Wiadomości z Mikołowa

I Powiatowa Konferencja poświęcona FAS

  • Dodano: 2020-09-09 08:00, aktualizacja: 2020-09-09 10:34

9 września 2020 r. przypada Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). FAS to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Objawia się m. in. opóźnieniem umysłowym, dysfunkcją mózgu, anomaliami rozwojowymi, problemami w nabywaniu wiedzy oraz zaburzeniami psychologicznymi lub psychospołecznymi. 
    
Nowa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mikołowie postanowiła po raz pierwszy aktywnie włączyć się w obchody tego wyjątkowego dnia organizując 22 września I Powiatową Konferencję GKRPA w Mikołowie pod hasłem „Zrozumieć FAS”. Patronat nad wydarzeniem objęli Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Burmistrz Stanisław Piechula.

-Głównym zamysłem konferencji jest rozpowszechnienie wiedzy o problematyce FAS i bezwzględnej szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży oraz rozpoczęcie dyskusji na temat pożądanego kształtu oddziaływań profilaktyczno-edukacyjnych wśród społeczności lokalnych, tworzenia warunków do odpowiedniej diagnozy FAS u dzieci 
i do ich funkcjonowania w adekwatnych warunkach edukacyjno-społecznych – mówi Iwona Spychała-Długosz zastępca burmistrza, której GKRPA podlega i z którą wspólnie podejmuje kolejne nowe inicjatywy związane z profilaktyką.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji publicznych i niepublicznych oraz organizacji pozarządowych związanych z oświatą, zdrowiem i pomocą społeczną, a więc osoby bezpośrednio pracujące z dziećmi i rodzinami dotkniętymi syndromem FAS. Swoje wykłady wygłoszą autorytety w dziedzinie badań nad FAS/FASD: dr Małgorzata Klecka, mgr Katarzyna Łukowska oraz dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również