Wiadomości z Mikołowa

Apel Burmistrza Mikołowa o niestosowanie fajerwerków w sylwestra

 • Dodano: 2020-12-21 07:00, aktualizacja: 2020-12-21 11:04

Burmistrz Mikołowa apeluje o niestosowanie fajerwerków w sylwestra.

Sylwester to dla zwierząt najgorszy dzień w roku.

Bardzo boją się hałasu, petard, fajerwerków i głośne muzyki np. zza ściany. Pokazy sztucznych ogni  przyczyniają  się do śmierci i okaleczenia ptaków (które rozbijają się o fasady domów) oraz innych dzikich zwierząt, a także ogromnej traumy zwierząt domowych w szczególności psów i kotów. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu przez co wystrzały powodują u nich stres (szczególnie u psów). Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę, tracą orientację i zachowuję się nieprzewidywalnie. Może to doprowadzić do ataku serca, utraty orientacji w terenie, czy uszkodzenia mózgu.

Dla dzikich kotów  (sprzymierzeńców w zwalczaniu  gryzoni)  uchylmy  choć w tę noc nasze okienko piwniczne, aby zapewnić im  minimum bezpieczeństwa.

Coraz więcej miast i osób rezygnuje z petard, sztucznych ogni i innych materiałów pirotechnicznych z uwagi na dobro zwierząt. W Mikołowie również została podjęta inicjatywa ochrony zdrowia zwierząt.

W tym czasie podczas spacerów uważajcie na podeszwy łap Waszych czworonożnych przyjaciół.

Życzę wszystkim opiekunom i ich podopiecznym dobrego pierwszego dnia Nowego Roku.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

Całość apelu w załączniku

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • jorg

  Tego błazna ktoś wybrał nie ? Może niech idzie popływać w fontannie :)

 • Kuba Batanachama

  Panie Piechula zajmij się pan żetelnym wykonywaniem pańskich obowiązków (co wychodzi panu bardzo marnie) zamiast pieskami i kotkami oraz uprzykrzaniem ludziom życia.

 • Hania213

  Strzelamy raz w roku Panie burmistrzu to chyba żart z Pana strony tego zabronic nie możecie

 • Ae

  Apel o fajerwerkach rozumie ale tego geniusza który wpadł na pomysł rozsypac trucizne po parku to nic tylko pogratulować pomysłu....

 • Monika

  W takim razie GRATULUJĘ SERDECZNIE, pomysł bardzo dobry. Jeszcze ktoś powinien coś wymyślić żeby dzika zwierzyna nie wychodziła na drogi...

 • jorguś

  Żenada... Liczą się pieski i kotki a ludzi w mieszkaniach i domach pozamykać. Kto tego faceta jeszcze słucha i traktuje poważnie?...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.