Wiadomości z Mikołowa

Tężnia solankowa stanie w Mikołowie! Ruszyły prace, jeden ze projektów BO w realizacji

  • Dodano: 2020-09-09 06:30, aktualizacja: 2020-09-09 06:42

Tężnia solankowa wreszcie w Mikołowie! UM Mikołów wyłonił zwycięzcę przetargu na budowę małego Ciechocinka w mieście

Pierwotnie miała znaleźć się w miejscu między Pasażem Jesionowym a targowiskiem miejskim, na tyłach Domu Kultury, jednak ostatecznie stanęło na Małych Plantach. Po długich bojach, unieważnieniu pierwszego przetargu Urzędowi Miasta w Mikołowie udało się finalnie wyłonić wykonawcę zapowiadanej od miesięcy tężni solankowej.

Tym samym, mieszkańcy Mikołowa – śladem sąsiadów, jak Katowice czy Tychy – zyskają możliwość podreperowania zdrowia, bez przymusu wyjazdu z miasta.

Projekt stworzenia tężni solankowej narodził się już w 2017 roku z inicjatywy Michała Żogały, jednak przeszedł bez większego echa. Na tyle ta idea spodobała się jednak radnym Anecie Esnekier i Mateuszowi Biesowi, że postanowili pociągnąć kwestię dalej i tym sposobem unowocześniony pomysł trafił pod głosowanie mieszkańców, wygrywając IV edycję wśród projektów ogólnomiejskich.

Jednak prace nad powstaniem tężni solankowej trwały długo, również ze względu na przymus uzyskania zgód na budowę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wkrótce okazało się, że projekt trzeba będzie przenieść do Małych Plant.

Długo czekał na swoją realizację, głównie dlatego, że na umieszczenie takiej budowli w miejscu, które wydało nam się najbardziej odpowiednie zgodę wyrazić musiał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ostatecznie będzie ulokowana na Małych Plantach. Trudno o lepsze miejsce. Z jednej strony ś cisłe centrum miasta, z drugiej – cichy i spokojny zakątek pełen zieleni – wyjaśnia Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Mały Ciechocinek powstanie w Mikołowie! To realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego z 2018 roku

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wypełniona np. brzozowymi witkami czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Poprzez rozbijanie kropel ociekającej solanki, tężnia wytwarza specyficzny mikroklimat sprzyjający relaksowi, ale nie tylko, gdyż szczególnie chętnie korzystają z niej osoby chore m.in. na astmę, schorzenia górnych dróg oddechowych, z chorobami tarczycy czy kardiologicznymi.

Okazuje się również, że pierwotna koncepcja tężni została dofinansowana. Pierwotnie koszt jej wybudowania miał zamknąć się w 200 tysiącach złotych, a finalnie w drugim przetargu zwyciężyło przedsiębiorstwo BBI Budownictwo z Wrocławia z propozycją wartą 572 037 złotych.

Teren wokół tężni również zostanie zagospodarowany – pojawią się nowe chodniki, ławki, stół piknikowy, stojaki na rowery, kosze na śmieci i odpowiednie oświetlenie.

Tężnia powstanie dwuetapowo. Na jesieni gotowy będzie pierwszy z dwóch modułów oraz wszelkie potrzebne instalacje i fundamenty pod drugą część. Moduł drugi zainstalowany zostanie na wiosnę przyszłego roku – zdradza jeden z projektodawców, radny Mateusz Bies.

Mieszkańcy zastanawiają się jednak nad bezpieczeństwem wokół tężni i mają obawy, czy obiekt nie będzie wykorzystywany w nieodpowiedni sposób. Wiceburmistrz Mikołowa, Mateusz Handel zapewnia jednak, że urząd o tym pomyślał.

Teren będzie wyposażony w monitoring oraz dodatkowe oświetlenie. Chciałbym aby tężnia była wykorzystywana w odpowiedni sposób – przekonuje.

Już wkrótce nie trzeba będzie rezerwować wczasów w Ciechocinku?

Komentarze (12)    dodaj »

  • Tak jest

    Mam nadzieję że wybiorą dobre miejsce. Nie tak jak w Chorzowie. Można przyjechać i zobaczyć, ręce opadają. Fajna sprawa ale lokalizacja to podstawa. W Chorzowie porażka.

