Wiadomości z Mikołowa

Mikołów siódmym najbogatszym miastem powiatowym w Polsce! Jest ranking pisma „Wspólnota”

  • Dodano: 2021-08-16 18:15

Mikołów znalazł się w tegorocznym rankingu zamożności samorządów pisma „Wspólnota”. Miasto po raz kolejny znalazło się wysoko w zestawieniu. Jak radzi sobie powiat mikołowski?

Pismo „Wspólnota” co roku publikuje ranking dochodów samorządów, w którym dzięki szczegółowym analizom autorów – Julity Łukomskiej i Pawła Swaniewicza – możemy dowiedzieć się, jak wygląda zamożność poszczególnych jednostek samorządu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Tegoroczne badanie było wyjątkowe – badacze wzięli bowiem na tapet niezwykle trudny dla jednostek samorządu terytorialnego przez wzgląd na pandemię 2020 rok.
 
Czy pandemia wpłynęła na dochody samorządów? Finalnie nie wyszło tak źle, jak mogłoby się wydawać. W tej chwili skutki pandemii i powiązanych z nią lockdownów w ubiegłym roku okazały się mniej dewastujące niż zakładano pierwotnie.

Jak pisaliśmy przy okazji niedawnego rankingu zmian w dochodach własnych te najbardziej pożądane dochody spadły w skali kraju nieznacznie (choć oczywiście w poszczególnych jednostkach samorządowych spadek był znacznie większy niż przeciętne 2 proc. w skali całego  kraju), ale łączne dochody budżetowe nawet lekko wzrosły – przekonują autorzy zestawienia, Julita Łukomska i Paweł Swianiewicz.

Autorzy rankingu mają jednak na uwadze bardzo niepokojące zjawisko, które pandemia nasiliła. Chodzi o poziom zadłużenia samorządów, które zaczyna coraz mocniej wpływać na kondycję finansową JST już od budżetowych podstaw.

Kolejny rok obserwujemy wzrost zadłużenia jednostek samorządowych. Przy jednoczesnym spadku wydatków inwestycyjnych ten wskaźnik to powód do niepokoju i silna przesłanka,  że kondycja finansowa JST nie jest tak dobra, jak wynikałoby to z samego wzrostu dochodów budżetowych – czytamy w podsumowaniu rankingu za 2020 rok.

Mikołów znalazł się w rankingu „Wspólnota”. Miasto wysoko w zestawieniu!

Ranking tradycyjnie został podzielony na kilka kategorii, w tym województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, powiaty, inne miasta i gminy wiejskie.

Które miejsce zajął Mikołów w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”? Wśród miast powiatowych po raz kolejny zajął naprawdę wysokie 7. miejsce! To lekki awans z zajmowanej w 2019 roku 8. pozycji, jednak nie jest to lepszy wynik Mikołowa w historii. Najwyżej w zestawieniu – na 4. miejscu w kraju - miasto znalazło się w 2010 i 2016 roku. W 2020 roku Mikołów osiągnął dochód per capita na poziomie 4 679,08 złotych.

Nasze miasto jest również pierwsze wśród miast powiatowych w województwie śląskim. W skali kraju wyprzedzają nas Polkowice (woj. dolnośląskie), Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno, Kozienice (woj. mazowieckie), Zakopane i Nowy Dwór Mazowiecki.

Powiat mikołowski w rankingu pisma "Wspólnota". Jak wypadły gminy?

Jak w kwestii zamożności na tle Polski wypada powiat mikołowski i jego gminy? Tu już nie jest tak różowo – powiat mikołowski w rankingu zajął 228. miejsce w Polsce (na 314 powiatów), z dochodem per capita w wysokości 825,22 zł, notując spadek z 212. pozycji w 2019 roku. Wynik sprzed dwóch lat był najlepszym, który powiat osiągnął w ciągu ostatniej dekady.

Na liście miast innych, Łaziska Górne99., z kwotą 4 008,49 złotych złotych na mieszkańca. Gmina notuje spadek z 83. pozycji w 2019 roku i jest to jej najgorszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Orzesze spadło z 301. na 389. miejsce z dochodem 3 246,38 złotych per capita.

Wśród gmin wiejskich Ornontowice zajęły 99. pozycję z kwotą 4 512,09 złotych na mieszkańca (spadek z 51. miejsca w 2019 roku), a Wyry 247. z zamożnością na poziomie 3 832,56 złotych, notując spory spadek z 158. pozycji w 2019 roku.

Co z sąsiadami Mikołowa? Katowice uplasowały się na 6. miejscu wśród miast wojewódzkich (awans o jedną pozycję w stosunku do 2019 roku) z dochodem „na mieszkańca” w wysokości 5 907,56 złotych. Tychy wśród miast na prawach powiatu zajmują 17. miejsce (spadek z 12. w 2019 roku) z dochodem na poziomie 5 125,68 złotych.

Ruda Śląska znajduje się na 41. pozycji (spadek z 38. w 2019 roku), z dochodem na poziomie 4 334,31 złotych, a Świętochłowice są na 48. miejscu z zamożnością per capita w wysokości 3 760,27 złotych. Gierałtowice wśród gmin wiejskich zajmują 72. miejsce (spadek z 56. W 2019 roku) z dochodem per capita wynoszącym 4 762,59 złotych.

Ranking Bogactwa Samorządów ukazuje się na łamach Wspólnoty cyklicznie od 2001 roku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • wesoły hanysek

    co to za pismo "wspólnota"??? kto to redaguje? skad sa finansowani??? ba na reklamach wyskakuje niejaki hołownia mozna domniemywac kto tego "katolika farbowanego przepłacił"....tak samo jak petru który zniknał tak jak znika hameryka razem ze swoimi "najezcami demokracji z afganu"...."tylko kasa i propaganda w owych czasach"......

  • Jorguś

    W tytule jest ewidentny błąd i powinno być,, dochód samorządowców"! Gminy Mikołowa, zwłaszcza te wiejskie są coraz bardziej zaniedbywane przez,, samorząd" Mikołowa a fakt że jeszcze jako tako wyglądają zawdzięczają inwencji mieszkańców. Władze powiatu dbają tylko o Rynek i tereny przyległe trwoniąc coraz większe pieniądze (a samorząd im w tym przyklaskuje ) natomiast stan gmin jest coraz to gorszy. Pieniądze są na kwiatki ale na infrastrukturę, przystanki, kulturę czy sport już ich brak...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również