Wiadomości z Mikołowa

Kolej Plus w Mikołowie. Ruszył przetarg na dokumentację projektową budowy drugiego toru

  • Dodano: 2023-02-16 12:15

Coraz bliżej do poprawy komunikacji kolejowej w powiecie mikołowskim i nie tylko. PKP PLK ogłosiło kolejny przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę drugiego toru i dodatkowych przystanków osobowych w Mikołowie linii kolejowej nr 140 na odcinku Katowice Ligota – Orzesze Jaśkowice.

To jeden z sześciu projektów z województwa śląskiego dofinansowanych w ramach rządowego programu Kolej Plus. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest partnerem we wszystkich projektach oraz zapewniła mikołowskiemu samorządowi sfinansowanie wkładu własnego do realizowanej inwestycji.

Projekt został zgłoszony przez Metropolię do realizacji w ramach programu Kolej Plus.

To bardzo ważny projekt dla Mikołowa. Dzięki programowi Kolej Plus powstanie nowy tor 27 kilometrowej linii kolejowej biegnącej z Katowic przez Mikołów i Łaziska Górne do Orzesza Jaśkowic – równolegle do istniejącej trasy nr 140. Dzięki niej zwiększy się przepustowość linii i częstotliwość uruchamianych składów (szczególnie w porannych i popołudniowych szczytach przewozowych). Inwestycja świetnie wpisuje się w świeżo wybudowane centrum przesiadkowe w Mikołowie. Cały czas rozwijamy naszą infrastrukturę. W ramach projektu w mieście powstaną także dwa nowe przystanki kolejowe. Transport zbiorowy – jako najbardziej ekologiczny sposób podróżowania – jest rozwiązaniem, na które w naszym mieście stawiamy szczególnie mocno – mówił w grudniu 2022 r. w trakcie podpisywania umowy Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.  

Budowa drugiego toru kolei w powiecie mikołowskim coraz bliżej

Dzięki nowej nitce na trasie Katowice Ligota – Orzesze Jaśkowice pasażerowie będą mieć lepszy dostęp do pociągów, a także zwiększy się przepustowość linii nr 140. Dziś mieszkańcy Łazisk Górnych i Orzesza w mediach społecznościowych często podejmują kwestię zbyt rzadko kursujących pociągów do Katowic. Komunikacja autobusowa nie zapewnia dostatecznego dostępu do szybkiego skomunikowania się ze stolicą województwa – szczególnie uczniom, studentom i osobom pracującym w Katowicach.

Ten projekt ma swoją nieco odmienną od pozostałych specyfikę: jego przedmiotem jest znaczące zwiększenie przepustowości linii kolejowej nr 140 poprzez dobudowę drugiego toru istniejącej linii. Oczywiście powstaną też nowe przystanki kolejowe w Mikołowie. Odmienność dotyczy też współfinansowania wkładu własnego Lidera, gdyż w tym przypadku pokryją go Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Województwo Śląskie – proporcjonalnie do długości tego odcinka wewnątrz i poza granicami Metropolii – przekonuje Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego.

Jak pisaliśmy blisko rok temu, w kwietniu 2022 roku wszystkie projekty liniowe z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – łącznie sześć – trafiło na listę dofinansowania na budowę torów w ramach programu Kolej Plus. Każdy z nich jest częścią koncepcję Kolei Metropolitalnej, a łączny koszt realizacji to ok. 1,65 mld złotych. Znaczna część tej kwoty (od 75 do 85 procent w zależności od projektu) zostanie pokryta z budżetu programu.

kolej plus mikołów metropolia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również