We wtorek 5 kwietnia Rada Miejska Mikołowa przyjęła specjalną uchwałę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy przebywającym w mieście. Ile potrwa pomoc?
Pomoc będzie obejmować zakwaterowanie, zapewnienie całodziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnienie transportu do miejsc zakwaterowania, a także zapewnienie środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania.
Co istotne, okres świadczenia pomocy został ustalony do końca czerwca 2022 roku – taki termin ustalił odgórnie ustawodawca. W specustawie dotyczącej pomocy Ukraińcom autorzy nakazali przygotowanie samorządom na drodze uchwały specjalnego prawa, na mocy którego taka pomoc ma być udzielana na terytorium poszczególnych gmin. Sama pomoc z budżetów miast i gmin nie jest jednak obowiązkowa, a opcjonalna w miarę możliwości finansowych.
Chodzi głównie o legalizację udzielanego wsparcia. Sam zakres pomocy został wcześniej ustalony w formie „katalogu zamkniętego” przez ustawodawcę i na bazie wprowadzonego przez parlament prawa stworzono projekt przyjętej we wtorek uchwały.
Radni przyjęli uchwałę w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy
Sama forma wsparcia i jej dystrybuowanie leży już w zakresie samego burmistrza Mikołowa i będzie ustalana na bieżąco w zależności od sytuacji – również na bazie uchwał i zarządzeń przede wszystkim dla sprawnego działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Zarządzania Bezpieczeństwem, Centrum Inicjatyw Społecznych czy Zakładu Gospodarki Lokalowej.
Elementem, który jest dla nas istotny i na który czekamy, jest umowa z Powiatem Mikołowskim, zgodnie z którą Wojewoda Śląski miałby rekompensować część kosztów związanych z opłaceniem pobytu uchodźców w punktach kwaterunkowych na terenie gminy Mikołów. Taka umowa ma spłynąć do UM Mikołów do połowy przyszłego tygodnia – informuje Tomasz Wierzbica, kierownik Biura Zarządzania Bezpieczeństwem.
Wojewoda Śląski stawia również konkretne wymagania dotyczące samego zakwaterowania uchodźców. Starosta mikołowski dostał polecenie w formie decyzji administracyjnej w zakresie uruchamiania określonych punktów kwaterunkowych.
W tej chwili nie jest wiadome, czy pomoc ta będzie finansowana stricte z budżetu miasta w ramach posiadanych środków własnych gminy, budżetu województwa śląskiego, budżetu państwa czy też w formie mieszanej.
Uchwalę przyjęto jednogłośnie.