Rok szkolny 2021/2022 za pasem, a w szkołach... braki kadrowe! W samym województwie śląskim brakuje ponad 1200 nauczycieli. Mikołowskie szkoły również wystosowały sporo ofert pracy.
Zostały niecałe dwa tygodnie do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022. Tym razem, według zapowiedzi nauka ma odbyć się już w trybie stacjonarnym, zatem uczniowie wrócą w szkolne mury i do swoich klas. Na jak długo? Wszystko zależy od liczby nowych zakażeń. Rząd i władze GIS nie wykluczają wprowadzenia nauki hybrydowej w przypadku czwartej fali pandemii.
Abstrahując jednak od kwestii pandemii sterującej w ostatnim roku polską edukacją to śląskie szkoły mają inny spory problem. Okazuje się, że w sporej części placówek brakuje nauczycieli. I to nie kilku czy kilkunastu, czy kilkuset, a łącznie ponad... 1200 pracowników! W skali kraju ta liczba poraża – to ponad 13 tysięcy wolnych wakatów.
Katowickie Kuratorium Oświaty opublikowało całą masę ofert pracy dla pedagogów, a w największych miastach regionu poszukiwanych jest w tej chwili po kilkudziesięciu nauczycieli. Najgorzej jest w stolicy województwa – Katowicach, gdzie brakuje 180 nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, ale równie trudna sytuacja panuje w Częstochowie, gdzie brak 70 pedagogów, czy Sosnowcu – 60.
Problem ten dotknął nie tylko dużych miast, w których braki kadrowe można wypełnić dzięki łączeniu klas lub zlecając nadgodziny. Brak nauczycieli jest mocno odczuwalny tak samo w małych miejscowościach i gminach wiejskich, gdzie często na jednego nauczyciela przypada kilkudziesięciu, a nawet kilkuset uczniów w przypadku szkół ponadpodstawowych, w których uczy się młodzież z okolicznych wiosek.
Braki kadrowe w Mikołowie i powiecie. Nauczyciele pilnie poszukiwani
Jak sytuacja wygląda w Mikołowie? W tej chwili mikołowskie szkoły wystosowały łącznie blisko 20 ofert pracy.
Nauczycieli poszukuje m.in.
- Prywatna Szkoła Podstawowa DUAL,
- Szkoła Podstawowa nr 1,
- Szkoła Podstawowa nr 4,
- Szkoła Podstawowa nr 5,
- Zespół Szkół Technicznych,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki,
- Przedszkole nr 1
- Ognisko Pracy Pozaszkolnej
Poszukiwani są m.in. poloniści, matematycy, nauczyciele geografii, plastyki, a także nauczyciele przedmiotów zawodowych. Nauczyciele poszukujący pracy mogą śledzić komunikaty w sekcji Oferty Pracy na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Jak sytuacja wygląda w gminach powiatu mikołowskiego? W Łaziskach Górnych w tej chwili nauczycieli poszukuje Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 5. Brakuje polonisty, psychologów czy nauczycieli wychowania przedszkolnego. W Orzeszu poszukiwani są pracownicy w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy Szkole Podstawowej nr 9.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach również brakuje kilku pedagogów, w tym matematyka, nauczycieli języka niemieckiego i przedmiotów zawodowych.
Brakuje nam kilkunastu tysięcy nauczycieli i ta liczba rośnie. To jest kłopot, z którym dzisiaj się borykamy. To zjawisko, które w tym roku przybrało szczególnie duże rozmiary – powiedział PAP prezes ZNP, Sławomir Broniarz.
Powody? Kiepskie wynagrodzenia, które nie zachęcają do pracy w edukacji, szczególnie absolwentów uczelni wyższych – dość powiedzieć, że wynagrodzenie początkującego nauczyciela równa się w zasadzie minimalnej pensji krajowej, czyli 2 800 złotych brutto.
Na to wszystko nakłada się fatalna atmosfera wynikająca z polityki samego ministra Czarnka – podsumował szef ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie dla Faktów TVN.