Wiadomości z Mikołowa

Jak przebiega kurs na operatora żurawia HDS?

  • Dodano: 2021-10-11 09:15

Rozwój branży technicznej jest dynamiczny jak nigdy dotąd. W szczególności potrzebni są specjaliści z sektora transportowego, budowlanego oraz magazynowego. Kurs na operatora HDS to jedna z możliwości, która pozwala zdobyć dobrze płatną pracę. Czy dokładnie są urządzenia HDS? Jak wygląda kurs na żurawia? Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do czytania.

Co to jest HDS?

Hydrauliczny dźwig samochodowy, w skrócie HDS, to rodzaj ciężkiego sprzętu, który wykorzystywany jest do podnoszenia, opuszczania oraz transportowania ładunków, materiałów bądź urządzeń. Tego rodzaju maszyny opierają swoje działanie na układzie hydraulicznym, dzięki któremu znacząco zwiększa się ich moc. Z tego powodu możliwe jest przenoszenie kontenerów transportowych, które ze względu na swoje gabaryty ciężko jest przetransportować innym urządzeniem podnoszącym. Silnik przenośnych żurawi, które zaliczają się do urządzeń HDS, napędza pompę hydrauliczną, a ta wywiera ciśnienie na olej bądź też płyn w układzie hydraulicznym. Ze względu na to, że oleju nie da się skompresować, przykładana siła zostaje przeniesiona na siłowniki, które odpowiadają za wykonanie ruchu danym mechanizmem.

Najważniejszym czynnikiem, na podstawie którego ocenia się urządzenia HDS, jest udźwig. To właśnie od tego parametru zależy budowa, jak i wytrzymałość układu hydraulicznego. Udźwig jest brany również pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniej maszyny. Dzięki temu wskaźnikowi można dobrać maszynę do oczekiwań - jeśli wybierzesz urządzenie o zbyt małym udźwigu, spowodujesz awarię żurawia, a co gorsze możesz stworzyć zagrożenie dla zdrowia lub życia przebywających na placu budowy, czy magazynu pracowników.

Reasumując, hydrauliczny dźwig samochodowy to nic innego jak żuraw przenośny montowany na samochodzie, który, dzięki temu, że jest zasilany hydraulicznie, może podnosić, opuszczać oraz transportować ciężkie ładunki. Obsługiwać te maszyny mogą wyłącznie wykwalifikowani operatorzy, którzy doskonale znają procedury bezpieczeństwa. Aby móc zyskać taką wiedzę, należy zapisać się na kurs na żurawia HDS.

Zakres szkolenia

Kurs na żurawia składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie zajęć (szkolenie trwa dwa dni) poznasz zagadnienia, które są niezbędne do zaliczenia egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Od ubiegającego się o zdobycie uprawnień wymaga się m.in. znajomości przepisów BHP, regulacji dotyczących urządzeń, które podlegają UDT, przepisów przeciwpożarowych, budowy żurawi przenośnych, czy obowiązków operatora HDS przed rozpoczęciem pracy, a także w trakcie jej wykonywania oraz po jej zakończeniu. Z kolei część praktyczna poświęcona jest nauce obsługi żurawi przenośnych. 

Kto może przystąpić do kursu?

W związku na spory rozmiar oraz moc samochodowego dźwigu hydraulicznego wszyscy kandydaci na operatorów powinni przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Uczestnicy w trakcie takiego szkolenia dowiedzą się, jak reagować w przypadku, w którym żuraw ulega awarii, co może znacząco  zmniejszyć ryzyko wypadków w przyszłości. Pamiętaj, że nieodpowiednio przeszkoleni operatorzy mogą stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych pracowników. Dlatego tak ważne jest, aby uprawnienia otrzymały kompetentne osoby. 

Kto może przystąpić do kursu na operatora żurawia? Kandydat musi spełniać następujące wymagania:

  • ukończyć 18 rok życia,
  • dysponować ważnym prawem jazdy z kategorii C,
  • przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak zdrowotnych przeciwwskazań do pracy ze sprzętem HDS.

Kursy realizowane są m.in. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Omega. Doświadczona kadra ośrodka i przemyślany sposób nauczania pozwalają osiągać zdawalność egzaminów na poziomie 97%. Jeżeli myślisz o zostaniu operatorem żurawia HDS, to warto rozważyć ich ofertę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.