Wiadomości z Mikołowa

Mikołów drogim miastem w kwestii opłat za usługi komunalne? Tak wypada w nowym rankingu

  • Dodano: 2021-02-23 10:15

Mikołów w rankingu ogólnym Curulis zajął 308. na 339. badanych miast powiatowych i na prawach powiatu, czyli jest 32. najdroższym miastem w Polsce, jeśli chodzi o koszty usług komunalnych. Czteroosobowa rodzina, mieszkając w Mikołowie, ponosi rocznie 4 827, 21 złotych wydatków na usługi komunalne. Plusem jest jednak fakt, że w stosunku do poprzedniego rankingu Mikołów awansował o 21 pozycji.

W regionie droższe są takie miasta jak Zabrze (338 miejsce – drugie miasto w Polsce i pierwsze wśród dużych ośrodków miejskich), Mysłowice (337. miejsce), Chorzów (334.), Rybnik (332.), Siemianowice Śląskie (326.), Tarnowskie Góry (320.), Cieszyn (312.).

Wśród miast poniżej 50 tysięcy mieszkańców Mikołów zajmuje 229. pozycję na 251. miast (23. najdroższe miasto w Polsce). Droższy wśród miast województwa śląskiego w tej części rankingu jest Cieszyn (233. Miejsce, czyli 19. na liście najdroższych miast).

Woda i ścieki poszły w górę. Mikołów jednym z droższych miast, ale są plusy

Jednostki samorządu terytorialnego zostały niejako zmuszone do aktualizacji cen za wodę i ścieki. Jak przekonują twórcy rankingu, nowe taryfy są średnio o 6,01 procenta wyższe niż poprzednio obowiązujące.

Jak wynika z danych ukazanych w rankingu, liderem w kwestii wartości dopłaty ustanowionej do ceny metra sześciennego odprowadzonych ścieków został ponownie Mikołów.

Wsparcie władz miasta dla mieszkańców wyceniono na 4 złote brutto, co pozwoliło na obniżenie płaconej przez nich ceny z poziomu 13,80 zł brutto do 9,80 zł brutto za metr sześcienny odprowadzonych nieczystości” – wyjaśniają twórcy rankingu.

W ten sposób Mikołów znalazł się na 335 miejscu zestawienia opłat za wodę i nieczystości, zajmując piąte miejsce... od końca za Mysłowicami, Tarnowskimi Górami, Garwolinem i Zabrzem, które oficjalnie uznaje się za najdroższe duże miasto w Polsce.

Cena wody brutto wynosi 7,96 złotych, a ścieków 13,80 złotych. Łączna cena wody i ścieków brutto po dopłacie wynosi 16,80 złotych, a roczne koszty, jakie ponosi czteroosobowa rodzina (dwoje rodziców i dwoje dzieci, gdyż na takiej podstawie opracowany został ranking) to 2 264,63 złotych.

Jak informują twórcy zestawienia, ranking powstał poprzez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania.

Obliczenie wydatków przeciętnej rodziny spowodowało konieczność skonstruowania modelu, który uwzględnia średnie zużycie wody i ścieków przez rodzinę, powierzchnię mieszkania, czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wjazdów samochodem do centrum miasta.

W województwie śląskim najtańszym miastem w rankingu usług komunalnych jest Jastrzębie Zdrój z 2 780 zł wydatków ogółem, a najdroższe jest wspomniane już Zabrze, gdzie czteroosobowa rodzina ponosi 4 825 złotych wydatków w skali roku (różnica wynosi 2 044 złotych).

Średnioroczne wydatki rodziny na usługi komunalne dla miast powiatowych wypadają bardzo źle dla województwa śląskiego. To koszt aż 4 029,01 złotych – najwięcej w skali kraju. Jeśli chodzi o koszty odpadów komunalnych to rocznie 1 036,54 zł, również najdrożej w Polsce. Średni podatek od nieruchomości wynosi w naszym regionie 55,12 zł, a opłaty na komunikację publiczną to koszt średnio 984,76 zł. Opłata za parkowanie wynosi średnio 52,07 złotych w skali roku.

W 2020 roku przeciętna wartość naszego koszyka usług komunalnych w miastach powiatowych w 2020 roku wzrosła o ponad 14 procent (do poziomu 3.422 zł). Za ten wzrost w zdecydowanym stopniu odpowiada odbiór odpadów komunalnych. Tu wzrost ponoszonych przez mieszkańców kosztów wyniósł aż 42 procent!

Całość rankingu kosztów usług komunalnych firmy Curulis jest dostępna pod tym tym linkiem.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Laura

    Dlaczego śmieci typu plastik i szkło są zabierane tylko raz w miesiącu? Gniją, plesnieją przez miesiąc. W Katowicach za śmieci płacą mniej a selekcja jest zabierana 2 razy w miesiącu.

  • hans

    Wybierzcie jeszcze raz aptekarza na włodarza to będziemy numer 1 hahaha....jakie władze takie opłatyzłodziejstwo

  • jorg

    I co piechula pokazałeś co zrobiłeś z fajnego miasta przez czas twojej dojnej zmiany razem z twoimi przygłupami z rady miejskiej opłaty poszybowały w kosmos żałosny nurku z fontanny ..:((

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.