Wiadomości z Mikołowa

Z czego wykonane są implanty zębowe

 • Dodano: 2021-12-15 12:00

Zdrowe zęby są integralną częścią życia człowieka. Zdarza się jednak, że w różnych okresach życia tracimy zęby z różnych powodów. Niektórym brakuje jednego zęba, innym kilka, a jeszcze innym całego uzębienia. W każdym z tych przypadków konieczne jest uzupełnienie utraconych zębów, ponieważ natura nie znosi próżni. Do niedawna w stomatologii stosowano korony, mosty czy protezy ruchome. Są to z pewnością dobre metody, ale mają szereg wad. Współczesna stomatologia oferuje znacznie lepszy sposób zastępowania utraconych zębów to implanty zębowe.

Co to jest implant zębowy?

Implant zębowy to nowoczesna konstrukcja dentystyczna, która może całkowicie zastąpić utracony ząb. A w swojej strukturze bardzo przypomina naturalny ząb.

Implant zębowy składa się z trzech elementów:

 • Śruba wszczepiona w kość szczęki (w zębie naturalnym - korzeń)
 • Element łączący zwany łącznikiem (w zębie naturalnym - szyjka)
 • Proteza lub korona (w zębie naturalnym - część koronowa).

Z czego wykonane są implanty zębowe?

Obecnie implanty zębowe http://doboszimplanty.pl wykonywane z takich materiałów jak: tytan, cyrkon, stopy tytanowo- cyrkonowe a także tlenek aluminium, porcelana. Najbardziej powszechne rozwiązania to implanty zębowe z tytanu i cyrkonu. Łączniki wykonywane są z tytanu i dwutlenku cyrkonu. Natomiast korony powstają z porcelany, ceramiki wzmacniane nakładką z tlenku cyrkonu. Wszystkie wymienione materiały są biozgodne.

Tytanowe implanty zębowe

We współczesnej implantologii najczęściej spotykane są systemy implantologiczne z czystego tytanu. Materiał nie wywołuje reakcji alergicznych i służy przez dziesięciolecia. Ze względu na regularne obciążenie żucia implant musi być wykonany z niezawodnego materiału, który przez lata zachowuje swoją wytrzymałość i inne właściwości. Tytan najlepiej spełnia wszystkie podstawowe potrzeby. Wytrzymałość konstrukcji pozwala na bezpieczny montaż w okolicy żucia. To materiał biokompatybilny z tkankami miękkimi i twardymi, dlatego dobrze się zakorzenia.

Implanty tytanowe są wybierane, ponieważ:

 • Tytan to materiał hipoalergiczny.
 • Smak metalu nie jest wyczuwalny w ustach.
 • Ryzyko odrzucenia jest praktycznie zredukowane do zera.

Zalety implantów zębowych z tytanu

 • Wysoka wytrzymałość i zdolność do wytrzymywania dużych obciążeń
 • Porowata powierzchnia poprawiająca jej przeżywalność
 • Dłuższa żywotność dzięki specjalnej odpornej powłoce.

Implanty zębowe cyrkonowe

Implanty zębowe https://www.fao.pl/implanty-stomatologiczne/ cyrkonowe to sztuczne korzenie zębów, które podczas implantacji osadza się w tkance kostnej w celu odbudowy zębów. Cyrkon jest materiałem całkowicie biokompatybilnym, wskaźniki wytrzymałości są na wysokim poziomie, a podczas produkcji nie trzeba dodawać żadnych dodatkowych zanieczyszczeń. Jakość implantów cyrkonowych zależy bezpośrednio od kosztów produkcji i materiału. Główną różnicą między cyrkonem a tytanem jest biały kolor, naturalna przezroczystość materiału i estetyczny wygląd. Implanty cyrkonowe są najczęściej polecane osobom z alergią na metale i podrażnieniem tkanek. Dodatkowo, ze względu na biały kolor sztucznych korzeni, montaż implantów cyrkonowych pozwala na stworzenie jak najbardziej naturalnego wyglądu zębów podczas implantacji przednich siekaczy i kłów.

Oprócz implantów cyrkonowych zalecane jest stosowanie elementów bezmetalowych – łącznika i korony. Przy zastosowaniu łącznika cyrkonowego ząb będzie miał naturalną przezroczystość i biały odcień, natomiast przy zastosowaniu łącznika metalowego wewnątrz zęba widoczny będzie ciemny pręt metalowy. Korona z cyrkonu ma również przezroczystość i biały kolor, podczas gdy cermet posiada szereg wad, które obejmują prześwitujące przez dziąsło metalowe obrzeże, utlenienie metalu, nienaturalny kolor zębów, zapadanie się dziąseł i przebarwienia wynikające z interakcji z metalem.

Implanty zębowe cyrkonowe mają szereg zalet:

 • Materiał całkowicie hipoalergiczny
 • Naturalny biały kolor zębów
 • Solidna konstrukcja
 • Długa żywotność
 • Precyzyjne dopasowanie do dziąseł, które zapewnia technologia produkcji i montażu, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób dziąseł.

Do czego służą implanty zębowe?

Głównym celem wszczepienia implantu dentystycznego jest wysokiej jakości odbudowa fizjologiczna i estetyczna zęba lub kilku zębów. Implantację stosuje się również w przypadku utraty absolutnie wszystkich zębów. Zainstalowanie implantu zębowego zapobiega przesunięciu sąsiednich zębów w pustą przestrzeń, skrzywieniu uzębienia, pogorszeniu się funkcji całej szczęki. Implant nie pozwala na degradację tkanki kostnej, pozytywnie wpływa także na owal twarzy.

Dlaczego potrzebne są implanty zębowe?

Ponieważ implanty są wszczepiane w kość szczęki, służą, jako stabilna podstawa dla sztucznych zębów. Protezy i mosty przymocowane do implantów nie będą się ślizgać ani poruszać w ustach, co jest szczególnie ważne podczas jedzenia lub mówienia. Dzięki temu mocowaniu protezy, mosty, a także pojedyncze korony mocowane na implantach, mają bliższy kontakt z naturalnymi zębami niż tradycyjne mosty czy protezy.

Dla niektórych konwencjonalne mosty i protezy nie są wygodne lub w ogóle nie nadają się do tego celu ze względu na schorzenia błony śluzowej jamy ustnej, słabo wyrażony wyrostek zębodołowy lub uczucie mdłości spowodowane tymi konstrukcjami. Ponadto konwencjonalne mosty muszą być przymocowane do zębów po obu stronach luki w wyniku utraty zęba. Zaletą implantu jest to, że nie ściera sąsiednich zębów w celu utrzymania nowego zęba lub zębów na miejscu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.