Wiadomości z Mikołowa

Czy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

  • Dodano: 2020-02-14 09:30

Dzisiejszy świat wymaga od nas życia na najwyższych obrotach. Pogoń za pieniądzem, duży kredyt na wymarzony dom pod lasem, presja uciekającego czasu. Tak naprawdę nie mamy chwili dla rodziny, nie mamy czasu by zrobić coś dla siebie. Wciąż za czymś gonimy, stale nam czegoś brak. To wszystko sprawia, że sami sobie często ze sobą nie radzimy. Nie potrafimy żyć tak, by być szczęśliwymi, bo wszystko inne przesłania nam ,,prawdziwe życie”. Zaczynamy chorować, trudno jest nam porozumieć się z najbliższymi, zamykamy się w sobie. W pewnym momencie okazuje się, że nie potrafimy sobie ze sobą poradzić, a życie staje się dla nas niezwykle trudne. Czy pomoc psychoterapeuty w takich sytuacjach może okazać się dobrym wyborem? Czy wybór specjalisty może pomóc nam zrozumieć tak naprawdę sens istnienia?

Problemy natury psychicznej sięgają coraz większą grupy osób. Nasz świat wymaga od nas bycia doskonałymi, a my w tym świecie zupełnie sobie nie radzimy. Próbujemy dorównać pewnym schematom, staramy się żyć w ramach, które wyznacza nam świat. W pewnym jednak momencie pękamy. Ile można pracować? Jak długo można żyć w permanentnym stresie? Ile można toczyć dyskusji z rodziną, która nie umie nas zrozumieć? U każdego z nas w pewnym momencie pojawia się zderzenie ze ścianą, która albo sprawi, że się obudzimy i zaczniemy coś ze sobą robić, albo będziemy pod nią stać, walić w nią głową, aż w końcu ona sama na nas runie. Psychoterapeuta w bardzo wielu takich sytuacjach okazuje się być bardzo dobrą osobą, która przy naszej współpracy, jest w stanie pełni nam pomóc. Korzystanie z pomocy psychoterapeutów nie jest żadnym powodem do wstydu. Mylne jest stwierdzenie, że tego typu specjaliści są dla osób, które mają ”problemy z psychiką”. Mają, ale z pewnością nie w takim rozumieniu, jak postrzega to większość społeczeństwa.

Umiejętność słuchania

Jedną z nadrzędnych cech, jakimi powinien charakteryzować się dobry psychoterapeuta jest umiejętność słuchania. W całym procesie walki o siebie i starań o wyjście z problemów, jest mówienie. Mówi tutaj jednak nie specjalista, ale pacjent, bo psychoterapeuta nie jest tutaj tak naprawdę od wywodów, od oceniania czy od udzielania złotych rad. Pacjent mający problemy może słuchać, ale tak naprawdę niewiele weźmie do siebie z suchej teorii, by móc wcielić ją w życie. Osobie mającej problemy potrzebny jest ktoś, kto będzie w stanie go wysłuchać, kto będzie obok i komu będzie można zaufać. Oczywiście psychoterapeuta udziela rad czy odnosi się do konkretnych sytuacji, ale na zasadzie luźnej rozmowy. W relacjach tych podstawą jest zrozumienie, brak dystansu, czy pokazanie, kto jest lepszy, a kto gorszy. Pacjent musi ufać takiej osobie, a specjalista nie może oceniać czy wywyższać się, bo w żaden sposób takim podejściem nie będzie w stanie pomóc osobie z konkretnymi problemami. Bardzo ważną zasadą jest to, by zrozumieć, że taka współpraca ma przebieg długofalowy. Nie wystarczą dwie wizyty, by rozwiązać problem. W przypadku problemów z naszą psychiką nie ma lekarstwa, które poradzi sobie z naszym podejściem do życia, z naszymi kłopotami. Nie działa to tak, jak z gorączką - dostaniemy lek i będzie nam lepiej, a zaraz ona całkowicie minie. Tutaj potrzeba czasu i regularnych wizyt, bo tylko to będzie w stanie nam naprawdę pomóc.

Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty?

Problemów, z jakimi zmagają się ludzie jest naprawdę wiele. To, co dla jednego może nie stanowić zupełnie żadnego problemu, dla kogoś innego może być problemem rangi światowej. Każdy z nas jest zupełnie inny, każdy inaczej reaguje na stres, każdy ma zupełnie inne podejście do życia. Nie można ludzi szufladkować i szukać jednej recepty na poradzenie sobie z kłopotami, bo każdy potrzebuje zupełnie czegoś innego. Do psychoterapeutów zgłaszają się ludzie, którzy nie mogą poradzić sobie ze stresem związanym z pracą, ludzie, którzy mają problemy z porozumieniem się z bliską osobą, ludzie uzależnieni. Tak naprawdę w życiu każdego człowieka coś zupełnie innego stanowić może problem. Jedna osoba nie może poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby, inna z rozwodem, jeszcze inna z utratą pracy. Psychoterapeuta jest taką osobą, która musi podejść odpowiednio do danego pacjenta, wczuć się w jego sytuację, dać mu się wypowiedzieć. Taki specjalista daje pacjentowi zadania do wykonania, zadaje pytania zmuszające do refleksji, do spojrzenia na pewne rzeczy z zupełnie innej strony.

Podsumowanie

Jeśli mamy problem, z którym trudno jest nam sobie poradzić samodzielnie i widzimy, że wpadamy w błędne koło, z którego wyjść jest bardzo trudno, psychoterapeuta stanowi bardzo dobry wybór. Życie mamy tylko jedno i jeśli nie weźmiemy go w swoje ręce i odpowiednio nim nie pokierujemy, możemy zatracić się w nim całkowicie. Czy tego chcemy? Każdy z pewnością z nas pragnie być szczęśliwym człowiekiem, a jeśli pojawiają się w naszym życiu problemy, trzeba stanąć przed nimi, zmierzyć się z nimi i znaleźć rozwiązanie, by dalej żyć, czerpiąc z tego życia wszystko to, co dla nas najlepsze.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.