Wiadomości z Mikołowa

5 wskazówek dla transakcji CFD

  • Dodano: 2016-07-29 11:15

W ostatnich dzisięcioleciach na rynkach finansowych nastąpiły rewolucyjne zmiany. Wcześniej handel na rynkach walutowych oraz transakcje z wykorzystaniem instrumentów pochodnych były zarezerwowane wyłącznie dla dealerów bankowych. Obecnie tymi instrumentami może obracać praktycznie każdy i to nie ruszając się sprzed własnego komputera. Do takich instrumentów należą m. in. kontrakty CFD.

Kontrakty te, których pełna nazwa brzmi kontrakty na różnice kursowe (z ang. Contracts for difference), są zatem stosunkowo nowym rozwiązaniem biznesowym. Powstały w Londynie w latach 90-tych ubiegłego wieku. Dość szybko stały się popularne ze względu na ich elastyczność, szeroki zakres aktywów (waluty, akcje, obligacje, indeksy, towary i surowce)  a także dość  niskie depozyty oraz zabezpieczajace i atrakcyjne spready.

Aby rozpocząć przygodę z inwestycjami w CFD, należy założyć konto w firmie brokerskiej. Warto jednak dobrze zastanowić się przed wyborem odpowiedniej instytucji, której powierzymy nasze pieniądze. Kontrakty  CFDsą tzw. instrumentami na rynku OTC (over the counter), czyli nie są notowane na żadnej giełdzie i nie podlegają regulacjom typowym dla giełd. Ich parametry są indywidualnie ustalane przez brokerów. W związku z tym lepiej korzystać z usług dobrze znanych na świecie firm które mają nad sobą działającą i legalną instutycję nadzorującą ich działalność.

Warto także zapoznać się z podstawowymi wskazówkami, jakimi powinien kierować się trader inwestujący w kontrakty CFD.

Obserwacja rynku przed otwarciem pozycji to istotna wskazówka dla traderów dbających o własny portfel. Rynki finansowe mają to do siebie, że łatwo mogą ulegać gwałtownym zmianom, co widać po nierzadko drastycznych zmianach w kwotowaniach danych instrumentów finansowych.  Zmienność na rynkach pociąga za sobą ryzyko wystąpienia luk cenowych.

Opanowanie i zdecydowanie - niezywkle ważne, choć często lekceważone. Rynek OTC to ogromny potencjał, co sprawia że gracze łatwo się emocjonują,  ale trzeba umieć poskromić nasze emocje. Pod wpływem dużej ekscytacji inwestorzy często podejmują pochopne i błędne decyzje, zmieniają nagle zdanie, otwierają pozycje sprzeczne z ich własnym trading planem. I to nie tylko poczatkujący traderzy -  ci doświadczeni nierzadko również to robią. A pózniej … najczęściej tego żałują. Dlatego opanowanie jest bardzo ważną zasadą gry na kontraktach CFD i na rynku OTC w ogóle.

Śledzenie bieżących wiadomości z zakresu gospodarki, ekonomii a także wydarzeń polityczno-społecznych to ważny element handlu. Pozwala to w pewnym stopniu przewidzeć np. prawdopodobny przebieg transakcji na konkretnych parach walutowych, lub zmiany w cenach  akcji z danego kraju albo wyjaśnia wahania w cenach ropy lub gazu.

Na początek najbezpieczniejszy będzie  wybór tylko kilku aktywów i to raczej z tych stabilnych - np. z walut byłaby to para walutowa EUR/USD lub inne główne, z towarów m. in. złoto, miedź, soja, z akcji Google czy Coca Cola - to tylko przykłady tych bardziej przewidywalnych instrumentów. Ale oczywiście trzeba i tak uważnie monitorować przebieg transakcji.
Ciekawy wybór walut, akcji czy towarów oferują kontrakty CFD w CMC Markets.

Zaznajomienie się z lewarowaniem u wybranego brokera. Lewarowanie  jest bez wątpienia zaletą kontaktów na rynku OTC, ale trzeba umieć umiejętnie to wykorzystać. Przeciętny lewar to zwykle 1:50, 1:100. Ale bywają też dużo większe. Im większy lewar tym większa szansa na wspaniałe zyski, ale też zwiększone ryzyko strat nawet wyższych niż depozyt zabezpieczający. Dlatego zawsze trzeba o tym pamiętać i stopniowo , powoli zwiększać poiom lewarowania.

Oczywiście, godnych uwagi wskazówek jest więcej. Każdy trader kieruje się innymi zasadami, ale chyba wszyscy doświadczeni gracze są zgodni - obserwacja rynku, inwestowanie w stabilne aktywa czy trzymanie nerwów na wodzy są bez wątpienia pomocne w jakichkolwiek interesach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.