Wiadomości z Mikołowa

Mikołów pomoże uchodźcom jeszcze mocniej. Radni pilnie przyjęli specjalną uchwałę

  • Dodano: 2022-04-07 10:30

We wtorek 5 kwietnia Rada Miejska Mikołowa przyjęła specjalną uchwałę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy przebywającym w mieście. Ile potrwa pomoc?

Pomoc będzie obejmować zakwaterowanie, zapewnienie całodziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnienie transportu do miejsc zakwaterowania, a także zapewnienie środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Co istotne, okres świadczenia pomocy został ustalony do końca czerwca 2022 roku – taki termin ustalił odgórnie ustawodawca. W specustawie dotyczącej pomocy Ukraińcom autorzy nakazali przygotowanie samorządom na drodze uchwały specjalnego prawa, na mocy którego taka pomoc ma być udzielana na terytorium poszczególnych gmin. Sama pomoc z budżetów miast i gmin nie jest jednak obowiązkowa, a opcjonalna w miarę możliwości finansowych.

Chodzi głównie o legalizację udzielanego wsparcia. Sam zakres pomocy został wcześniej ustalony w formie „katalogu zamkniętego” przez ustawodawcę i na bazie wprowadzonego przez parlament prawa stworzono projekt przyjętej we wtorek uchwały.

Radni przyjęli uchwałę w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Sama forma wsparcia i jej dystrybuowanie leży już w zakresie samego burmistrza Mikołowa i będzie ustalana na bieżąco w zależności od sytuacji – również na bazie uchwał i zarządzeń przede wszystkim dla sprawnego działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Zarządzania Bezpieczeństwem, Centrum Inicjatyw Społecznych czy Zakładu Gospodarki Lokalowej.

Elementem, który jest dla nas istotny i na który czekamy, jest umowa z Powiatem Mikołowskim, zgodnie z którą Wojewoda Śląski miałby rekompensować część kosztów związanych z opłaceniem pobytu uchodźców w punktach kwaterunkowych na terenie gminy Mikołów. Taka umowa ma spłynąć do UM Mikołów do połowy przyszłego tygodnia – informuje Tomasz Wierzbica, kierownik Biura Zarządzania Bezpieczeństwem.

Wojewoda Śląski stawia również konkretne wymagania dotyczące samego zakwaterowania uchodźców. Starosta mikołowski dostał polecenie w formie decyzji administracyjnej w zakresie uruchamiania określonych punktów kwaterunkowych.

W tej chwili nie jest wiadome, czy pomoc ta będzie finansowana stricte z budżetu miasta w ramach posiadanych środków własnych gminy, budżetu województwa śląskiego, budżetu państwa czy też w formie mieszanej.

Uchwalę przyjęto jednogłośnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również