  • Karol Pióro

    Pod postem Pana Mateusza Handla dotyczącym budowy tężni solankowej napisałem komentarz o treści. "Wszyscy piszą Brawo, Świetnie, Super i tak może jest, że tężnia powstanie tyle, że niestety sprawa ma drugie dno - Budżet Obywatelski ma pewne ramy, zasady itd. w roku 2018 na projekty ogólnomiejskie była pula 200 tyś. zł była duża grupa osób, które twierdziły, że za 200 tysięcy nic porządnego nie wybudujemy i wtedy wnioskodawcy, Radni Pani Aneta Esnekier Łączy nas Mikołów, oraz Pan Mateusz Bies - Radny Rady Miejskiej Mikołowa, twierdzili, że mają kosztorysy, że za 200 tysięcy można wybudować tężnie, projekt podobno był weryfikowany - natomiast z tego co słychać to tężnia ma kosztować dużo więcej i to dużo to nie jest 20 czy 30% to jest 3 czy nawet 4 krotnie więcej (tężnia ma kosztować 800 tysięcy) i teraz tak, nie, żeby się czepiać to zwyczajnie jest nieuczciwe i nie fair, że projekty w BO są traktowane różnie. To nie jest czepianie się to po prostu obchodzenie przez Władze Mikołowa przepisów, pokazanie, że są równi i równiejsi. Po co pisać zasady, reguły, prawa jak dla wyższej konieczności się to łamie, nie obowiązują przepisy, które sami stworzyliście. Napiszcie, że Miasto Mikołów buduje tężnie, że projekt z BO był zwalony, źle zweryfikowany i nie zostanie zrealizowany bo co z niego zostało - inne miejsce, inna kwota inna tężnia pozostała tylko nazwa - TĘŻNIA. Ludzie, czy Wy macie w ogóle jakieś zasady - i jak ładnie to zostało uargumentowane "Dlatego podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu tego pomysłu, aby pierwotnie skromny finansowo projekt został zrealizowany w takim kształcie, aby z walorów tężni mogło korzystać jak najwięcej osób jednocześnie." efektem czego było zablokowanie mnie przez Pana Mateusza, generalnie Pan Mateusz Handel na swoim profilu blokuje niepochlebne komentarze, co uważam za nieuczciwe, efektem tego Wszystkim się tężnia podoba. Uważam, że komentarz był napisany uczciwie i o ile to możliwe obiektywnie.

  • Gyniol

    Starszym też się należą jakieś atrakcje popieram

  • Mieszkanka

    A nie lepiej byłoby tę tężnię zlokalizować na jakimś wyższym terenie, anie w tym kotle sadzy i pyłów?

  • BartoX

    Co za geniusz to zaakceptowal, masakra jakaś, zamiast zrobić porządny plac zabaw dla dzieci te które są w parku to porażka, łaziska maja pełno placów już nie wspomnę o małpich gajach, porażka

  • eM

    To jedź do Łazisk. Starszym mieszkańcom też się coś należy...

  • Mikołowianka

    Już nie przesadzaj z tymi placami zabaw, jak chcesz to jedz do Łazisk i siedź tam z dziećmi nawet cały dzień. Rodzice małych dzieci chyba już powariowali jak tylko z domu wyjdą to co krok im się plac zabaw marzy a dla dorosłych co ma być? Dorośli bardziej potrzebują takich "rozrywek" choćby dlatego że są styrani po pracy a dzieciakowi wszystko jedno gdzie się będzie bawił a jeśli ma poniżej 4 lat to zapewne i tak nic z tego nie będzie pamiętał.

  • Kuba Batanachama

    Starsi pewnie pamiętają czasy komuny i u wczesne blokowiska. Przy każdym bloku był trzepak do dywanów, piaskownica i huśtawka. Na trawniku pod blokiem dzieciaki grały w piłkę, a matki przez okna obserwowały bawiące się dzieci i darły się wołając je na obiad lub odrabianie lekcji... Dlaczego zlikwidowano te rzeczy, gdzie się mają bawić dzieci? Czy nie jest już wystarczającym utrudnieniem dla rodziców że muszą wędrować z dziećmi na inne ulicę na płacę zabaw?

  • Mikołowianka

    Tak właśnie powinno to wyglądać. Place zabaw powinny być przede wszystkim przy osiedlach.

  • jorguś

    Mamy wydane prawie 600tys zł, ponad PÓŁ MILIONA! Kolejna,, genialna inwestycja"władz miasta. A ja się pytam czy w Mikołowie nie liczą się już mieszkańcy sołectw które są Śląskimi ZA[...]IAMI z dziurawymi drogami, bez chodników, z walącymi się mostami, bez przejść dla pieszych, za to pełnymi,, elementu"wysiedlonego z centrum miasta? Czy dla władz tego grajdoła liczą się tylko mieszkańcy centrum bo mogą ich spotkać w ciemnej uliczce? Tężnia za ponad PÓŁ MILIONA, a na pętli na Wygodzie stare baby i dzieci jadące do szkół jak przed 50 laty będą przygryzać przymarznięte do brody szpiki czekając pod otwartą wiatką na autobus...

  • Pan Solanka

    Teznia solankowa, serio ? To sie nie dzieje. Po zimie, sezonie grzewczym, kiedy zostana juz spalone w piecach wszystkie butelki pet, kalisze i inbe opony, na galazkach tezni osiadzie 1cm warstwa sadzy i innego syfu a jak przyjdzie wiosna to woda splynie po galazkach a mikolowianie zassaja to solankowo-oponowe powietrze w pluca :) dobry pomysl :)

  • Pioter

    Janusz :D

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również