Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska finalistką Nike!

  • Dodano: 2017-09-07 15:15, aktualizacja: 2017-10-02 21:10

Mikołowska poetka, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska uznana przez środowisko literackie i czytelników jedną z najważniejszych poetek współczesnych zakwalifikowała się do finału Nike 2017! Nagroda literacka zostanie przyznana 1 października w Warszawie.

W maju wiadomość o nominacji Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej do prestiżowej nagrody literackiej Nike za opublikowany w zeszłym roku tom Paraliż przysenny zelektryzowała śląskie środowisko literackie i sympatyków twórczości mikołowskiej poetki.

Kilka dni temu jury zdecydowało o kwalifikacji poetki do wielkiego finału, obok Radki Franczak, Cezarego Łazarewicza, Stanisława Łubieńskiego, Jacka Podsiadły, Moniki Sznajderman i Krzysztofa Środy. Tym samym o nagrodę główną powalczą dwie powieści, dwa tomy poezji i eseje, a także reportaż.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska jest jedną z najbardziej cenionych poetek współczesnych. Zadebiutowała na łamach wrocławskiej „Odry” w 1972 roku. Jest autorką 6 tomów poetyckich (debiut książkowy w 1994 roku tomem Dożywocie) i dwóch wyborów wierszy. Twórczość mikołowskiej poetki była wielokrotnie tłumaczona na angielski (dla prestiżowego londyńskiego wydawnictwa OFF Press), czeski, słowacki, niemiecki i rosyjski. Wiersze Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej drukowały czołowe polskie periodyki literackie, jak Arkusz, Akcent, Arkadia, Fraza, Nowa Okolica Poetów, Magazyn Literacki, Odra, Opcje, RED, Rita Baum, Topos, Twórczość, Zeszyty Literackie, czy Życie Literackie. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 i 2011 rok). Współpracowała z Radiem Katowice, które emitowało pięć słuchowisk jej autorstwa.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.