Wiadomości z Mikołowa

Mikołów stawia na ekologię i walczy ze smogiem - Program "Czyste Powietrze"

  • Dodano: 2021-02-24 14:30

W okresie jesienno-zimowym smog jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy szczyt sezonu grzewczego. W Mikołowie i każdym innym większym mieście zdarzają się dni z bardzo złą jakością powietrza. Mikołów postanowił konsekwentnie walczyć ze smogiem.

- W nowej strategii rozwoju miasta położyliśmy bardzo mocny nacisk na projekty i działania związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekty  te zdecydowałem się osobiście koordynować – mówi Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa

Mikołów: Program „Czyste powietrze”      

- Właśnie otworzyliśmy punkt obsługi programu „Czyste Powietrze”, który – w zależności od spełnianych kryteriów – umożliwi mieszkańcom uzyskanie nawet 30 tys. złotych na wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania lub termomodernizację budynku. Jesteśmy wśród 30% polskich miast, które zdecydowały się przystąpić do tego programu. Mamy świadomość, jak skomplikowana dla mieszkańców jest procedura ubiegania się o środki, dlatego wychodzimy naprzeciw i chcemy im w tym procesie pomóc. Osoby zainteresowane, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu (32 32 48 473), zapraszamy do Urzędu Miastadodaje Handel.

Ponadto planowane jest zwiększenie poziomu dopłat miejskich na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz ich rzeczowe zróżnicowanie. Oba w/w rodzaje wsparcia będzie można łączyć.  

Dron będzie kontrolował jakość powietrza

Nikt kto pali plastikiem nie może czuć się bezkarny. Rozpoczął się proces monitoringu jakości powietrza z wykorzystaniem drona wyposażonego w specjalną aparaturę pomiarową. Może on zbadać skład dymu, który wydobywa się z komina. Jeśli wykryje przekroczenie dopuszczalnych norm, natychmiast powiadamia o tym straż miejską. Na osobę palącą śmieciami lub plastikiem zostanie wtedy nałożona grzywna.

Termomodernizacja osiedli i dekarbonizacja zasobu komunalnego

- Od kilku lat prowadzimy konsekwentną termomodernizację administrowanych przez gminę budynków. Do tej pory wykonaliśmy ich blisko 70. Oznacza to istotne oszczędności w ogrzewaniu, a tym samym redukcję zużytego w tym celu paliwa. Projekt jest kontynuowany – informuje Mateusz Handel.

W tym roku miasto zamierza także znacząco przyspieszyć proces dekarbonizacji – czyli odejścia od węglowych źródeł ciepła na rzecz bardziej ekologicznych. Proces powinien zostać przeprowadzony jeszcze w około 90 budynkach komunalnych. Chcemy, by w ciągu 5-7 lat nie było żadnego pieca węglowego w naszym zasobie – mówi zastępca burmistrza. 

Nie jest to łatwy proces, ponieważ łączy się on z całkowitą wymianą instalacji i z kapitalnym remontem. Takie duże zmiany mogą być bardzo czasochłonne.

Modernizacja kotłowni „Grażyński”

W przyszłości kotłownię „Grażyński” czeka modernizacja kotłów węglowych. Kotłownia ta zarządzana jest przez Zakład Inżynierii Miejskiej. 

- To wielomilionowa inwestycja, w ramach której planujemy wymianę źródeł ciepła. Projekty ekologiczne i dążenie do poprawy jakości powietrza są absolutnym priorytetem tej kadencji. Powietrze jest czymś, co dotyczy każdego z nas, dlatego podjęcie tego wyzwania jest dla mnie tak ważne – podsumowuje Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa.


Źródło: Wioletta Baborska / UM Mikołów

Komentarze (14)    dodaj »

  • JA

    W wielu miastach dotacja jest na poziomie 60-80%, ale maksymalnie może wynieść przy piecu węglowym 3.000-5.000. Czyli na piec z podłączeniem trzeba by wydać maks.kosztować 5.000-6.000 żeby w/w dotację odzyskać w pełni! Po co czarować, że dotacja do np.80%? Jest to nie do odzyskania.(5.000x60%=3.000). Sam piec 5 klasy to wydatek 10.000 x60%=6.000, a w rzeczywistości 30%-3.000.

  • hanys

    walka z ekologią? wymieniłem piec i tu zaczęły się schody....biurokracja na całego i na koniec dowiedziałem się że mogę dostać do 2000zł dofinansowania,hahahahah nie mam możliwości podłączenia gazu więc piec eko5+koszty montażu wyszły 14000 a oni mi chcą dać na dwie tony węgla? niech se to w buty wsadzą a nie pier... o ekologii

  • biełsat

    jutro pójdzieta do bidry czy lidla i kupita hanysy zywnosc modyfikowana np.E-320 czy inne symbole czy nazwy z kosmosu ukryte przez molochy.... czy płatki kukurydziane modyfikowane genetycznie......swoim pociecha np. wnuczka....okres grzewczy idzie do lamusa......idzie wiosna okres tzw.smogu odejdzie do lamusa....."co z zachodu nie wszystko smaczne" przede wszystkim zywnosc wyprodukowana najtanszym kosztem.....

