Wiadomości z Mikołowa

Dziki w ogrodzie lub na polu? Pomyśl o pastuchu elektrycznym!

  • Dodano: 2025-01-17 20:00

Kontakty z dzikami, chociaż niechciane, to jednak stają się w ostatnich latach coraz częstsze, ponieważ zwierzęta te przestają bać się ludzi, łamią naturalny dystans i swobodnie poruszają się już nie tylko po podmiejskich działkach, ale wręcz wchodzą na posesje lub żerują na polach. Nierzadko też powodują one duże straty finansowe, których wszakże możemy uniknąć, chociażby poprzez ogrodzenie naszych upraw za pomocą pastuchów elektrycznych, czyli specjalnego płotu.

Dlaczego dziki niszczą nasze uprawy?

Grupa osób, którym wizyty dzików wyrządziły odczuwalne szkody nie jest mała, lecz znalezienie się w takiej sytuacji nie wynika wcale z pecha czy złośliwości tych zwierząt. Dziki, jak każde inne zwierzę, poszukują swojej niszy środowiskowej i łatwo dostępnego źródła pokarmu. Wskutek długotrwałego życia w bezpośredniej bliskości człowieka, wiele osobników dostrzegło, że ludzie na ogół nie stanowią dla nich zagrożenia, są oni natomiast doskonałymi i regularnymi dostarczycielami pożywienia. Sadząc warzywa, kwiaty czy siejąc zboże, człowiek tworzy swoisty bar samoobsługowy dla dzików, których od skorzystania z takiej okazji na ogół nie powstrzyma prowizoryczna siatka czy podobne jej ogrodzenie. Problem ten staje się szczególnie dotkliwy w okresie mniejszej dostępności pokarmu dla zwierząt w lesie, gdyż daje to dzikom dodatkową motywację do odwiedzenia upraw i zrycia grządek, czyli właśnie wyrządzenia szkód, w tym i pozbawienia plonów.

Dzięki pastuchowi elektrycznemu możemy skuteczniej chronić nasze uprawy nie tylko przed dzikami, ale także i przed innymi dzikimi zwierzętami, np. sarnami, jeleniami, zającami itp.

Dzięki pastuchowi elektrycznemu na dziki można uniknąć strat

Popularnym sposobem walki z dzikami niszczącymi zasiewy oraz uprawy jest grodzenie pól, a szczególnie warte uwagi są ogrodzenia elektryczne na dziki, zwane też często pastuchami. Od klasycznego płotu różnią się one połączeniem dwóch rodzajów ochrony. Pierwszym z nich jest stworzenie fizycznej bariery, drugim zaś dodanie komponentu w postaci impulsu elektrycznego, który to będzie powodował u dzików nieprzyjemne doznania za każdym razem, kiedy spróbują one przedostać się przez płot. W ten sposób mamy więc dodatkowy efekt oddziaływania pastuchów elektrycznych na dziki, gdyż z czasem uczą się one, że żerowanie na polach uprawnych wiąże się z ryzykiem nieprzyjemnego odczucia tego właśnie impulsu, a więc zwierzęta te mogą zdecydować się z czasem na zmianę miejsca poszukiwania pokarmu i tym samym pozostawią one naszą własność w spokoju. Również i samo nabycie takiego urządzenia, nie jest kłopotliwe, gdyż pastuchy elektryczne przeciwko dzikom są szeroko dostępne w Internecie np. na stronie https://fermo.pl/pastuchy-elektryczne/pastuchy-elektryczne-zestawy/elektryczne-pastuchy-do-ochrony-upraw-na-dziki-sarny-jelenie-zajace.html

Czy pastuchy elektryczne są skuteczniejsze od innych metod ochrony przed dzikami?

Istnieje wiele metod walki z dzikami, niektóre z tych sposobów są skuteczniejsze, inne zaś mają wymiar najwyżej humorystyczny. Niektórzy na przykład uważają, że dziki nie lubią zapachu mięty czy czosnku. Trzeba jednak pamiętać, że zapach ten musiałby być silny i stały. Dodatkowo głodne zwierzęta mogą po prostu zlekceważyć nielubiany zapach i skorzystać mimo wszystko z darmowego posiłku na naszym polu. W tej sytuacji skuteczniejszym rozwiązaniem może być budowa stałego, solidnego ogrodzenia, jednak i takie podejście niesie ze sobą ryzyko. Przede wszystkim musiałaby być to konstrukcja naprawdę wytrzymała oraz dodatkowo wyposażona w podmurówkę, gdyż dziki są nie tylko inteligentne, ale i silne. Mogą więc one przedostać się przez taki niedostatecznie wytrzymały płot. W przypadku zastosowania przeciwko dzikom pastucha elektrycznego problem sforsowania bariery jest mniejszy, zwierzę bowiem przy każdej próbie jest do tego zniechęcane, tak więc długotrwały kontakt na przykład w czasie podkopywania czy obalania słupków pastucha jest mniej prawdopodobny, wiązałby się on bowiem z ekspozycją dzika na ciągłe, nieprzyjemne doznania od impulsu elektrycznego, który  jednak nie będzie stanowił zagrożenia dla zwierzęcia. Co tutaj istotne, również ewentualny kontakt ludzi czy zwierząt gospodarskich z pastuchem przeciwko dzikom nie spowoduje trwałego uszczerbku na ich zdrowiu. Można zatem przyjąć, że skorzystanie z pomocy elektrycznego pastucha na dziki jest zwykle skuteczniejsze od klasycznego ogrodzenia, chociaż żadne rozwiązanie nie zagwarantuje nam 100% ochrony.

Zanim sięgniesz po pastucha na dziki sprawdź dostępność elektryczności

Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za to, czy pastuch elektryczny ochroni nasze pole jest stabilne zasilanie. Sama budowa pastucha jest stosunkowo prosta, składa się on z ze słupków pomiędzy którymi rozciągnięta jest linka przewodząca elektryczność, tej zaś dostarcza najważniejszy element konstrukcji zwany elektryzatorem. Ten ostatni zaś wymaga do działania elektryczności, w innym przypadku cała instalacja nie spełni swojego zadania. Tym samym, jeżeli dysponujemy 100% pewnym dostępem do elektryczności, to wystarczy nam elektryzator sieciowy. Jednak w przypadku częstych braków prądu, na przykład po wichurach, nawiedzających cyklicznie okolicę, lepszym rozwiązaniem jest model sieciowo-akumulatorowy. Natomiast w miejscach pozbawionych w ogóle dostępu do sieci elektrycznej, musimy rozważyć jeden z egzemplarzy bateryjnych, akumulatorowych lub o zasilaniu solarnym, które mogą działać niezależnie (mając własne zasilanie) nawet przez kilka miesięcy. W ten sposób wykorzystanie elektryzatora na dziki jest możliwe nawet w przypadku pól położonych z dala od terenów zamieszkałych.

Powyższy materiał powstał przy współudziale pracowników firmy Fermo.pl, która jest dystrybutorem szerokiego portfolio specjalistycznych produktów i sprzętu, w tym także pastuchów elektrycznych różnego typu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.