W prowadzeniu firmy istotne znaczenie ma zachowanie płynności finansowej. To dzięki niej, w sytuacji gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami, przedsiębiorstwo jest w stanie poradzić sobie z chwilowym zastojem finansowym. Jak zatem postępować, by utrzymać płynność finansową?
Nawet jeśli sprawdzisz wiarygodność kontrahenta i podpiszesz stosowną umowę, zawsze musisz mieć na uwadze ewentualność nieterminowego regulowania należności. Warto więc zabezpieczyć się w odpowiedni sposób, by utrata płynności finansowej nie spowodowała zachwiania twojej firmy i nie doprowadziła do upadłości. Wśród przedsiębiorców wybierane są najczęściej dwie drogi ułatwiające zachowanie płynności.
Faktoring pełny
Faktoring pełny (bez regresu) to rozwiązanie, które polega na wykupieniu przez faktora należności wynikających z faktur wystawionych przez faktoranta (przedsiębiorcę). W efekcie firma otrzymuje środki finansowe - dużo wcześniej niż ustalony termin płatności. Dzięki temu - nawet jeśli kontrahent będzie spóźniał się ze spłatą zobowiązania - przedsiębiorca nic na tym nie straci. Całe ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta przechodzi bowiem na faktora.
Cena usługi ustalana jest indywidualnie - zgodnie z obowiązującym cennikiem firmy faktoringowej.
Kredyt obrotowy
Alternatywą dla faktoringu jest po prostu kredyt dla firm. W zależności od banku, przedsiębiorca może otrzymać nawet 300 000 zł na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy. Niektóre banki biorą pod uwagę deklaracje z urzędu skarbowego, a niektóre bazują na historii konta firmowego.
Pieniądze pochodzące z kredytu obrotowego można przeznaczyć na dowolny cel, tj. zakup nowego sprzętu, wypłata pensji pracowników, zakup towarów, sfinansowanie usług. Dzięki temu - gdy kontrahenci spóźniają się z płatnością, płynność finansowa zostaje zachowana.
Ubezpieczenie należności
Chcąc zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej, można również wykupić polisę ubezpieczeniową. Rolą ubezpieczenia należności jest przede wszystkim minimalizowanie ryzyka finansowego związanego z opóźnieniami w terminach płatności w ramach faktur wystawianych kontrahentom.