Wiadomości z Mikołowa

Grubościówka i strug elektryczny – niezastąpione elektronarzędzia dla stolarzy

  • Dodano: 2024-04-11 20:45

Aby warsztat stolarski mógł pracować z pełną efektywnością, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie elektronarzędzia. Jednymi z najważniejszych z nich zdecydowanie są: grubościówka oraz strug elektryczny. Służą one do profilowania materiałów drewnianych oraz korygowania ich naturalnych krzywizn. Dlatego też zdecydowanie nie może ich zabraknąć w żadnym warsztacie – zarówno profesjonalnego stolarza, jak i również zapalonego majsterkowicza chcącego rozpocząć produkcję własnych mebli lub drewnianych konstrukcji.

Co to jest strug elektryczny?

Strug elektryczny to nowoczesna wersja jednego z bardziej klasycznych narzędzi stolarskich. Sprzęt ten jest wykorzystywany podczas obróbki drewna, służąc do wygładzania powierzchni naturalnego materiału, korygowania jego krzywizn czy usuwania zadziorów. Co więcej, w rękach wprawnego fachowca strug elektryczny może również posłużyć do profilowania kawałków drewna i nadawania im pożądanego kształtu. To wszystko przy zachowaniu wysokiej precyzji. Dlaczego zatem warto wybrać strug elektryczny? Otóż w przeciwieństwie do swojego tradycyjnego, manualnego odpowiednika praca z nim przebiega dużo szybciej i jednocześnie w znacznie mniejszym stopniu męczy osobę korzystającą ze sprzętu. Dzięki ergonomicznej konstrukcji strugi elektryczne są łatwe w obsłudze. Jest to przede wszystkim zasługą przemyślanej konstrukcji tego urządzenia. Otóż, sercem takiego struga jest wydajny silnik elektryczny. Jego zadaniem jest wprawienie w ruch specjalnie zaprojektowanego ostrza tnącego, które obracając się z bardzo wysoką prędkością, szybko radzi sobie z obróbką nawet najtwardszych rodzajów drewna. Podczas pracy „wgryza” się ono w powierzchnię materiału, tym samym usuwając jego cienką warstwę. Głębokość elementu skrawającego może być regulowana, co umożliwia dostosowanie ilości heblowanego drewna za jednym przejazdem urządzenia. Prędkość obrotowa ostrza struga elektrycznego potrafi przekroczyć kilkanaście tysięcy obrotów na minutę. Zapewnia to możliwość niezwykle szybkiego przygotowywania nawet największej ilości desek oraz drewnianych belek w ciągu jednej godziny roboczej. Co więcej, wysoka szybkość obracania się elementu tnącego pozwala także uzyskać niemal idealnie gładką powierzchnię obrabianego drewna. Na szczególną pochwałę zasługują również zintegrowane systemy odpylania stosowane w strugach elektrycznych. Dzięki nim możliwe staje się podłączenie wydajnego odkurzacza przemysłowego i użycie go jako odciągu. Pozwala to praktycznie do zera wyeliminować ilość skrawków drewna oraz wiórów osadzających się na powierzchni roboczej.

Strug elektryczny – zasilany sieciowo czy akumulatorowo?

Wybierając pomiędzy strugiem sieciowym a akumulatorowym, należy przede wszystkim zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami. Do okazjonalnych prac w zupełności wystarczy klasyczne elektronarzędzie zasilane przy pomocy kabla podłączanego do gniazdka. Jest to jednak dość duży kompromis, ponieważ przewodowa natura utrudnia manewrowanie sprzętem. Dlatego też znacznie lepszym wyborem będzie inwestycja w strug akumulatorowy. Podłączana do niego bateria zapewnia wystarczająco duży zapas mocy nawet do zastosowań profesjonalnych, jednocześnie oferując wprost niezrównaną swobodę pracy. Akumulatorowy strug elektryczny jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które planują używać go w różnych lokalizacjach lub warsztatach z utrudnionym dostępem do gniazdek z prądem. Bezprzewodowa praca pozwoli również na zabieranie struga ze sobą na plac budowy, a także obróbkę materiału bezpośrednio w miejscu jego montażu.

Do czego służy grubościówka?

Kolejnym niezastąpionym sprzętem, który musi znaleźć się w każdym szanującym się warsztacie stolarskim, zdecydowanie jest grubościówka. Jest to stacjonarny sprzęt o dość dużych wymiarach. Jego sercem jest potężny silnik elektryczny zasilany napięciem 230 V lub 400 V (siłowym). Zadaniem tego motoru jest wprawienie w ruch szerokiego elementu tnącego wyposażonego w niezwykle ostre noże skrawające. Jego szerokość robocza wynosi kilkadziesiąt centymetrów, co w zupełności wystarcza do obrabiania praktycznie każdych desek, a nawet niektórych węższych blatów stołów lub biurek. To jednak niejedyne możliwości grubościówki. Sprzęt ten może też obrabiać drewniane elementy o dużej grubości. Mogą być to m.in.: belki, kantówki, a nawet słupy nośne. Podstawową funkcją grubościówki jest usunięcie nadmiaru materiału z górnej strony obrabianego drewna, co pozwala na osiągnięcie jednolitej grubości wzdłuż całej długości oraz szerokości danego elementu. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna. Korzystająca z niej osoba umieszcza obrabiane drewno z przodu maszyny, opierając je na metalowej prowadnicy. Materiał następnie jest delikatnie dopychany do głowicy skrawającej, po czym grubościówka samoczynnie zaczyna go wciągać i jednocześnie obrabiać. Zapewnia to optymalne tempo skrawania materiału, tym samym gwarantując uzyskanie w pełni powtarzalnych wyników. Zmniejsza to również ryzyko wypadku podczas pracy, a także praktycznie uniemożliwia kontakt dłoni z ostrzami skrawającymi. Grubościówka może też być wykorzystywana do obróbki dużych materiałów o długości kilku metrów. W tym celu niezbędne jest jednak wspomożenie się tak zwanymi „koziołkami” z obracającą się rolką. Po ich wypoziomowaniu z linią prowadnicy grubościówki wystarczy tylko umieścić na niej materiał, a następnie patrzeć, jak elektronarzędzie wykonuje swoją pracę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.