  • płacący podatki

    tydzien temu dzwoniłem do strazy miejskiej chciałem zgłosic kopciucha ale przez Covid nawet zgłoszenia nie chcieli przyjąć, a o dronie to w ogóle nie słyszeli. jedna wielka ściema . na co idą nasze podatki. ile jeszcze będą bezkarnie truli nasze dzieci

  • Kk

    Dron nad Urbana!Hipokryzja z ambony i syf z komina.

  • Piotr

    Jak dron przeleci w okolicy ul .Nowy Świat 60 do 82 to się spłaci za mandaty, trudno o większych kopciuchów.

  • PYJTER

    Co do samego artykułu i informacji w nim zawartych... dla mnie troche niezrozumiale jest wymiana pieca na inny piec na węgiel w klasie 5... on dalej truje troche mniej ale dalej emituje pyly 2.5pm i inne substancje rakotwórcze wynikajace ze spalania węgla. Gaz też nie jest tak czystym paliwem jak się wydaje. Więc uwarzam, że powinno się w głównej mierze połozyć nacisk na zeroemisyjne źródła ciepła i yo dla nich powinny być maksymalne dotacje. Mowie tutaj o pompach ciepła. W zimie będą grzać a latem jak ktoś ma podlogówkę chłodzić. Niestety instalacja takiej pompy ciepla to wydatek 35.000zł i bez dofinansowania ludzi nie bedzie stać na wymiane. Więc super by było jakby gmina Mikołów postarala się dotacje jak kiedyś na panale PV gdzie dofinansowanie osiągnęło 86% i człowiek w takim wypadku zapłaciłby tylko 10% tej kwoty. I zero dymu z komina ;)

  • cycu

    jezeli ktos mysli ze załozy "fotowoltaike" i bedzie miał prad za friko to chyba zmysły postradał....jest bum jak na franka........kazdy chce zarobic.....

  • PYJTER

    Zastanawiam się co tacy ludzie jak Ty mają w głowie... czym się kierują... w artykule jasno pisze o energi cieplnej ale ok powiedziałeś co wiedziałeś... ja skorzystalem z 86% dofinansowania słoneczna gmina w Mikołowie i mowie jako praktyk. Płaciłem za prąd 3500 rocznie teraz mam instalacje 5.1kW i płace 600zł rocznie więc twoje stękanie za przeproszeniem wynika chyba tylko z zawiści lub niewiedzy. Jakbym dołozył jeszcze 1kW paneli płaciłbym tylko opłaty dystrybucyjne. Wiem ze zapewne w Twojej głowie tylko węgiel się liczy... ale postępu nie zatrzymasz tak jak kiedys ludzie nie zatrzymali elektryfikacji a też wieszczyli ze to diabeł w czystej postaci i knota oraz nafty nic nie zastąpi.

  • Kuba Batanachama

    Hendel gdzie dofinansowanie do instalacji solarnych oszuście? Na straż miejską was stać, na drona również ale by dofinansować to co dofinansowują inne miasta jak zwykle nie macie pieniędzy któryś rok z rzędu. Że też człowiek nie może wziąść swojego domu na plecy i wynieść do innego miasta z tego zabitego dechami grajdoła rządzonego przez klikę...

  • Jaro

    Trafiłeś w sedno! Jedna klika, 3 pseudo-burmistrzów. Trza czekać na wybory i liczyć na rozsądek mieszkańców

  • PYJTER

    Instalacje solarne to przeżytek trochę... nie są tak wydajne jak pompy ciepła...

  • Hans

    Instalacje solarne służą do podgrzania wody użytkowej a nie ogrzewania domu!!!!! Na dachu mam solary i PV i... gdybym dziś budował dom, to dalej skorzystałbym z obu źródeł - bo solary mają inną sprawność (ponad 80%) a PV naciągane 20%. Jak masz 70m2 dachu - okna, kominy, itp. to zastanów się z czego będziesz miał więcej korzyści. A dziś instalacja solarów na dachu (panele płaskie 6m2+ zbiornik 300litrów) to wydatek około 7kPLN z montażem. Spróbuj podgrzać 300 litrów wody do 60 stopni przez PV vs solary. Najpierw policz, potem pisz uczciwie.

  • Wongle wożą

    Taaa, pompy ciepła, zwraca się toto po 40-tu latach, a wtedy trzeba wymienić agregat, kolejne 20, czysty zysk, dla producentów i handlarzy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również