Wiadomości z Mikołowa

Covid - temat wiodący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

  • Dodano: 2021-03-12 07:45, aktualizacja: 2021-03-12 07:57

Ocena stanu bezpieczeństwa w naszym powiecie oraz obecna sytuacja epidemiczna zdominowała pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Mikołowskiego.

Spotkanie odbyło się 11 marca w starostwie, a uczestniczyli w nim Starosta Mikołowski Mirosław Duży, przedstawiciele Rady Powiatu: Mirosława Lewicka i Adam Ficek, komendanci komend powiatowych: policji – Dariusz Klimczak i straży pożarnej Damian Krawczyk, prokurator rejonowy Tomasz Rygiel oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa Bartłomiej Depta.

W spotkaniu uczestniczyli także Andrzej Rudolf zastępca komendanta policji, Gabriela Niedziela zastępca dyrektora tyskiego Sanepidu, Cezary Tomiczek prezes Centrum Zdrowia, reprezentujący gminę Orzesze Bartłomiej Marek oraz Piotr Chrzęszczyk z Nadleśnictwa Kobiór.

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku 

Starosta Mirosław Duży przyznał, że choć za nami już rok walki z koronawirusem, to liczba zakażeń zamiast maleć – wzrasta. Potwierdzają to dane przedstawione przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, z których wynika, że obecnie w naszym powiecie ponad tysiąc osób przybywa na kwarantannie, zaś zakażonych w powiecie jest dziś 45 osób. Liczba tych, którzy od początku pandemii zachorowali w naszym powiecie to 4623, z czego ponad 4000 to ozdrowieńcy.

Od listopada, kiedy uruchomiony został punkt pobrań przy starostwie do 10 marca wykonano w nim 1892 wymazów, przy czym w ostatnich dniach notujemy wzrost pobrań, z 249 wykonanych w pierwszym tygodnia marca do 189 przeprowadzonych od 8 do 10 marca – wyjaśnia Bartłomiej Depta , naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa powiatowego.

Reprezentująca tyską stację Sanitarno-Epidemiologiczną Gabriela Niedziela przyznała, że we wszystkich podlegającej tyskiej stacji powiatach jest podobnie.

Sytuację szpitala powiatowego przedstawił Cezary Tomiczek prezes Centrum Zdrowia

Zakończyliśmy pierwszy etap szczepień nauczycieli, zaś obecnie wznowiliśmy je w grupie „O”. Szczepienia prowadzą dwa zespoły i moglibyśmy ich wykonywać więcej, jednak nie otrzymujemy tylu dawek szczepionki, ile zamówiliśmy – zaznaczył prezes Tomiczek wskazując również na przerwy w pracy oddziału neurologicznego związane z brakiem wolnych łóżek.

Komendanci policji i straży pożarnej w swych wystąpieniach skupili się na omówieniu danych dotyczących porządku i bezpieczeństwa. Nadkomisarz Dariusz Klimczak, komendant KPP Mikołów przyznał, iż o ile ogólna liczba przestępstw spadła w minionym roku, to wzrósł odsetek kradzieży z włamanie, na co mogło mieć wpływ zamknięcie z powodu obostrzeń covidowych niektórych placówek i firm.


Z kolei Damian Krawczyk kierujący KP PSP Mikołów stwierdził, że choć liczba pożarów i miejscowych zagrożeń była mniejsza niż w latach poprzednich, to strażacy byli zaangażowani w zadania związane z walką z pandemią, między innymi zajmowali się rozstawaniem namiotów triażowych przed szpitalami, dystrybucją maseczek czy płynów do dezynfekcji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również