Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Mikołowa.

Beuningen/Holandia

 • Położenie geograficzne: 51° 51'N, 5° 51'E
 • Powierzchnia: 47,5 km2
 • Liczba mieszkańców: 25 tys.

Beuningen leży ok. 20 km na płd. od Arnhem. Pierwsze kontakty pomiędzy Mikołowem i gminą Beuningen zostały nawiązane z inicjatywy tej ostatniej w 1981 r. W tych trudnych dla Polski latach Holendrzy pośpieszyli mikołowianom z pomocą charytatywną. W listopadzie 1991 r. przedstawiciele obu stron podpisali formalną umowę o współpracy. Miłym gestem ze strony Beuningen było wtedy przekazanie Mikołowowi bojowego wozu straży pożarnej marki "Magirus" i komputerów dla Urzędu Miejskiego. Od tego czasu tradycją stały się również coroczne wakacje w Beuningen, organizowane przez Holendrów dla kilkunastoosobowych grup dzieci z najuboższych mikołowskich rodzin. Z kolei od 1991 r. artyści z Beuningen zapraszani są do udziału w plenerach malarskich pn. "Impresje Mikołowskie". Inną formą współpracy jest wymiana wzajemnych doświadczeń związanych z gospodarką komunalną, rolnictwem, działalnością samorządową i polityką zatrudnienia w sektorze prywatnym.

www.beuningen.nl

Sainte Genevieve des Bois/Francja

 • Położenie geograficzne: 48° 52'N, 2° 30'E
 • Powierzchnia: 9,27 km2
 • Liczba mieszkańców: 32 tys.

Sainte Genevieve des Bois leży w departamencie Essone na płn. Francji (region le-de-France). Pierwszym kontaktem mikołowian z mieszkańcami Sainte Genevieve des Bois był udział w imprezie pn. "Salon Artystyczny", który organizowany jest co roku w okolicach tego miasta od 1991. Rok później władze obu miast podpisały umowę partnerską o współpracy. Jej efektem jest wymiana grup młodzieży, pracowników administracji samorządowej oraz przedstawicieli drobnej wytwórczości. Część wyjazdów była finansowana z funduszy Phare Fiesta II. Ponadto rzemieślnicy z Mikołowa co roku wyjeżdżają na tradycyjne jarmarki w Sainte Genevieve des Bois. Natomiast Francuzi uczestniczą w dorocznej imprezie "Mikołowskie Dni Muzyki".

www.sgdb91.com

Klimkovice/Czechy

 • Położenie geograficzne: 49° 48'N, 18° 08'E
 • Powierzchnia: 14,23 km2
 • Liczba mieszkańców: 4 tys.

Klimkovice leżą w powiecie Nov Jin, kilka kilometrów na płd. zach. od Ostrawy. Początkiem współpracy w 1991 r. był przyjazd do Mikołowa ówczesnego burmistrza Klimkovic - Lumira Bilika. Podpisanie umowy pomiędzy miastami nastąpiło w lipcu 2000 r. Świadkami tej uroczystości, na mikołowskim Rynku, byli mieszkańcy miasta oraz burmistrzowie Beuningen, Ilavy i Sainte Genevive des Bois. Okazją do wzajemnych spotkań są m.in. coroczne, wiosenne imprezy sportowe w Klimkovicach (biegi długodystansowe i maraton), jesienny "Jarmark Klimkovicki" i przegląd chórów "Klimkovicka Jesień". Z kolei Czesi biorą m.in. udział w imprezie "Impresje Mikołowskie". Do bardzo ciekawych wydarzeń należą także dziecięce spartakiady trzech miast - Mikołowa, Klimkovic i Ilavy.

www.mesto-klimkovice.cz

Ilava/Słowacja

 • Położenie geograficzne: 49° 18'N, 18° 15'E
 • Powierzchnia: 24,3 km2
 • Liczba mieszkańców: 5,4 tys.

Ilava leży w płn.-zach. Słowacji, nieopodal Trenczyna. Jest to miasto o średniowiecznym rodowodzie, bliźniaczo podobne do czeskich Klimkovic. Pierwsze kontakty z Mikołowem zostały nawiązane w 1993 r. Od tego czasu pomiędzy miastami trwa m.in. wymiana grup młodzieżowych oraz doświadczeń związanych z działalnością gospodarczą i samorządową. W dniu 29 czerwca 2008 w Mikołowie została podpisana umowa partnerska.

www.ilava.sk