Wiadomości z Mikołowa

Miasto będzie sadzić drzewa tradycyjnymi metodami? Pojawił się apel do mieszkańców

 • Dodano: 2021-10-04 08:45, aktualizacja: 2021-10-04 08:55

W Mikołowie wciąż za mało drzew? Aby poprawić zadrzewienie miasta i liczbę terenów zielonych burmistrz Mikołowa wystosował do mieszkańców specjalny apel. Pomóc może każdy – wystarczy wyjść na spacer!

Dbałość o stan terenów zielonych w tkance miasta, szczególnie o poziom zadrzewienia i to szczególnie w miejscowościach obarczonych skutkami tzw. niskiej emisji powinno być priorytetem władz samorządowych. Jak różnie z tym bywa pokazał opublikowany niedawno raport serwisu rynekpierwotny.pl, w oparciu o dane GUS.

Miastem, które osiągnęło rekord pod względem udziału parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej na poziomie 21 proc. powierzchni jest Chorzów. Poziom lesistości jest równie wysoki w Katowicach – to 40 proc. Dla porównania, miastami z regionu charakteryzującymi się najniższym udziałem zieleni miejskiej są Mysłowice (1 proc.) i Świętochłowice (0 proc.).

Niestety, Mikołów również nie osiągnął zadowalających wyników w tej materii. W badaniach Głównego Urzędu Statystycznego wyszło, że udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w stosunku do powierzchni miasta wynosi zaledwie 0,7 proc. (od 2010 do 2019 roku), a dla powiatu mikołowskiego 0,6 proc. (od 2016 do 2019 roku).

Burmistrz Mikołowa walczy o nowe drzewa w mieście!

Z pewnością wszyscy chcemy żyć w zielonym otoczeniu pełnym drzew. Wszyscy wiemy jak ważne dla ratowania ziemi są obecnie takie działania jak sianie i sadzenie możliwie największej ilości drzew – wyjaśnia burmistrz Mikołowa.

Włodarz Mikołowa zachęcił i namawia mikołowian do tego, aby podczas jesiennych spacerów zbierać nasiona różnych drzew a później przynieść je do szkoły, przedszkola lub Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie w opisanej torebce, skąd zostaną odebrane i wysiane na terenie miasta.

Zachęcam też nauczycieli, by poruszyć przy okazji temat zaangażowania w ratowanie ziemi. Z góry dziękuję za pomoc w zadrzewianie naszego miasta – pisze na swoim Facebokowym profilu Stanisław Piechula.

W sieci możemy również znaleźć specjalny serwis [LINK], w którym istnieje możliwość wskazania miejsc na terenach miejskich, gdzie warto zasadzić drzewa.

Dbając o nasze miasto, połóżmy szczególny nacisk także na obecność zieleni i drzew, gdyż to one pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia, dają cień, obniżają odczuwalną temperaturę latem i czynią nasze miasto ogrodem życia. Nie bądź obojętny na zmiany klimatyczne. Pomóż nam zasadzić kolejne drzewa w Mikołowie! – apelują władze miasta.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Miko

  Burmistrz Mikołówa powinien posadzić buraki, pasowałyby wspaniałe jakby się w nich położył

 • Aniela Sapińska

  Nie dziwi taka ocena Mikołowa w powyższym raporcie,Przy remoncie ul. Pszczyńskiej wycięto kilkadziesiąt drzew. i nie posadzono ani jednego. Zapytałam w Wydziale Ochrony Środowiska UM w Mikołowie o możliwość przywrócenia usuniętej zieleni.Poinformowano mnie że nie są to grunty miejskie i miasto nie może nic zrobić chociaż właśnie trwała jakaś akcja zadrzewiania miasta.

 • jorguś

  Burmistrz sądzi kwiatki w koło Rynku a mieszkańcy mają sądzić drzewa (z nasion!)! Żenada...

 • Michał

  Może jeszcze posadzicie więcej drzew wokół dróg np. na zakręcie ul Grudniowej, Mokierskiej na pewno poprawi to bezpieczeństwo

 • jorg

  Jedyne z kim burmistrz walczy to z mieszkańcami Mikołowa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.