20 stycznia – to data, na którą od długiego czasu czekali spodziewający się przyjścia na świat maleństwa rodzice nie tylko z Mikołowa, ale całego powiatu mikołowskiego. Władze Centrum Zdrowia w Mikołowie ogłosiły właśnie, że na oddział położniczy Szpitala Powiatowego wracają porody rodzinne!
Tym samym, przy narodzinach obecni będą mogli być ojcowie i wybrane przez przyszłą mamę osoby towarzyszące. Przyczyną zawieszenia takiego rozwiązania była – jak nietrudno się domyślić – pandemia i liczne obostrzenia sanitarne. Również teraz do porody rodzinnego trzeba będzie się solidnie przygotować. W jaki sposób?
Do Centrum Zdrowia w Mikołowie wracają porody rodzinne! Władze Szpitala Powiatowego postawiły jednak twarde warunki
Jak informuje dyrekcja placówki, w trosce o zdrowie pacjentów i samego personelu wdrożony zostanie szereg obostrzeń epidemiologicznych w formie osobnej procedury sanitarnej. Na czym będzie ona polegać? Osoba towarzysząca rodzącej przed wejściem do szpitala będzie poddana pomiarowi temperatury i musi wypełnić ankietę epidemiologiczną. Znajdą się w niej pytania o imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy.
Trzeba będzie również zaznaczyć, czy w ostatnim czasie wystąpiły u niej objawy infekcji dróg oddechowych i czy miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.
Partner rodzącej przez cały czas pobytu w szpitalu będzie musiał założone rękawiczki, maseczkę ochronną i strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną.
To jednak nie wszystko. Od 20 stycznia w porodzie rodzinnym może uczestniczyć tylko jedna osoba towarzysząca, która musi być zdrowa, nieobjęta kwarantanną, izolacją, nie mieć styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu dwóch tygodni od terminu porodu.
Dodatkowo, władze szpitala wymagają, aby osoby towarzyszące, które przygotowują się do porodu rodzinnego na 14 dni przed terminem rozwiązania ograniczyły do absolutnego minimum kontakty z osobami obcymi, by zminimalizować możliwość zakażenia koronawirusem.
Osoba towarzysząca, dokładnie tak samo jak przyszła mama, musi poddać się tym samym procedurom sanitarnym, w tym kontroli temperatury i wypełnieniu formularza ankiety epidemiologicznej.
Ostateczną decyzję co do możliwości przeprowadzenia porodu rodzinnego podejmuje lekarz po badaniu i analizie ankiety COVID-19. Jeśli osoba towarzysząca przejdzie kwalifikację będzie mogła wejść na blok porodowy, już po przebraniu się w kupioną wcześniej odzież ochronną i zmienne obuwie.
Odzież ochronną i zmienne obuwie, a także maseczki ochronne trzeba posiadać we własnym zakresie. Ubranie można kupić w kiosku medycznym na terenie szpitala (wejście od strony poradni) od poniedziałku do piątku w godz. 8- 14, a wtorki i czwartki od 8- 19. Przebrać trzeba się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu obok szatni na parterze.
Osoba towarzysząca po wejściu do sali porodowej dezynfekuje ręce i przez cały okres pobytu w sali porodowej ma założoną atestowaną maseczkę ochronną (w przypadku maski chirurgicznej zmienia ją co 2h, w przypadku masek FFP2/FFP3 stosuje się do zaleceń producenta- 6-12 godzin) – informują władze szpitala w oficjalnym komunikacie.
Osoba towarzysząca jest zobowiązana do opuszczenia szpitala maksymalnie po dwóch godzinach od zakończenia porodu.
Po 20 stycznia WRACAJĄ PORODY RODZINNE w Centrum Zdrowia w Mikołowie!!???????? W trosce o zdrowie naszych Pacjentów oraz...
Opublikowany przez Centrum Zdrowia w Mikołowie Czwartek, 7 stycznia 2021