Nawet najszczelniejsze pokrycie dachowe nie zapewni 100-procentowej ochrony przed utratą ciepła. Budowlańcy radzą sobie z tym problemem na szereg sposobów, a jednym z najszerzej wykorzystywanych jest bez wątpienia folia mineralna. Doskonałe parametry termoizolacyjne to jednak tylko jedna z wielu zalet tego materiału. Jeśli chcesz poznać pozostałe, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
Wełna mineralna wytwarzana jest z bazaltu lub piasku kwarcowego. Jakich właściwości nabiera ten materiał?
Wełna mineralna to materiał izolacyjny o włóknistej strukturze, do wytworzenia którego używa się surowców mineralnych. W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy wełnę skalną oraz szklaną. Ta pierwsza wytwarzana jest z bazaltu wytapianego w temperaturze ponad 1400 stopni Celsjusza. Natomiast szklany typ wełny powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej wytapianych w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. W obu przypadkach wełna wzbogacana jest dodatkowymi pierwiastkami takimi jak: gabro, dolomit, kruszywo wapienne. Następnie przetopiony bazalt lub szkło poddaje się rozwłóknianiu, a później do powstałych w ten sposób włókień dodawane jest lepiszcze, np. żywica. Produkty z wełny mineralnej można zakupić w rozmaitych wariantach: od płyt, przez maty i otuliny, po granulat, dzięki czemu jej formę dobierzemy dokładnie pod konkretne, indywidualne zapotrzebowanie. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za rewelacyjne właściwości termoizolacyjne i niewielką wagę, co znacznie ułatwia montaż. W przypadku wełny mineralnej współczynnik przenikania ciepła (lambda) wynosi około 0,031-0,036 W/mK. Dla porównania, w przypadku filcu izolacyjnego jest to 0,060, cegły ceramicznej pełnej – 0,77 W/mK (im niższa wartość współczynnika, tym lepsze właściwości termoizolacyjne).
Wełna mineralna znalazła szeroką gamę zastosowań. Przede wszystkim służy jako efektywna izolacja
Nic więc dziwnego, że wełna mineralna znalazła zastosowanie przede wszystkim jako efektywny, a jednocześnie niedrogi materiał do izolacji podłóg, ścian, stropów czy dachów, a także instalacji grzewczych, rur ciepłowniczych i przewodów klimatyzacyjnych. Za sprawą włóknistej budowy wata mineralna przepuszcza jedynie niewielką ilość ciepła, a dodatkowo potrafi skutecznie też tłumić hałasy i drgania. Co równie istotne, materiał ten jest niepalny (posiada klasę ogniową A1), i zaczyna topić się dopiero w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza, tak więc w razie pożaru zapewnia ochronę przed dalszym rozporzestrzenianiem się ognia. Wełna wykazuje też niskie właściwości higroskopijne, a jednocześnie jest paroprzepuszczalna, co zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Przy zakupie tego rodzaju izolacji, mającej posłużyć przez długie lata, już na początku warto postawić na najwyższą jakość produktu. Materiały izolacyjne, które z nawiązką spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, posiada w swoim asortymencie Polskie Centrum Dachowe. Poza wełną mineralną w ofercie firmy znajdziemy też m.in.: folie budowlane, płyty termoizolacyjne i styropapę.