Wiadomości z Mikołowa

Historia kominka i jego ewolucja. Kilka słów o tym, jak to wszystko się zaczęło

  • Dodano: 2022-07-11 15:30

Ogień nieprzerwanie towarzyszy człowiekowi od prehistorii – wynalezienie go przez ludzi określa się jako przełomowy moment w kwestii rozwoju ludzkiej istoty. Wtedy stanowił on przede wszystkim obronę przed drapieżnikami, które czyhały w ciemnościach. Później zaczęto na nim przyrządzać posiłki, aż w końcu na stałe kominki zagościły w kulturze człowieka, będąc swoistym symbolem bezpieczeństwa.

Podróż przez średniowiecze i kilkanaście wieków. Niegdysiejsze kominki

Pierwsze kominki pojawiły się w średniowieczu – zbudowane najczęściej z cegły, miały specyficzny kształt kopuły. Ich wydajność, jeżeli chodziło o dawanie ciepła, zdecydowanie była większa niż jeszcze wcześniejsze formy palenisk, lecz wciąż niewielka. Mimo wszystko ten typ kominków, nazywany otwartym, wprowadził spore zmiany w późniejszym rozwoju tego rodzaju przedmiotów grzewczych. Za przełomowy czas w kwestii ulepszania kominków uznaje się XV w. - właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze piece kaflowe, które miały o wiele większą wydajność niż kominki otwarte. Tego typu piece stanowiły specyficzny rodzaj ogrzewania akumulacyjnego, mającego za zadanie imitować ciepło nawet po sporym upływie czasu od rozpalenia ognia. Zwane potocznie „kaflakami” piece występowały przede wszystkim w formie słupa wykonanego z cegły – zewnętrzna warstwa pokryta była zazwyczaj ceramiką, która nadawała piecu elegancji i czyniła go przedmiotem wysokiej klasy. Po dziś dzień można jeszcze spotkać piece kaflowe w starych mieszkaniach – dziś również stanowią coś ekstrawaganckiego, szczególnie dla wielbicieli mody retro. Współcześnie jednak, dzięki wielu innowacjom, mamy do czynienia z całkiem nowymi formami kominków.

Współczesne kominki – niezawodność i elegancja. Charakterystyka produktu

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do naprawdę wielu nowoczesnych form ogrzewania. Wiele osób porzuca ogrzewanie drewnem, na rzecz elektryki czy gazu. Nie znaczy to jednak, że kominki zaczynają znikać z domowej tradycji – wręcz przeciwnie. Ich nowe formy zyskują coraz większą popularność, goszcząc w pomieszczeniach takich jak salon czy ogromna sypialnia. Obecnie stosuje się przede wszystkim kominki elektryczne oraz gazowe – nie wymagają one podkładania drewna i wybierania popiołu. Kominek elektryczny jest rozwiązaniem przede wszystkim dla tych, którzy nie mają możliwości poprowadzenia instalacji kominowej; imitują na ekranie palący się kominek, jednak nie zapewniają ogrzewania – pełnią funkcję estetyczną; ogrzewanie realizowane jest więc całkiem osobno od samego montażu kominka. Kominki gazowe zarówno ogrzewają pomieszczenie, jak i są świetnym elementem dekoracji. Oba typy dostępne są między innymi w Centrum Kominkowym. Pracujący w nim specjaliści gotów są na spełnienie nawet najbardziej wygórowanych oczekiwań klientów, służąc poradą i montażem każdego typu kominka. Jeżeli więc chcesz nadać swojemu wnętrzu ciepła, postaw na nowoczesną formę grzewczą (lub dekoracyjną), jaką są kominki!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.