Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Policjanci podczas 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2023-05-04 06:45, aktualizacja: 2023-05-04 07:02

3 maja na na Śląsku dzień upamiętnienia III Powstania Śląskiego. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie oraz Komendant Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych hołd powstańcom oddali pod tablicą powstańczą umieszczoną na budynku miejscowej prokuratury oraz pod pomnikiem na jednym z łaziskich cmentarzy parafialnych.

III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku pod wodzą Wojciecha Korfantego. Brało w nim udział pomiędzy 30 a 40 tysięcy miejscowych Górnoślązaków. Liczba poległych po stronie polskiej powstańców szacowana jest zazwyczaj na około 1800 ofiar, zaś po stronie niemieckiej liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na około 500 i około 1500 rannych.

Policjanci podczas 102. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Policjanci garnizonu mikołowskiego od lat regularnie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. W dzisiejszych obchodach uczestniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie nadkom. Andrzej Rudolf oraz komendant łaziskiej jednostki Policji podinsp. Sebastian Krzystofik.

Mundurowi wraz ze Starostą Mikołowskim Mirosławem Dużym oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie st.bryg. Damianem Krawczykiem złożyli kwiaty i oddali hołd przed budynkiem miejscowej prokuratury, gdzie na jego frontowej ścianie umieszczona jest powstańcza tablica. Kolejnym punktem uroczystości stał się cmentarz parafialny przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych.

iii powstanie śląskie obchody
Google NewsSubskrybuj mojMikolow.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również