Wiadomości / Atrakcje Śląska Mikołów  

Zamek Piastowski w Gliwicach, który nigdy nie był zamkiem

 • Dodano: 2023-11-22 13:02:00

Zamek Piastowski to jedna z najstarszych budowli znajdujących się w Gliwicach. Jego dzieje są bardzo skomplikowane, jednak wiele wskazuje na to, że Zamek Piastowski nigdy nie był zamkiem.

Zamek Piastowski w Gliwicach

Gotycka budowla jest jednym z najstarszych obiektów w mieście. Jej początki sięgają XIV wieku i łączą się z powstaniem murów obronnych w Gliwicach. Dzieje budynku nie są do końca znane. Większość źródeł wskazuje jednak na to, że Zamek Piastowski tak naprawdę nigdy nie był zamkiem, a właściwy zamek gliwicki stał w innym miejscu. Prawdopodobnie w miejscu starej plebanii, obok gotyckiego kościoła farnego p.w. Wszystkich Świętych

Wiadomo natomiast, że w ciągu stuleci Zamek Piastowski pełnił wiele funkcji. Badacze podkreślają, że przede wszystkim jednak był więzieniem, którego istnienie, w okresie od początku XVI do końca drugiej dekady XX wieku, dokumentują źródła. W wyniku przebudowy w XVI wieku przez ówczesnego dzierżawcę miasta Fryderyka Centrycza obiekt zyskał obecny kształt i aż do 1945 roku był nazywany dworem Centrycza. Mimo że budowla zamkiem nigdy nie była, to po 1945 roku zaczęto używać nazwy „zameczek”, a w 1983 roku została nadana obecna nazwa, czyli „Zamek Piastowski”.

Muzeum w Gliwicach

W latach 2005-2008 obiekt przeszedł rewitalizację. Dzięki temu w salach ekspozycyjnych możemy znaleźć wiele zbiorów historycznych. Najważniejszą częścią projektu rewitalizacji był remont i modernizacja sal wystawowych oraz powstanie wystawy stałej zatytułowanej „Gliwice – miasto wielu kultur”, obejmująca pradzieje, etnografię oraz historię Gliwic i ziemi gliwickiej.

Eksponaty, jakie możemy zobaczyć to głównie pamiątki z XVII-XVIII wieku, z okresu powstań śląskich, plebiscytu, działalności Związku Polaków w Niemczech. Pasjonaci archeologii znajdą tutaj liczny zbiór naczyń, narzędzi i ozdób z wykopalisk na cmentarzysku kultury łużyckiej w Świbiu (gminie Wielowieś). Znaleziska średniowieczne i wczesnośredniowieczne z obszaru Starego Miasta w Gliwicach, wzgórza zamkowego w Toszku oraz grodziska w Pławniowicach. Ponadto liczne narzędzia krzemienne i kamienne z epoki kamienia, wyroby z brązu i żelaza kultury łużyckiej. Dużą popularnością cieszy się zbiór militariów z krajów Dalekiego Wschodu. W tym broń z dawnej Japonii – zbroje i miecze samurajskie, miecze chińskie i koreańskie.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynny,
 • wtorek: 09:00 - 15:00,
 • środa: 09:00 - 16:00,
 • czwartek: 10:00 - 16:00,
 • piątek: 10:00 - 16:00,
 • sobota: 11:00 - 17:00,
 • niedziela: 11:00 - 16:00.

Bilety wstępu:

 • bilet normalny: 8 zł,
 • bilet ulgowy: 4 zł,
 • bilet rodzinny: 16 zł.

Warto skorzystać z możliwości bezpłatnego zwiedzania dla wszystkich w soboty lub z 50% zniżki na bilety dla rodziców z dziećmi w niedziele.