Wiadomości z Mikołowa

Kiedy Twoja firma powinna zainwestować w faktoring odwrotny?

  • Dodano: 2020-03-11 09:45

Faktoring kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem faktur o odroczonych terminach płatności. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że z usługi tej mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy kupują towar od dostawców i chcą się z nimi szybciej rozliczać, bez utraty płynności finansowej. To jednak niejedyna zaleta faktoringu odwrotnego. Sprawdź, czy Twoja firma powinna skorzystać z tej usługi.


Na czym polega faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny to usługa polegająca na finansowaniu zakupów. Skierowana jest do przedsiębiorców kupujących, a nie sprzedających towary czy usługi, jak ma to miejsce w przypadku faktoringu tradycyjnego. Jak działa faktoring odwrotny w praktyce?


Najpierw Twoja firma składa zamówienie u dostawcy, który dostarcza Ci towar i wystawia fakturę. Następnie przekazujesz taką fakturę firmie faktoringowej, a ona wypłaca należność Twojemu dostawcy. Z kolei Ty rozliczasz się z firmą faktoringową we wcześniej ustalonym terminie, zwracając całą kwotę wraz z odsetkami.


W ten sposób Twój dostawca od razu otrzymuje zapłatę, ale stan Twojego konta firmowego pozostaje nienaruszony.


Kiedy warto skorzystać z faktoringu odwrotnego?
Faktoring odwrotny to idealne rozwiązanie dla Twojej firmy, jeśli:

  • często zamawiasz towar u dostawców, którzy preferują krótkie terminy płatności,

  • Twoi dostawcy oferują dodatkowe zniżki za przedterminową zapłatę za zakupione towary lub wykupione usługi,

  • Twoi dostawcy oferują rabaty przy zakupie większej ilości towaru, a Twoja firma akurat nie dysponuje wolnymi środkami,

  • budujesz pozycję swojej firmy, jako rzetelnego kontrahenta,

  • zależy Ci na dobrych relacjach z dostawcami.


Faktoring odwrotny czy kredyt dla firm?
Faktoring odwrotny to bardzo dobra alternatywa dla kredytów dla firm. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw, które dopiero od niedawna funkcjonują na rynku i mają niewielkie szanse na uzyskanie bankowego dofinansowania. Poza tym korzystanie z faktoringu zwiększa zdolność kredytową firmy, a także pozytywnie wpływa na jej historię kredytową. Dzięki temu taka firm łatwiej uzyska kredyt dla firm, gdy będzie potrzebowała większego zastrzyku gotówki w przyszłości na przykład na spore inwestycje i własny rozwój.


Poza tym uzyskanie faktoringu, czy to odwrotnego, czy tradycyjnego, wiąże się z załatwianiem mniejszej liczby formalności, w porównaniu z kredytami dla firm.


Faktoring odwrotny to odpowiedź firm faktoringowych na obecne potrzeby rynku. Okazuje się, że finansowanie zakupów jest równie popularne, co finansowanie faktur. A przedsiębiorcy, którym zależy nie tylko na zachowaniu płynności finansowej, ale i na dobrych relacjach z dostawcami, coraz częściej sięgają po faktoring odwrotny.

Komentarze (2)    dodaj »

  • AOW Faktoring S.A.

    Faktoring to też poprawa rentowności, ograniczenie ryzyka kredytowego czy zwiększenie zdolności do regulowania bieżących zobowiązań firmy i wiele więcej korzyści.

  • Syger

    Ogromny komfort, serio. Polecam też poczytać o samym faktoringu na stronie Bibby. Znajdziecie tam informacje, dla kogo faktoring będzie narzędziem usprawniającym firmę. Jeśli ktoś chce być konkurencyjny na rynku i mieć pieniądze od razu po zrealizowania zlecenia, to będzie z faktoringu zadowolony. A i nie trzeba mieć dużej firmy, poczytajcie o mikrofaktoringu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.