Wiadomości z Mikołowa

Miasto będzie sadzić drzewa tradycyjnymi metodami? Pojawił się apel do mieszkańców

 • Dodano: 2021-10-04 08:45, aktualizacja: 2021-10-04 08:55

W Mikołowie wciąż za mało drzew? Aby poprawić zadrzewienie miasta i liczbę terenów zielonych burmistrz Mikołowa wystosował do mieszkańców specjalny apel. Pomóc może każdy – wystarczy wyjść na spacer!

Dbałość o stan terenów zielonych w tkance miasta, szczególnie o poziom zadrzewienia i to szczególnie w miejscowościach obarczonych skutkami tzw. niskiej emisji powinno być priorytetem władz samorządowych. Jak różnie z tym bywa pokazał opublikowany niedawno raport serwisu rynekpierwotny.pl, w oparciu o dane GUS.

Miastem, które osiągnęło rekord pod względem udziału parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej na poziomie 21 proc. powierzchni jest Chorzów. Poziom lesistości jest równie wysoki w Katowicach – to 40 proc. Dla porównania, miastami z regionu charakteryzującymi się najniższym udziałem zieleni miejskiej są Mysłowice (1 proc.) i Świętochłowice (0 proc.).

Niestety, Mikołów również nie osiągnął zadowalających wyników w tej materii. W badaniach Głównego Urzędu Statystycznego wyszło, że udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w stosunku do powierzchni miasta wynosi zaledwie 0,7 proc. (od 2010 do 2019 roku), a dla powiatu mikołowskiego 0,6 proc. (od 2016 do 2019 roku).

Burmistrz Mikołowa walczy o nowe drzewa w mieście!

Z pewnością wszyscy chcemy żyć w zielonym otoczeniu pełnym drzew. Wszyscy wiemy jak ważne dla ratowania ziemi są obecnie takie działania jak sianie i sadzenie możliwie największej ilości drzew – wyjaśnia burmistrz Mikołowa.

Włodarz Mikołowa zachęcił i namawia mikołowian do tego, aby podczas jesiennych spacerów zbierać nasiona różnych drzew a później przynieść je do szkoły, przedszkola lub Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie w opisanej torebce, skąd zostaną odebrane i wysiane na terenie miasta.

Zachęcam też nauczycieli, by poruszyć przy okazji temat zaangażowania w ratowanie ziemi. Z góry dziękuję za pomoc w zadrzewianie naszego miasta – pisze na swoim Facebokowym profilu Stanisław Piechula.

W sieci możemy również znaleźć specjalny serwis [LINK], w którym istnieje możliwość wskazania miejsc na terenach miejskich, gdzie warto zasadzić drzewa.

Dbając o nasze miasto, połóżmy szczególny nacisk także na obecność zieleni i drzew, gdyż to one pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia, dają cień, obniżają odczuwalną temperaturę latem i czynią nasze miasto ogrodem życia. Nie bądź obojętny na zmiany klimatyczne. Pomóż nam zasadzić kolejne drzewa w Mikołowie! – apelują władze miasta.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Miko

  Burmistrz Mikołówa powinien posadzić buraki, pasowałyby wspaniałe jakby się w nich położył

 • Aniela Sapińska

  Nie dziwi taka ocena Mikołowa w powyższym raporcie,Przy remoncie ul. Pszczyńskiej wycięto kilkadziesiąt drzew. i nie posadzono ani jednego. Zapytałam w Wydziale Ochrony Środowiska UM w Mikołowie o możliwość przywrócenia usuniętej zieleni.Poinformowano mnie że nie są to grunty miejskie i miasto nie może nic zrobić chociaż właśnie trwała jakaś akcja zadrzewiania miasta.

 • jorguś

  Burmistrz sądzi kwiatki w koło Rynku a mieszkańcy mają sądzić drzewa (z nasion!)! Żenada...

 • Michał

  Może jeszcze posadzicie więcej drzew wokół dróg np. na zakręcie ul Grudniowej, Mokierskiej na pewno poprawi to bezpieczeństwo

 • jorg

  Jedyne z kim burmistrz walczy to z mieszkańcami Mikołowa

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również