Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Leśne Pogotowie potrzebuje pomocy. Trwa zbiórka na modernizację ośrodka

  • Dodano: 2023-05-16 13:30

Doskonale znane mieszkańcom regionu (i nie tylko) Leśne Pogotowie prowadzone przez Jacka Wąsińskiego obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Ośrodek wymaga przebudowy i modernizacji. W sieci uruchomiono specjalną zbiórkę. Pomóc może każdy z nas!

Działający od 1993 roku i stworzony przez Jacka Wąsińskiego w Mikołowie - Kamionce ośrodek niesie pomoc dzikim zwierzętom - rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innego typu zdarzeń losowych, wymagających rehabilitacji względnie odchowania (w przypadku tych, które we wczesnym okresie życia zostały osierocone).

Staramy się, aby jak najwięcej z nich mogło powrócić do środowiska naturalnego, natomiast zwierzęta trwale okaleczone mają zapewnioną u nas dożywotnią opiekę. Ośrodek jest przede wszystkim wspierany przez Nadleśnictwo Katowice, które współfinansuje działalność Leśnego Pogotowia, oraz przez RDOŚ Katowice, RDOŚ Kraków a także lokalne samorządy. Leśne Pogotowie działa na podstawie zezwolenia Ministra Środowiska – przypomina Jacek Wąsiński.

Leśne Pogotowie funkcjonuje od 30 lat. Czas na modernizację ośrodka

Leśne Pogotowie bez wątpienia stało się dziełem życia Jacka Wąsińskiego i szybko zyskało rozpoznawalność nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. To miejsce gdzie zwierzęta dochodzą do zdrowia a niektóre spędzają swoją emeryturę. Podopieczni nie są oswajani z ludźmi a obecność człowieka ogranicza się do minimum. Młode osobniki od początku przystosowywane są do życia na wolności a inne do przywrócenia naturze. Sam Jacek Wąsiński słynie z tego, że nigdy nie odmawia pomocy i cierpliwie odbiera każdy telefon ze zgłoszeniem, udzielając porad, a w razie potrzeby – odbierając chore lub poszkodowane zwierzę.

Zawsze pytacie jak można nam pomóc, czy przyjmujemy 1 procent podatku, teraz jest taka możliwość. Jak wiecie nigdy nie prosimy i nie prosiliśmy o pomoc finansową, bo nie jesteśmy fundacją i działamy sami, ale ten rok jest wyjątkowy. Mamy ogromną ilość modernizacji wolier i wybiegów dla naszych zwierząt, od ponad 2 miesięcy już działamy z budowami i powstało już kilka wolier i wybiegów ale dużo, dużo przed nami. Powstaje ogromna woliera dla bielików i orłów, wybieg dla saren umożliwiający nam wypuszczenie po rehabilitacji bezpośrednio do lasu, wybieg dla żurawi, woliery dla mniejszych ptaków takich jak kobuzy, włochatka, syczek, dzięcioły itp. – wyjaśnia w poście na Facebooku Jacek Wąsiński.

Ośrodkowi udało się znaleźć sumienną firmę budowlaną  która zna się na tworzeniu podobnych konstrukcji – w miesiąc udało się przeprowadzić masę robót. Na przeszkodzie stanęły jednak inflacja, a także wzrost cen materiałów i usług budowlanych.

Dlatego pierwszy raz od 30 lat działalności prosimy o zbiórkę pieniędzy na zakup materiałów budowlanych: kotwy, przęsła, siatki, deski, kantówki, maty, dachy oraz rachunki dla firmy budowlanej. Z góry zaznaczamy, że firma budowlana nie jest z nami w jakikolwiek sposób związana rodzinnie czy koleżeńsko, firma jest niezależna od nas i całego ośrodka – apeluje Jacek Wąsiński, przekonując, że ośrodek pozostanie transparentny i udostępni publicznie wszelkie rachunki za materiały i prace budowlane.

Ośrodek na opłacenie faktur potrzebuje 40 tysięcy złotych i do tej pory udało się zebrać nieco ponad 40 procent tej kwoty. Jak pomóc? To proste – wystarczy wpłacić dowolną kwotę na założoną w serwisie Zrzutka zbiórkę. Liczy się każdą złotówka!

leśne pogotowie przebudowa

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zakościelny

    Leśne pogotowie na skutek propozycji burmistrza Mikołowa Stanisława Piechuli o przeprowadzeniu wariantu CPK po istniejącym szlaku kolejowym z Katowic na Rybnik, na co przychylił się minister Horała najprawdopodobniej przestanie istnieć. Jeśli FAKTYCZNIE zależy Wam na istnieniu ośrodka i losie kilku tysięcy zwierząt, proszę o nagłośnienie sprawy i prośbę do czytelników o podpisania apelu w obronie Pogotowia. Link na stronie Leśnego Pogotowia na platformie Facebook.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również