Wiadomości z Mikołowa

7 marca: Działania drogówki "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2024-03-07 09:30

Od wczesnych godzin porannych policjanci drogówki prowadzą działania "Bezpieczny Pieszy". Wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom dotyczącym tej kategorii uczestników ruchu drogowego na terenie całego powiatu zaplanowana została zwiększona ilość patroli. Mundurowi przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie "pasów", gdyż w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji.

"Bezpieczny Pieszy"

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Piesi muszą mieć świadomość, by:

  • przechodzili w miejscach dozwolonych po upewnieniu się, że nie wtargną wprost przed jadący pojazd,
  • nie wychodzili na drogę zza przeszkód, innych pojazdów;
  • zachowali szczególną ostrożność wchodząc na przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,
  • upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść;
  • nie ograniczali sobie możliwości obserwacji – nie korzystali z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego wchodząc, lub przechodząc przez przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,
  • korzystali z chodnika, a w przypadku jego braku z pobocza;
  • poruszali się lewą stroną drogi'
  • nosili elementy odblaskowe poruszając się poza terenem zabudowanym po zmierzchu;
  • w przypadku korzystania z chodnika (dopuszczalne, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h) – poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również