Temat zagospodarowania terenów zielonych przy ulicy Musioła w centrum Mikołowa powraca co roku jak bumerang. Pojawił się konkretny pomysł na stworzenie strefy relaksu dla mieszkańców. Trafił do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.
Dyskusja dotycząca rewitalizacji terenów zielonych przy ulicy Musioła i przekształcenie ich w pełnowymiarowy park, służący wypoczynkowi i aktywności mieszkańców Mikołowa jest podnoszona co jakiś czas, w tym na naszym portalu kilka lat temu. W 2019 roku samorząd miał wstępne plany rewitalizacji tego miejsca w okolicy osiedla Norwida.
Miał tu powstać Park Trzech Pokoleń, a początkowe prace koncepcyjne zostały odłożone na później, jak informował nas rzecznik UM Mikołów, Tomasz Rogula. Aneta Esnekier i Mateusz Bies – mikołowscy radni i twórcy zwycięskiego projektu BO, czyli budowy tężni solankowej – rozważali to miejsce na dobrą lokalizację obiektu. Finalnie tężnia znalazła się na Małych Plantach. Kilka lat temu pojawił się również pomysł stworzenia w tej okolicy parku dla psów z dostosowanymi do ich potrzeb atrakcjami.
Tereny zielone znajdujące się wzdłuż ulicy Świętego Wojciecha i Musioła to nie tylko łącznik pomiędzy centrum Mikołowa a osiedlem Norwida, ale również miejsce spacerów mikołowian. Mieszkańcy nie ustają jednak w staraniach, aby stworzyć w tym miejscu tereny rekreacyjne z prawdziwego zdarzenia.
Powstanie Park Musioła? Tereny w okolicy osiedla Norwida czekają od lat
Pomysł zagospodarowania terenów zielonych przy Musioła trafił na listę zaakceptowanych projektów tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mikołowa. Inicjatywę zgłosił Krzysztof Sabuda i już pod koniec października mikołowianie będą mogli poprzeć tę koncepcję.
Projekt ma na celu utworzenie w tym miejscu ogólnodostępnej strefy relaksu wykorzystującej elementy małej architektury jak leżanki i hamaki, stoliki do gry w szachy i zestawy piknikowe. Założeniem jest zapewnienie mieszkańcom Mikołowa miejsca wypoczynku w przestrzeni publicznej.
Strefa będzie składać się z trzech leżaków jednoosobowych i czterech dwuosobowych, a także pięciu hamaków z pasów poliestrowych zawieszonych na stalowych słupkach. Dodatkowym wyposażeniem będą trzy zestawy piknikowe, czyli stół z ławką z i bez oparcia oraz trzy zestawy do gry w szachy wraz z ławkami – wszystko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Uzupełnieniem oferty dla odwiedzających będzie skrzynka do bookcrossingu. Do tego dojdą koszty stworzenia ścieżki wraz z terenem utwardzonym i uporządkowanie terenu wraz z obsianiem trawą, a także dokumentacja projektowa. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 200 tysięcy złotych.
Zaproponowane elementy wpiszą się w istniejącą przestrzeń, podnosząc poziom jej funkcjonalności i atrakcyjności – zapewnia pomysłodawca.
Jak deklaruje pomysłodawca, celem projektu jest utworzenie miejsca, w którym każdy mieszkaniec Mikołowa i odwiedzający miasto mógłby odpocząć na świeżym powietrzu. Zastosowanie leżanek i hamaków ma być dodatkowym czynnikiem wzmacniającym efekt relaksacyjny, gdyż te elementy małej architektury dają możliwość przyjęcia przez użytkownika wygodnej pozycji półleżącej, na co nie pozwalają typowe ławki lub siedziska parkowe,. Wyposażenie strefy w skrzynkę bookcrossinogwą umożliwi łatwy dostęp do książek i wymianę tytułów z innymi użytkownikami.
Umiejscowienie w przestrzeni stołu szachowego i zestawu piknikowego z[przyczyni się również do odbudowy i wzmacniania relacji społecznych, nadszarpniętych przez okres lockdownu i przymusowego dystansu – ocenia Krzysztof Sabuda.
Przypominamy, że głosowanie w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Mikołowa rusza już 21 października.