W okresie jesienno-zimowym smog jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy szczyt sezonu grzewczego. W Mikołowie i każdym innym większym mieście zdarzają się dni z bardzo złą jakością powietrza. Mikołów postanowił konsekwentnie walczyć ze smogiem.
- W nowej strategii rozwoju miasta położyliśmy bardzo mocny nacisk na projekty i działania związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekty te zdecydowałem się osobiście koordynować – mówi Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa.
Mikołów: Program „Czyste powietrze”
- Właśnie otworzyliśmy punkt obsługi programu „Czyste Powietrze”, który – w zależności od spełnianych kryteriów – umożliwi mieszkańcom uzyskanie nawet 30 tys. złotych na wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania lub termomodernizację budynku. Jesteśmy wśród 30% polskich miast, które zdecydowały się przystąpić do tego programu. Mamy świadomość, jak skomplikowana dla mieszkańców jest procedura ubiegania się o środki, dlatego wychodzimy naprzeciw i chcemy im w tym procesie pomóc. Osoby zainteresowane, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (32 32 48 473), zapraszamy do Urzędu Miasta – dodaje Handel.
Ponadto planowane jest zwiększenie poziomu dopłat miejskich na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz ich rzeczowe zróżnicowanie. Oba w/w rodzaje wsparcia będzie można łączyć.
Dron będzie kontrolował jakość powietrza
Nikt kto pali plastikiem nie może czuć się bezkarny. Rozpoczął się proces monitoringu jakości powietrza z wykorzystaniem drona wyposażonego w specjalną aparaturę pomiarową. Może on zbadać skład dymu, który wydobywa się z komina. Jeśli wykryje przekroczenie dopuszczalnych norm, natychmiast powiadamia o tym straż miejską. Na osobę palącą śmieciami lub plastikiem zostanie wtedy nałożona grzywna.
Termomodernizacja osiedli i dekarbonizacja zasobu komunalnego
- Od kilku lat prowadzimy konsekwentną termomodernizację administrowanych przez gminę budynków. Do tej pory wykonaliśmy ich blisko 70. Oznacza to istotne oszczędności w ogrzewaniu, a tym samym redukcję zużytego w tym celu paliwa. Projekt jest kontynuowany – informuje Mateusz Handel.
W tym roku miasto zamierza także znacząco przyspieszyć proces dekarbonizacji – czyli odejścia od węglowych źródeł ciepła na rzecz bardziej ekologicznych. Proces powinien zostać przeprowadzony jeszcze w około 90 budynkach komunalnych. Chcemy, by w ciągu 5-7 lat nie było żadnego pieca węglowego w naszym zasobie – mówi zastępca burmistrza.
Nie jest to łatwy proces, ponieważ łączy się on z całkowitą wymianą instalacji i z kapitalnym remontem. Takie duże zmiany mogą być bardzo czasochłonne.
Modernizacja kotłowni „Grażyński”
W przyszłości kotłownię „Grażyński” czeka modernizacja kotłów węglowych. Kotłownia ta zarządzana jest przez Zakład Inżynierii Miejskiej.
- To wielomilionowa inwestycja, w ramach której planujemy wymianę źródeł ciepła. Projekty ekologiczne i dążenie do poprawy jakości powietrza są absolutnym priorytetem tej kadencji. Powietrze jest czymś, co dotyczy każdego z nas, dlatego podjęcie tego wyzwania jest dla mnie tak ważne – podsumowuje Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa.