Wiadomości z Mikołowa

Jakie wymagania muszą spełniać bramy przeciwpożarowe? 

  • Dodano: 2021-06-04 07:45, aktualizacja: 2021-06-16 13:02

Niektóre z obiektów ze względu na różne wydarzenia, które mogą mieć w nich miejsce, a także zwiększone predyspozycje do powstawania pożarów muszą zostać wyposażone w bramy przeciwpożarowe. Dotyczy to zazwyczaj wszelkiego rodzaju zakładów pracy, w których panujące warunki mogą nieść ze sobą zwiększone ryzyko na jego wystąpienie. Jakie normy powinny więc posiadać bramy przeciwpożarowe? 

Gdzie znajdują zastosowanie bramy przeciwpożarowe?

Z bramami przeciwpożarowymi możemy mieć zazwyczaj do czynienia w miejscach takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Sprzęt znajdujący się w tych obiektach, a także duża ilość osób w nich pracujących jest jasnym sygnałem, że obiekt wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dlatego też bramy przeciwpożarowe muszą zostać zamontowane wszędzie tam, gdzie przepisy prawne tego wymagają. 

Jaką rolę pełnią bramy przeciwpożarowe?  

Rolą, jaka stoi przed bramami oraz drzwiami przeciwpożarowymi jest wydzielenie stref przeciwpożarowych. Elementy te zostały wykonane w taki sposób, aby stanowiły barierę, dzięki, której ogień nie będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko po obiekcie. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie ewakuacji ludzi z budynku. Brama przeciwpożarowa chroni nie tylko przed rozprzestrzenianiem się ognia, ale również dymu, który także jest niezwykle groźny. 

Brama przeciwpożarowa - wymagania

 O tym, że do produkcji bram przeciwpożarowych muszą zostać wykorzystane odpowiednie materiały nie trzeba mówić raczej nikomu. Są one odporne na działanie wysokich temperatur. Jednak oprócz materiału wykorzystanego do produkcji, inne parametry także odgrywają kluczową rolę. Wiele uzależnione jest od rodzaju bramy, na jaką postawimy. Występują one w formie bram przesuwnych, rozsuwnych, opuszczanych, segmentowych, rolowanych, a także rozwieranych. W przypadku chociażby bram rozwieranych musimy pamiętać także o samozamykaczach. Istotną rolę odgrywa mechanizm, który sprawia, że brama przeciwpożarowa zamyka się automatycznie. Bardzo często jest to możliwe dzięki sygnałowi z czujek dymowych połączonych z automatyką bram. 

Każda brama, czy to brama zwijana, czy też przeciwpożarowa, niezależnie od rodzaju, posiada oznaczenie ujęte  w przepisach. Składają się na nie 4 litery - E, I, S oraz R. E oznacza szczelność ogniową podawaną w minutach. I - izolacyjność ogniową, również w minutach. S - dymoszczelność, także w minutach. R z kolei jest oznaczeniem dotyczącym ścian i stropów, które wyraża nośność ogniową. Dzięki znajomości tych oznaczeń możemy samodzielnie wybrać odpowiednią bramę przeciwpożarową do swojego obiektu. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.