Wiadomości z Mikołowa

Czym są badania gruntu i dlaczego warto się ich podjąć?

  • Dodano: 2021-04-23 10:45, aktualizacja: 2021-08-05 12:48

Każdy, kto myśli nad budową własnego domu z pewnością chce jak najbardziej przyłożyć się do zakupu działki - tak, aby ta znajdowała się w najatrakcyjniejszej lokalizacji, a zarazem była przystosowana właśnie pod to zastosowanie. Najczęściej zwraca się przy tym uwagę na wszelkiego rodzaju pozwolenia czy dostęp do mediów miejskich. Rzadziej jednak spogląda się na bardziej techniczne aspekty tejże działki. To błąd. Często bowiem okazuje się, że sam grunt nie nadaje się pod podstawienie budynku, który chce się postawić, albo też po prostu nie stwarza ku temu odpowiednich warunków. Oczywistym jest zatem, że takie rzeczy trzeba sprawdzić na samym początku - najlepiej zanim w ogóle zakupi się działkę z zamiarem wybudowania na niej budynku mieszkalnego. Właśnie tutaj do akcji wkraczają tak zwane badania gruntu. Czym dokładnie są i jaki zakres działań obejmują? Dlaczego warto się ich podjąć? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w dzisiejszym wpisie.

Czym są i jaki jest zakres badań gruntu?

Badania gruntu to działania mające na celu określić, jakie warunki stwarza on do tego, by móc pobudować w jego obrębie dom lub innego rodzaju budynek. Na ich podstawie sporządzana jest właściwa dokumentacja, z którą można pójść do projektanta, a którą ten zrozumie i weźmie pod uwagę przy projektowaniu budynku w taki sposób, by był on odpowiednio dostosowany do konkretnego terenu.  Badania gruntu http://gco-consult.com/www/badania-geologiczne-gruntu-cennik-szczecin.html można przeprowadzić również przed zakupem działki - prawo w żaden sposób tego nie reguluje. Trzeba jednak mieć świadomość co do tego, że nie każdy jej właściciel się na to zgodzi. Zwłaszcza, że wymaga to określonych działań, które w wielu przypadkach są uznawane za inwazyjne (w szczególności przez kogoś, kto po prostu chce tę działkę sprzedać). Badań geodezyjnych mogą się jednak podjąć również ci, którzy planują sprzedać działkę i chcą być w tej kwestii transparentni. Klienci zawsze doceniają taką przejrzystość kontrahenta - w końcu dzięki niej jeszcze przed zakupem mają pełnię informacji na temat konkretnej działki.

Co wchodzi w zakres badań gruntu? Przede wszystkim:

  • wizja lokalna terenu badań, na podstawie której specjaliści oceniają, jakich uwarunkowań można się na nim spodziewać. Robią to pobieżnie, bez użycia inwazyjnych metod;
  • wyznaczenie miejsc otworów badawczych, a następnie ich niwelację wysokościową;
  • wykonanie odpowiednich odwiertów, dzięki którym będzie możliwe dokonanie analizy makroskopowej gruntów - to tutaj można już się dowiedzieć nieco więcej na temat ich stabilności;
  • sondowanie gruntów przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pozwalające na wykrycie wszelkich elementów mogących mieć znaczenie przy stawianiu budynku mieszkalnego;
  • pomiar głębokości zwierciadła wody gruntowej, mającej duży wpływ na atrakcyjność danej ziemi.

Oczywiście wszystkie te działania składają się na kompleksowe badanie. W zależności od preferencji, można zrezygnować z któregoś z nich. Badania zawsze kończą się wydaniem opinii oraz wszelkiego rodzaju zaleceń związanych z budową domu mieszkalnego (i niekoniecznie takiego).

Dlaczego warto podjąć się wykonania tego typu badań?

Tworząc projekt budowlany zazwyczaj opracowuje się go ze świadomością co do wystarczającej nośności gruntu. Rzadko kiedy wychodzi się z założeń, że jest ona w pewien sposób ograniczona i nie pozwala na absolutną swobodę w tymże projektowaniu. Tymczasem jednak każdy projekt należy dostosować do warunków gruntowych, jakie panują na działce.  Badania gruntu https://zgy.pl/co-daje-wykonanie-badania-geotechnicznego/ są w stanie dostarczyć tego typu informacji. Oczywiście nie do końca przystosowana do konkretnego projektu działka nie oznacza, że nie można na niej postawić żadnego budynku. Jego projekt trzeba jednak odpowiednio dostosować do warunków gruntowo-wodnych. Pozwoli to uniknąć oddziaływania wody gruntowej na budynek oraz problemów z zalewaniem działki w przypadku każdej z ulew.

Odpowiednio wcześnie przeprowadzone badania geologiczne potrafią znacznie pomóc w całym procesie prowadzącym do zamieszkania na swoim. Wiążą się z zaledwie jednorazową opłatą, a są inwestycją w większy poziom bezpieczeństwa. Pozwalają też uniknąć dodatkowych opłat już po tym, jak budynek powstanie, związanych czy to z jego zalewaniem, czy też po prostu z negatywnym wpływem stojących w obrębie działki wód pojawiających się przy większym deszczu.

Podsumowanie

Badania gruntu są czymś absolutnie podstawowym dla wszystkich tych, którzy planują budowę domu lub zakup działki o charakterze budowlanym. Ich przeprowadzenie jest w stanie dać pewność, że jest ona przystosowana właśnie do tegoż zastosowania, a osadzony na niej dom będzie w pełni bezpieczny i nienarażony na żadne uszkodzenia, zapadnięcia. Podejmując się ich wykonania warto sięgnąć po firmę rzeczywiście znającą się na rzeczy. Doskonałym przykładem takowej jest działająca na terenie województwa zachodniopomorskiego firma GCO Geotechnical Consulting Office. Firmy tego typu podchodzą do swoich klientów indywidualnie, zawsze starając się ich dostarczyć im jak najbardziej kompleksowych informacji na temat gruntu, informując o wszystkim, co może mieć w tym przypadku znaczenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.