Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja, której powstanie rozgrzewa opinię publiczną już od jakiegoś czasu. Zwracają uwagę duże koszty budowy, jednak największe emocje powoduje sam obszar lotniska, pod które przygotowane są plany wysiedlenia około 20 wsi. Kontrowersje budzi także trasa linii kolejowej. Jeśli trasa będzie taka, jak planowano, grozi to wysiedleniem części mieszkańców również na Śląsku.
Modernizacja PKP i linia kolejowa Katowice Ostrawa
CPK to projekt, który ma być kolejnym dużym lotniskiem. Powstać ma na terenach trzech gmin w województwie mazowieckim – Teresina, Baranowa i Wiskitki. Jak do budowy inwestycji mają się protesty mieszkańców Śląska, między innymi Mikołowa i Rybnika? Jak się okazuje, z budową CPK powiązane jest poważne zmodernizowanie trakcji kolejowych – a dokładniej „przearanżowanie” 246 kilometrów torów przez PKP Polskie Linie Kolejowe oraz wybudowanie łącznie 100 kilometrów nowych linii. Jak mówi Konrad Majszyk, z Biura Komunikacji i Marketingu Centralnego Portu Komunikacyjnego:
Inwestycje te zapewnią skrócenie czasów przejazdu, np. do Warszawy z Katowic do 1 godz. 40 min. Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika dojedziemy do stolicy w 2 godz. Ponadto, na dotychczasowych liniach kolejowych zwiększy się przepustowość na potrzeby przewozów regionalnych i towarowych.
Kolej przez śląskie wsie
Wśród mieszkańców Śląska największe kontrowersje budzi trasa Katowice – Ostrawa, której cztery warianty przedstawiły władze CPK na dotychczasowych mapach. Wariant, który miał zostać wyłoniony i przedstawiony inwestorowi w okresie letnim, nie jest jeszcze gotowy, dodatkowo cały czas pojawiają się nowe opcje. Propozycje CPK to między innymi przecięcie trakcją Pojezierza Palowickiego, a także przeprowadzenie linii kolejowej przez 11 gmin, w których, jak spekulują mieszkańcy, może być wyburzona część domów. O swój los boją się mieszkańcy między innymi Czerwionki-Leszczyny, Godowa, Jastrzębia-Zdroju, Mikołowa, czy Żor – to właśnie przez te miejscowości ma przejeżdżać nowa kolej, łącząca Katowice i Ostrawę.
Wydaje się, że mieszkańcy faktycznie mogą obawiać się planów nowej linii kolejowej – o planowanym wysiedleniu mieszkańców około 20 wsi z województwa mazowieckiego, na których terenie ma powstać CPK, gazety rozpisywały się wiele miesięcy temu, gdy jeden z rolników ze wsi Baranowo, będący członkiem Społecznej Rady ds. CPK ujawnił dokumenty kontrowersyjnych planów na Facebooku.
Protesty w Mikołowie
Mieszkańcy Śląska, w sprawie planowanej inwestycji już protestowali. Pikieta odbyła się w Mikołowie między innymi w czerwcu, natomiast w lutym swój sprzeciw wyrażali mieszkańcy Katowic. Manifestacje w tej sprawie odbywają się zresztą w całej Polsce, zwłaszcza gminach, na których terenach ma znajdować się sam Centralny Port Komunikacyjny.
18 sierpnia kolejny protest zapowiadają mieszkańcy Orzesza – ma się odbyć na drodze szybkiego ruchu DK81. Natomiast tydzień później, protest odbędzie się w Mikołowie.