Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Policjanci podczas 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2023-05-04 06:45, aktualizacja: 2023-05-04 07:02

3 maja na na Śląsku dzień upamiętnienia III Powstania Śląskiego. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie oraz Komendant Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych hołd powstańcom oddali pod tablicą powstańczą umieszczoną na budynku miejscowej prokuratury oraz pod pomnikiem na jednym z łaziskich cmentarzy parafialnych.

III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku pod wodzą Wojciecha Korfantego. Brało w nim udział pomiędzy 30 a 40 tysięcy miejscowych Górnoślązaków. Liczba poległych po stronie polskiej powstańców szacowana jest zazwyczaj na około 1800 ofiar, zaś po stronie niemieckiej liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na około 500 i około 1500 rannych.

Policjanci podczas 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Policjanci garnizonu mikołowskiego od lat regularnie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. W dzisiejszych obchodach uczestniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie nadkom. Andrzej Rudolf oraz komendant łaziskiej jednostki Policji podinsp. Sebastian Krzystofik.

Mundurowi wraz ze Starostą Mikołowskim Mirosławem Dużym oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie st.bryg. Damianem Krawczykiem złożyli kwiaty i oddali hołd przed budynkiem miejscowej prokuratury, gdzie na jego frontowej ścianie umieszczona jest powstańcza tablica. Kolejnym punktem uroczystości stał się cmentarz parafialny przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych.

iii powstanie śląskie obchody

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również