe rozrosły się do rozmiarów uniemożliwiających sadzenie kompozycji z jednorocznych roślin kwitnących. Po wymianie nowe egzemplarze powinny rosnąć przez kolejne kilkanaście lat – mówi Tomasz Rogula.
Urzędnicy mają również w planach rewitalizację skweru na obecnym Placu Karpeckiego. Dawną świetność tej części miasta dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. W latach 50. skwer zdobiła fontanna, która ma się tam znów pojawić. Misa starej fontanny przez kilka lat służyła jako klomb, dziś jest jednak bardzo zaniedbana. Pomysł przywrócenia fontanny pozytywnie zaopiniował
Wojewódzki Konserwator Zabytków. Plac Karpeckiego jest doskonale usytuowany. Fontanna uzupełni estetycznie kamienny mur oporowy oraz zabytkowy Krzyż Męki Pańskiej. Mur ma być odnowiony, wykonane zostaną nowe ścieżki i oświetlenie, a odpowiednio skomponowana niska zieleń ma dopełnić całości. Będą to przede wszystkim krzewy i byliny.
Kontynuacji doczeka się również zeszłoroczna akcja sadzenia 40 tys. drzew na 800-lecie Mikołowa, pojawiły się także wstępne plany rewitalizacji zabytkowego parku Duże Planty, w którym trzeba odmłodzić drzewostan i uatrakcyjnić to miejsce z myślą o mieszkańcach.
Chcemy by Mikołów był dobrym miejscem do życia i wypoczynku. Nasze hasło promocyjne brzmi: „Mikołów – ogród życia”. To zobowiązuje. Mamy piękny obiekt Śląski Ogród Botaniczny, który jest naszą wizytówką i jest rozpoznawalny w Polsce, ale zależy nam także na tym, by nasza przestrzeń publiczna, skwery, zieleńce, parki także ładnie się prezentowały i były ozdobą miasta – przekonuje Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.