Wiadomości z Mikołowa

Marcowa sesja Rady Miejskiej za nami

  • Dodano: 2019-03-21 21:00

Obchody 800-lecia Mikołowa, nowe zasady Budżetu Obywatelskiego, tygodniowy wymiar zajęć dla pedagogów specjalistów i bezpieczeństwo na DK44 – oto tematy marcowej sesji Rady Miejskiej Mikołowa.

Trzecią w tym roku sesję Rady Miejskiej otwarła ceremonia pożegnania Elżbiety Muszyńskiej, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Mikołowskich, dziś Centrum Usług Wspólnych, która oficjalnie odeszła na emeryturę.

Podziękowanie za lata pracy na rzecz mikołowskiej edukacji złożyli na ręce dyrektor przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Syryjczyk-Słomska i burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

800-lecie miasta i nowy herb Mikołowa

Anna Olszynka, kierownik Biura Promocji Miasta przedstawiła historię przeprowadzonych projektów i plany działań w ramach przygotowań do obchodów 800-lecia Mikołowa, które przypada na 2022 rok. Według informacji Katarzyny Syryjczyk-Słomskiej, wkrótce zostanie powołany Komitet Obchodów jubileuszu.

Sesja Rady Miejskiej marzec – uchwały

Radni przegłosowali szereg projektów ustaw, w tym dotyczących: 

  • wprowadzenia zmian w budżecie miasta Mikołów na 2019 rok i w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2019-2030
  • ustalenia nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego na rok 2020
  • wdrożenia zasad zwrotu wydatków od korzystających z programu „Posiłek w szkole i w domu”
  • stworzenia formy udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych
  • określenia zasad udzielania i stopnia obniżek wynagrodzenia nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych oraz stworzenia tygodniowego wymiaru zajęć dla pracujących w nich specjalistów

Przyjęto również program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i przystąpiono do określenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek przy ul. Elsnera, Oświęcimskiej i Młyńskiej. Rada zdecydowała się przekazać skargę na uchwałę dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla Gniotka do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przewodnicząca RM wnioskowała o przekazanie do premiera i minister oświaty specjalnego apelu w sprawie zwiększenie subwencji oświatowej dla Mikołowa. Dziś UM Mikołów musi dokładać kilka nadprogramowych milionów do funkcjonowania edukacji w mieście, ponieważ rządowe pieniądze nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków z nią związanych.  

Sesja Rady Miejskiej Mikołowa: informacje przewodniczącej RM, interpelacje radnych, wolne głosy

Katarzyna Syryjczyk-Słomska oficjalnie pogratulowała nowym sołtysom wyboru na to stanowisko. Przekazała również informację dotyczącą wycofania się przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości z kolegium redakcyjnego Gazety Mikołowskiej. 

Specjalnie zaproszenie do radnych wystosowała burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula. 5 kwietnia z ich pomocą zainaugurowane zostaną nowe nasady drzew w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na 800-lecie Mikołowa.

O wprowadzenie w Mikołowie standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej w ramach wspólnej sieci rowerowej interpelowała radna Aneta Esnekier. Radni Krzysztof Żur i Andrzej Sukiennik zwrócili uwagę władz Mikołowa na zwiększenie bezpieczeństwa na DK44 i montaż sygnalizacji świetlnej wraz z tablicami mierzącymi prędkość samochodów.

Radna Ewa Chmielorz przypomniała o projekcie reorganizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Łącznej i Górnej w Mokrem. Zarząd Dróg Wojewódzkich skłania się do budowy ronda, co wiąże się z przymusem wyburzenia jednego z domu. Radna wnioskowała o stworzenie innego rozwiązania.

Kolejna sesja Rady Miejskiej Mikołowa odbędzie się 16 kwietnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również