Za nami inauguracyjna sesja Rady Powiatu Mikołowskiego. Przewodniczącą Rady została Barbara Pepke. W Zarządzie Powiatu bez zaskoczenia – na starostę mikołowskiego powołano Mirosława Dużego, a jego zastępcą został Tadeusz Marszolik.
Zwołana przez komisarz wyborczą z Bielska-Białej pierwsza sesja Rady Powiatu Mikołowskiego w kadencji 2018-2023 służyła uroczystemu zaprzysiężeniu radnych, a także wyborowi składu przewodniczących Rady, Starosty Powiatu Mikołowskiego i jego zastępcy. Obradom na początku przewodniczył radny senior, Henryk Zawiszowski.
Spotkanie rozpoczęło się od odebrania nominacji i złożenia ślubowania przez nowo wybranych radnych. Uczynili to: Henryk Czich, Mirosław Duży, Adam Ficek, Iwona Gejdel, Jan Gizdoń, Mateusz Handel, Michał Kopański, Mirosława Lewicka, Bartłomiej Marek, Przemysław Marek, Tadeusz Marszolik, Grażyna Nazar, Łukasz Osmalak, Barbara Pepke, Elżbieta Piecha, Damian Spyra, Henryk Stencel, Marek Szafraniec, Janina Szołtysek, Henryk Zawiszowski i Piotr Zienc.
Następnie przystąpiono do wyboru nowego składu przewodniczących Rady Powiatu. W skład Komisji Skrutacyjnej weszli: Mateusz Handel (przewodniczący), Iwona Gejdel, Michał Kopański i Damian Spyra. W tajnym głosowaniu spośród zgłoszonych dwóch kandydatów na stanowisko przewodniczącej wybrano Barbarę Pepke, która wygrała z Janem Gizdoniem stosunkiem głosów 15:6. Rada Powiatu zyskała także dwóch wiceprzewodniczących: Elżbietę Piechę (15 głosów) i Piotra Zienca (13). Trzeci z kandydatów, Henryk Czich otrzymał poparcie pięciu radnych.
Po otrzymaniu nominacji Barbara Pepke podziękowała radnym za zaufanie i zobowiązała się do sprawnego i uwzględniającego racje wszystkich ugrupowań kierowania Radą Powiatu. Gratulacje złożył przewodniczącej Eryk Muszer, ustępujący przewodniczący RP i wybitna postać mikołowskiego samorządu. W trakcie swojego wystąpienia poprosił radnych o pochylenie się nad sprawą rozbudowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w stulecie jego istnienia.
Zgromadzeni w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego oczekiwali trzeciego głosowania, w którym wyłoniono nowego starostę mikołowskiego. Na przedwyborczej liście znalazło się wiele nazwisk, jednak zgodnie z nieoficjalnymi informacjami największe szanse na objęcie tego stanowiska mieli Mirosław Duży, Marek Szafraniec i Tadeusz Marszolik. Nie było zatem zaskoczenia, gdy właśnie te trzy nazwiska padły podczas zgłaszania kandydatów. Co ważne, polecony przez Henryka Czicha Marek Szafraniec chciał zrzec się kandydatury na rzecz Tadeusza Marszolika, ten jednak nie zgodził się na podobne rozwiązanie. Tym samym, radni przystąpili do wyboru starosty spośród dwóch kandydatów: Mirosława Dużego, dla którego było to trzecie podejście do tego stanowiska (w latach poprzednich dwukrotnie przegrał z Henrykiem Jaroszkiem) i Marka Szafrańca, wicestarosty w ubiegłej kadencji. Rada zdecydowała, że nowym starostą mikołowskim zostanie Mirosław Duży, który otrzymał łącznie 15 głosów. Marka Szafrańca poparło 5 radnych.
Bezpośrednio po wyborze Mirosław Duży podziękował wszystkim radnym za udział w głosowaniu, a ci złożyli gratulacje nowemu staroście. Ustępujący starosta, Henryk Jaroszek pogratulował wyboru Mirosławowi Dużemu, zwracając uwagę na to, by w lokalnym środowisku samorządowym działać wspólnie na rzecz powiatu. Na aspekt niepotrzebnych podziałów politycznych położył nacisk w swojej krótkiej przemowie sam Mirosław Duży, mówiąc: „Wybrali nas mieszkańcy Powiatu Mikołowskiego i to dla nich będziemy pracować”. Podziękował także za trud pracy na rzecz gmin powiatu dwóm ważnym politykom: Eugeniuszowi Wycisło i Henrykowi Jaroszkowi. Wicestarostą został jedyny kandydat na to stanowisko (zgłoszony przez nowego starostę) Tadeusz Marszolik, któremu udało się uzyskać 19 głosów akceptujących, jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosowania. W Zarządzie Powiatu zasiądą Grażyna Nazar i Janina Szołtysek.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o wysokości wynagrodzenia starosty. Kolejną sesję zaplanowano na 13 grudnia o godzinie 16:00.