Wiadomości z Mikołowa

Jak zrobić alkohol na kolumnie rektyfikacyjnej?

  • Dodano: 2024-03-07 09:15

Produkcja alkoholu to dość wymagający proces, szczególnie gdy zależy nam na wysokiej jakości destylatu. Kolumna rektyfikacyjna jest idealnym rozwiązaniem, choć warto pamiętać, że tego typu sprzęt nadaje się przede wszystkim do robienia trunków o wysokiej mocy.

Jak wygląda destylacja?

Podczas destylacji dochodzi do rozdzielania substancji znajdujących się nastawionym roztworze – jest to możliwe dzięki temu, że mają one różne temperatury wrzenia. Destylacja może być prosta (tj. jednorazowa) albo wielostopniowa. Aparatura do destylacji prostej pracuje tylko raz, i jak już skończy się odparowanie oraz skroplenie alkoholu, to otrzymujemy trunek o smaku i zapachu użytego surowca (np. ze śliwek otrzymamy śliwowicę, z wiśni - wiśniowicę, itp.). Walory alkoholu zależą nie tylko od surowca, ale też tempa destylacji oraz sposobu jej prowadzenia.

W destylacji wielostopniowej cel jest inny – alkohol nie powinien mieć żadnego posmaku i aromatu, tylko być możliwie najmocniejszy. Dlatego proces nie jest jednorazowy, ale powtarza się wielokrotnie, dzięki czemu maksymalnie oczyszcza i wzmacnia się otrzymywany produkt. Na dobrym sprzęcie udaje się osiągnąć moc spirytusu na poziomie 96 proc., a alkohol jest zupełnie pozbawiony smaku, zapachu i koloru.

Jakie kolumny są do wyboru?

Klasyczna kolumna występuje w różnych rozmiarach, i trzeba te parametry dostosować do założeń planowanej produkcji. Do niższych pomieszczeń warto wybrać model Aabratek, dostępny m.in. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54. Aabratek pracuje tak samo jak klasyczna kolumna, ma jedynie inną konstrukcję – od klasycznej wersji odróżnia ją charakterystyczna, „złamana” pod określonym kątem kolumna. Więcej o takiej aparaturze: dobrydestylator.pl.

W mniejszych kolumnach tempo odbioru wynosi ok. 1 litr spirytusu na godzinę. Przy szerszej średnicy, np. fi 76 mm, produkcja zwiększa się ok. ponad 2 litrów na godzinę. Średnica kolumny powinna iść w parze z odpowiednio dużym kotłem, bo jeśli zbiornik będzie mieć małą pojemność, to nie uda się wykorzystać pełni możliwości dużego destylatora.

Czy kolumna jest tylko do spirytusu?

Teoretycznie tak, bo ma dokładnie taką konstrukcję, jakiej wymaga produkcja alkoholu o mocy ponad 95 proc. Są jednak modele, które mają dwa systemy odbioru, jeden właśnie do spirytusu, a drugi do destylatów smakowych. Kolumna rektyfikacyjna z możliwością produkcji smakowych alkoholi daje efekty praktycznie tak samo dobre jak Pot-Still (czyli sprzęt stricte do produkcji destylatów smakowych), ale raczej zaleca się sporadyczne korzystanie z tej opcji – jest to sprzęt przede wszystkim do robienia spirytusu, a nie śliwowic czy winiaków.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.