Wiadomości z Mikołowa

Dzielnicowi rozpoczęli cykl spotkań profilaktycznych "Bezpieczne ferie"

  • Dodano: 2022-02-03 09:30

Tegoroczne ferie zimowe w województwie śląskim trwają od 14 do 27 lutego. Dlatego też dzielnicowi garnizonu mikołowskiego już rozpoczęli cykl spotkań profilaktycznych, w których będą zwracać szczególną uwagę na cyberzagrożenia oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania. Wczoraj z uczniami mikołowskiej podstawówki spotkanie on-line przeprowadził dzielnicowy z centrum Mikołowa, starszy aspirant Piotr Haśnik.

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1

Spotkanie z uczniami najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Mikołowie odbyło się w poniedziałek 24 stycznia przed południem. Początkowo planowane było w formie bezpośredniej prelekcji policjanta w poszczególnych klasach. Z uwagi jednak na sytuację epidemiczną oraz fakt, że kilka klas placówki objętych zostało kwarantanną domową, dzielnicowy, st.asp. Piotr Haśnik zajęcia poprowadził tak, jak uczniowie realizują obowiązek nauki, a więc w trybie zdalnym. Głównym tematem stało się bezpieczeństwo dzieci w sieci. Szerokie spectrum cyberzagrożeń staje się ogromnym problemem we współczesnym świecie, zwłaszcza że najmłodsi spędzają w internecie coraz większą ilość czasu. Mundurowy przestrzegał przed instalowaniem podejrzanego oprogramowania i nieodwiedzaniem witryn internetowych, które mogą wykorzystywać cyberprzestępcy, aby włamać się do komputera. Ostrzegał, by nie wykorzystywać portali społecznościowych do nękania i szkalowania, poprzez zakładanie fałszywych profili oraz udostępniania informacji, które mogłyby pokazać kogokolwiek w złym świetle. Policjant zachęcał do wykorzystywania zasobów sieci w sposób mądry i racjonalny.

Bezpieczeństwo podczas ferii 2022

Drugim z poruszonych zagadnień było szeroko rozumiane bezpieczeństwo uczniów w miejscu zamieszkania. Zbliżające się wielkimi krokami ferie zimowe to czas, w którym część osób wyjedzie poza miejsce swojego stałego pobytu. Jednak spora część dzieci pozostanie w swoich domach. Aby czas zimowego relaksu był dla dziecka taki jak powinien, młody człowiek powinien być bezpieczny.

Dzielnicowy apelował do uczniów, by:

  • podczas nieobecności w domu dorosłych nikomu nie otwierały drzwi – nie tylko obcym, ale nawet znajomym osobom,
  • nie podawały nieznajomym adresu zamieszkania,
  • nie rozmawiały z nikim o wyposażeniu, sprzęcie technicznym i innych cennych rzeczach w mieszkaniu (lepiej też nie rozmawiać przy dzieciach o zarobkach, planowanych inwestycjach itp. oraz nie ujawniać miejsc przechowywania przedmiotów wartościowych);

Spotkanie zrealizowane w ramach akcji Śląskiej Policji "Bezpieczne Ferie".

Dzielnicowi rozpoczęli cykl spotkań profilaktycznych "Bezpieczne ferie"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również