Obchody 800-lecia Mikołowa, nowe zasady Budżetu Obywatelskiego, tygodniowy wymiar zajęć dla pedagogów specjalistów i bezpieczeństwo na DK44 – oto tematy marcowej sesji Rady Miejskiej Mikołowa.
Trzecią w tym roku sesję Rady Miejskiej otwarła ceremonia pożegnania Elżbiety Muszyńskiej, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Mikołowskich, dziś Centrum Usług Wspólnych, która oficjalnie odeszła na emeryturę.
Podziękowanie za lata pracy na rzecz mikołowskiej edukacji złożyli na ręce dyrektor przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Syryjczyk-Słomska i burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.
800-lecie miasta i nowy herb Mikołowa
Anna Olszynka, kierownik Biura Promocji Miasta przedstawiła historię przeprowadzonych projektów i plany działań w ramach przygotowań do obchodów 800-lecia Mikołowa, które przypada na 2022 rok. Według informacji Katarzyny Syryjczyk-Słomskiej, wkrótce zostanie powołany Komitet Obchodów jubileuszu.
Sesja Rady Miejskiej marzec – uchwały
Radni przegłosowali szereg projektów ustaw, w tym dotyczących:
- wprowadzenia zmian w budżecie miasta Mikołów na 2019 rok i w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2019-2030
- ustalenia nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego na rok 2020
- wdrożenia zasad zwrotu wydatków od korzystających z programu „Posiłek w szkole i w domu”
- stworzenia formy udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych
- określenia zasad udzielania i stopnia obniżek wynagrodzenia nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych oraz stworzenia tygodniowego wymiaru zajęć dla pracujących w nich specjalistów
Przyjęto również program opieki nad bezdomnymi zwierzętami i przystąpiono do określenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek przy ul. Elsnera, Oświęcimskiej i Młyńskiej. Rada zdecydowała się przekazać skargę na uchwałę dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla Gniotka do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Przewodnicząca RM wnioskowała o przekazanie do premiera i minister oświaty specjalnego apelu w sprawie zwiększenie subwencji oświatowej dla Mikołowa. Dziś UM Mikołów musi dokładać kilka nadprogramowych milionów do funkcjonowania edukacji w mieście, ponieważ rządowe pieniądze nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków z nią związanych.
Sesja Rady Miejskiej Mikołowa: informacje przewodniczącej RM, interpelacje radnych, wolne głosy
Katarzyna Syryjczyk-Słomska oficjalnie pogratulowała nowym sołtysom wyboru na to stanowisko. Przekazała również informację dotyczącą wycofania się przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości z kolegium redakcyjnego Gazety Mikołowskiej.
Specjalnie zaproszenie do radnych wystosowała burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula. 5 kwietnia z ich pomocą zainaugurowane zostaną nowe nasady drzew w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na 800-lecie Mikołowa.
O wprowadzenie w Mikołowie standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej w ramach wspólnej sieci rowerowej interpelowała radna Aneta Esnekier. Radni Krzysztof Żur i Andrzej Sukiennik zwrócili uwagę władz Mikołowa na zwiększenie bezpieczeństwa na DK44 i montaż sygnalizacji świetlnej wraz z tablicami mierzącymi prędkość samochodów.
Radna Ewa Chmielorz przypomniała o projekcie reorganizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Łącznej i Górnej w Mokrem. Zarząd Dróg Wojewódzkich skłania się do budowy ronda, co wiąże się z przymusem wyburzenia jednego z domu. Radna wnioskowała o stworzenie innego rozwiązania.
Kolejna sesja Rady Miejskiej Mikołowa odbędzie się 16 kwietnia.