Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Od kwietnia wzrośnie opłata za wywóz odpadów

  • Dodano: 2019-03-18 15:00

Od 1 kwietnia mieszkańcy Mikołowa będą wydawać więcej za wywóz odpadów. Na wzrost cen ma wpływ wiele czynników. Dlaczego podniesiono opłatę śmieciową?

Nowa opłata śmieciowa została przegłosowana przez radnych już na lutowej sesji Rady Miasta, jednak nowe ceny będą obowiązywać mieszkańców Mikołowa od 1 kwietnia. Podjęcie decyzji o podwyższeniu kwoty za odbiór i wywóz śmieci było jednak konieczne. Dlaczego?

Wśród głównych powodów podwyżek władze większości gmin wymieniają ustawową zmianę wysokości opłaty środowiskowej, wprowadzenie nowego obowiązku segregacji odpadów biodegradowalnych (brązowe kosze na śmieci), wzrost płacy minimalnej czy ceny energii elektrycznej. Znacznie wzrosła także tzw. opłata marszałkowska, czyli koszt składowania śmieci. 

Co wpływa na wysokość opłaty śmieciowej?

Zgodnie z informacjami Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który szeroko krytykował poczynania rządu w tej sprawie opłata marszałkowska w 2020 roku ma wynosić 270 zł za tonę, co stanowi wzrost blisko o 100 proc. (w 2018 roku składowanie 1 tony odpadów niesegregowanych zmieszanych oraz odpadów biodegradowalnych kosztowało 140 zł).

Właśnie te czynniki wpłynęły na decyzję o podniesieniu opłaty śmieciowej praktycznie w większości miast i gmin w Polsce. 

Decyzją rządzących w Polsce całkowita odpowiedzialność w kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi spadła na gminy. Ten stan rzeczy reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z treścią tej ustawy każdy samorząd musi równoważyć dochody i wydatki, jakie należy ponieść w związku z odbiorem śmieci z domostw. Innymi słowy – rządzący narzucili tą ustawą tylko jeden sposób finansowania. Gmina musi zapłacić za całość zadania tylko i wyłącznie tymi środkami, jakie pozyska od swoich mieszkańców – przyznaje Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Mikołów: Ile zapłacimy za wywóz śmieci od kwietnia?

Decyzją radnych od 1 kwietnia mieszkańcy Mikołowa zapłacą 18 złotych miesięcznie (średnia cena w Polsce po wzroście kosztów za wywóz śmieci to ok. 22 zł). 

Okazuje się, że duży wpływ na cenę wywozu śmieci ma segregacja odpadów. Zdaniem Mateusza Handla, im więcej będzie odpadów przeznaczonych do recyklingu, tym samym zmniejszy się ilość odpadów zmieszanych, czyli tych, które kosztują miasto najwięcej.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wiesław

    Brawo dla tych co głosowali na Burmistrza Piechule , przeprowadziłem się do Oświęcimia i nagle wywóz odpadów ogólnych kosztuje 18zł. a nie 36zł jak w Mikołowie ,a segregowane 13zł. Ktoś tu ściąga haracz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również